عمل ابدومینوپلاستی تنها شروعی برای رفع چربی های انباشته شده و شل شدن شکم است، اما برای حفظ شکم سفت، بیمار باید دستورالعمل ها و نکاتی را پس از عمل ابدومینوپلاستی رعایت کند تا از موفقیت عمل اطمینان حاصل کند و بهترین نتیجه را بگیرد.

عمل جراحی ابدومینوپلاستی یک عمل زیبایی جزئی است که به بیمار امکان می دهد چربی های سفت شده و چین و چروک های ناحیه شکم را از طریق دو روش مختلف دفع کند. یا عمل ابدومینوپلاستی جزئی یا عمل ابدومینوپلاستی کامل. مناسب ترین روش برای بیمار برداشتن مقدار چربی انباشته شده در ناحیه کمر و شکم است.

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. آقای دکتر ایزدپناه تمامی دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

نکات کلی مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

نکات زیادی پس از عمل ابدومینوپلاستی وجود دارد که در آن ها پزشک به بیمار تحت عمل جراحی ابدومینوپلاستی توصیه می کند آن ها را انجام دهند. دستورالعمل هایی که بیمار باید به اندازه کافی به آن ها متعهد باشد تا از کسب بهترین نتایج رضایت بخش اطمینان حاصل کند.

 این دستورالعمل ها عبارتند از:

فهرست محتوا

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی در خانه

همه بیماران مشتاق اند تا بعد از عمل ابدومینوپلاستی، سریعا بهبود پیدا کنند. ما در زیر نکاتی را برای بعد از عمل تهیه کرده ایم تا بتوانید مراقبت های بعد از عمل را به خوبی انجام دهید.

داروهای ضد درد خود را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید

وقتی یک جراحی انجام می دهید، بعد از عمل احساس درد خواهید داشت. مصرف هر دوز از مسکن دقیقاً طبق دستور، حتی اگر به معنای بیدار شدن در نیمه شب برای خوردن یک قرص باشد، به شما کمک می‌کند تا از هر گونه درد بالقوه ‌ای مصون بمانید.

استراحت را فراموش نکنید

پس از هر جراحی، استراحت و بهبودی برای بیماران مهم است. بدن شما برای بهبودی نیاز به زمان استراحت دارد. اما استراحت پس از انجام ابدومینوپلاستی بسیار مهم است، زیرا برای بهبودی نیاز به قسمت مرکزی بدن خود دارید (این امر مخصوصاً اگر عضلات شکم جدا شده را بخیه داده باشید صادق است).

از فردی برای مراقبت از شما کمک بگیرید

برای 2 هفته اول پس از جراحی هیچ برنامه سنگینی نچینید. شما در دوران نقاهت پس از جراحی نباید روی پاهای خود بایستید. بنابراین از فردی کمک بگیرید که کارهایی مانند غذا درست کردن را برای شما انجام دهد.

به طور کامل از نیکوتین اجتناب کنید

زمانی که در حال نقاهت پس از جراحی شکم هستید مصرف دخانیات ممنون است. بیمارانی که به این نکته توجه نمی کنند و سیگار می‌کشند ممکن است زمان بهبودی طولانی‌تری داشته باشند یا حتی عوارض پس از عمل جراحی داشته باشند.

در خانه به صورت آرام راه بروید و قدم بزنید

این کار از لخته شدن خون جلوگیری می کند بنابراین به شدت توصیه می شود که بعد از عمل ابدومینوپلاستی پیاده روی در منزل انجام دهید.

مراقبت های غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

خوردن غذاهای مناسب یکی از سریع ترین راه ها برای بهبودی پس از جراحی است. به همین دلیل مهم است که از قبل آن ها را تهیه کنید و دستورالعمل های پزشک خود را در مورد غذاهایی که باید اجتناب کنید دنبال کنید. بیماران باید سعی کنند در چند روز اول بعد از عمل، رژیم غذایی خود را سبک نگه دارند. به خوردن وعده های غذایی مغذی که هضم آن برای معده آسان است ادامه دهید.

 غلات سبوس دار، ماست، سوپ ها و پنیرهای نرم همیشه انتخاب های خوبی هستند. شیک های پروتئینی نیز مملو از پروتئینی هستند که برای بهبودی نیاز دارید. سعی کنید عادات غذایی هوشمندانه ای را ایجاد کنید که بتوانید به طور طولانی مدت به آن ها پایبند باشید.

غذاهای مهمی که باید بعد از عمل ابدومینوپلاستی مصرف کنید عبارت اند از:

غذاهای مهمی که باید بعد از عمل ابدومینوپلاستی از مصرف آن ها پرهیز کنید عبارت اند از:

درست مانند برخی از غذاها که می توانند به بهبود سریع کمک کنند، سایر غذاها نیز می توانند روند بهبودی را کاهش دهند. غذاهای فرآوری شده معمولاً سرشار از نمک و شکر هستند که می تواند نفخ و کلسترول را افزایش دهد و روند بهبودی شما را کندتر کند. به همین دلیل باید از خوردن غذاهایی زیر دوری کنید.

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

مراقبت های دارویی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

اگر فکر می کنید داروهایی که برای شما تجویز شده است اثرگذارنیست، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر به هر دارویی حساسیت دارید به او بگویید. فهرستی از داروها و ویتامین ‌هایی که مصرف می‌کنید را در اختیار پزشک قرار دهید. به پاسخ سوالاتی مانند مقادیر و زمان استفاده از دارو، چگونه مصرف کردن آن و اینکه چرا آن ها را مصرف می کنید بپردازید.

به راهنمای دارویی بعد از عمل ابدومینوپلاستی زیر توجه کنید:

آنتی بیوتیک ها: این دارو برای مبارزه یا جلوگیری از عفونت ناشی از باکتری تجویز می شود. همیشه آنتی بیوتیک های خود را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. مصرف داروی خود را متوقف نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید که مصرف دارو را قطع کنید.

داروهای ضد اسپاسم: این دارو به عضلات شما کمک می کند آرام بمانند. این دارو همچنین ممکن است به شما احساس آرامش منتقل کند و باعث شود خواب آرامی داشته باشید.

استروئیدها: این دارو ممکن است برای کاهش التهاب تجویز شود.

داروی ضد درد: ممکن است برای از بین بردن یا کاهش درد به دارو نیاز داشته باشید

روان کننده روده: ممکن است برای درمان یا پیشگیری از یبوست به این دارو نیاز داشته باشید.

مراقبت از زخم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بعد از عمل کمی احساس درد خواهید داشت و ممکن است دچار اسپاسم عضلانی شوید. مصرف داروهای ضد درد طبق دستور شما موثرترین راه خواهد بود. اگر درد شما غیر قابل کنترل به نظر می رسد با مطب تماس بگیرید. داروهای بدون نسخه را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.

از مراقب خود بخواهید اطلاعات بیشتری در مورد اینکه هر چند وقت یکبار باید زخم خود را تمیز کنید و بانداژ خود را تعویض کنید کسب کند. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی برای دوش گرفتن یا حمام مناسب است. دو روز پس از جراحی، ممکن است پانسمان خود را با کمک بردارید.

 سعی نکنید در هنگام حمام کردن محل های تخلیه و برش ها را به طور کامل در آب فرو کنید. از نئوسپورین یا هر پماد موضعی دیگری استفاده نکنید مگر اینکه دستور دیگری داده شود.. بهداشت شخصیی خوب باعث بهبودی می شود. از دخانیات استفاده نکنید.

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

در چه صورت بعد از عمل ابدومینوپلاستی با پزشک تماس بگیریم؟

در صورت مشاهده یکی از علائم زیر، سریع با پزشک خود تماس بگیرید:

سوالات متداول

امکان از سرگیری فعالیت های همیشگی در روز پانزدهم وجود دارد. فعالیت حرفه ای (بسته به حرفه) به طور کلی می تواند پس از 15-21 روز از سر گرفته شود.

رژیم های لاغری بلافاصله بعد از عمل توصیه نمی شود. هر گونه تغییر وزن، خطری برای نتیجه زیبایی به وجود می آورد.

روزانه 1.5 لیتر آب مصرف کنید. از خوردن تخم مرغ سرخ شده، سیب زمینی سرخ شده، گوشت دودی، سبزیجات و میوه های خشک، چربی ها و سس مایونز خودداری کنید.

ورزش های سنگین قبل از 4 ماهگی توصیه نمی شود و ورزش های سبک (آهسته دویدن، شنا و غیره) قبل از 2 ماهگی توصیه نمی شود، به خصوص در مواردی که ماهیچه ها به یکدیگر نزدیک شده باشند، زیرا اسکار عضلانی بیشتر طول می کشد.

بله اما ممکن است به خصوص در بیمارانی که افزایش وزن خیلی زیادی دارند، نتیجه همیشگی نباشد.

هیچ درمان دائمی برای ترک های پوستی وجود ندارد. کرم‌ ها و درمان‌ های مختلفی وجود دارند که به طور موقت پوست را آبرسانی می‌کنند و ترک ‌های پوستی را کمتر نمایان می‌کنند، اما ترک‌ ها را از بین نمی‌ روند. لیزرها برای درمان ترک ‌های پوستی مورد استفاده قرار گرفته‌ اند، اما تنها در کاهش شدت رنگ آن مؤثر هستند.

اگر آن ها در زیر ناف وجود داشته باشد، این احتمال وجود دارد که ابدومینوپلاستی آن ها را از بین ببرد. با این حال، اگر استرچ مارک بالای ناف یا روی باسن باشند، محو نمی‌شوند.

بخشی از پوست و چربی شکم که با تامی تاک برداشته شده است، دیگر بر نمی گردد. با این حال، اگر مراقب آنچه می خورید نباشید و از ورزش غافل شوید، احتمال افزایش وزن بسیار زیاد است.

بهبود اولیه زخم ممکن است 5 تا 10 روز طول بکشد و تورم و کمی درد خواهید داشت که با دارو قابل کنترل است. صاف ایستادن در ابتدا دشوار خواهد بود، اما باید هر چه زودتر راه رفتن را شروع کنید تا از لخته شدن خون و سایر عوارض جلوگیری شود. بخیه های ابدومینوپلاستی به محض بهبودی برش ها برداشته می شود و شما باید بتوانید به کار و فعالیت طبیعی خود بازگردید (البته نباید به مدت 6 هفته به بلند کردن زیاد وسایل یا ورزش شدید بپردازید).

پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی، نشستن یا ایستادن طولانی مدت (چند روز اول طول می کشد) برای شما مشکل خواهد بود. اما باید از زور زدن، خم شدن و بلند کردن بدن خودداری کنید زیرا این فعالیت ‌ها ممکن است منجر به افزایش تورم یا خونریزی شود.

اغلب به شما دستور داده می شود که به پشت بخوابید و یک بالش زیر زانوهای خود قرار دهید. همچنین به شما توصیه می شود که به طور مکرر پیاده روی کنید.