موارد

توضیحات

موارد استفاده از عمل

بازسازی پستان بعد از سرطان ،کوچک بودن پستان، عدم قرینگی، فقدان مادرزادی پستان،

مزایای عمل

سریع و آسان، فرم و سایز دلخواه، عوارض کم

عوارض احتمالی عمل

عفونت، افتادگی، پس زدن بدن، مشکل در شیردهی

سن مناسب یا توصیه شده

از زمانی که بلوغ صورت گرفته و رشد سینه ها تثبیت شده باشد

بیهوشی دارد یا خیر؟

دارد

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

خیر

مدت زمان عمل

۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت

احتمال موفقیت

صد درصد

مدت دوران نقاهت

یک تا سه هفته

زنان بسیاری هستند که نسبت به اندازه و فرم سینه های خود رضایت ندارند. برخی از ان ها می خواهند سینه های بزرگتری داشته باشند و برخی دیگر نگران بازسازی پستان خود به دنبال تخلیه ان ها پس از ابتلا به سرطان هستند. جراحی پروتز سینه می تواند راهکاری عالی و ماندگار برای هر دو گروه باشد. بنابراین پروتز سینه تنها یک جراحی زیبایی نیست بلکه راهی درمانی برای بازسازی سینه ها بعد از سرطان نیز هست.

برای بزرگ کردن سینه ها می توان از روش های دیگری مانند برداشت چربی از نواحی شکم و ران و تزریق ان به بافت سینه نیز استفاده کرد اما برای کسانی که بعد از سرطان مجبور به تخلیه کامل بافت سینه خود شده اند جراحی پروتز سینه راه حلی ایمن و قطعی با کمترین عوارض می باشد.

در حال حاضر جراحی پروتز سینه را می توان یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی در میان بانوان دانست که نتیجه ان در اکثر موارد کاملا قطعی و بدون نیاز به تعویض است. در این روش از پروتزهایی که معمولا سیلیکونی هستند برای بزرگ کردن سینه ها استفاده می شود. این جراحی نه تنها باعث تناسب اندام شده و عوارض ابتلا به سرطان سینه را از بین می برد بلکه اثرات قابل توجهی بر بهبود سلامت روان نیز دارد. زنان بسیاری پس از انجام پروتز سینه اعلام داشته اند که اعتماد به نفس ان ها افزایش یافته و تمایل آن ها برای برقراری رابطه جنسی با همسر نیز افزایش یافته است.

پروتز سینه بعد از سرطان

فهرست محتوا

روش های بزرگ کردن سینه بعد از سرطان

برای بسیاری از بانوان داشتن سینه هایی متناسب و خوش فرم نشانه برخورداری از تناسب اندام و زیبایی است. گذشته از عواملی همچون ژنتیک و فرم توده بدنی که نقشی تعیین کننده در سایز سینه ها دارند ابتلا به برخی بیماری ها مانند سرطان پستان نیز می تواند بر سایز و فرم سینه های بانوان تاثیرگذار باشد.

در برخی موارد سرطان پستان به اندازه ای پیشرفت می کند که پزشک مجبور به انجام عمل ماستکتومی (برداشتن بافت سینه) برای یک یا هر دو پستان می شود در چنین شرایطی است که تخلیه سینه ها تاثیرات روانی بسیار مخربی برای بانوان داشته و تمایل ان ها برای حضور در جمع دیگران و برقراری رابطه جنسی با همسر را به شدت کاهش می دهد. جراحی پروتز سینه به این افراد کمک می کند تا اندام زیبا و جذاب خود را دوباره به دست اورند. همچنین مادرانی که پس از باردرای و شیردهی فرم زیبا و متناسب سینه خود را از دست داده و دیگر نسبت به اندام خود اعتماد به نفس کافی ندارند می توانند به کمک جراحی پروتز سینه دوباره سینه های دلخواه خود را به دست اورند.

در حال حاضر بهترین و ماندگارترین روش بزرگ کردن پستان ها، جراحی پروتز سینه می باشد. قطعا روش های دیگری مانند ماساژ با روغن مخصوص، مصرف قرص های حجم دهنده یا تزریق ژل نیز به گوشتان خورده است اما باید بدانید که اکثر این روش ها اثراتی بسیار کم و موقتی داشته و می توانند عاملی برای ایجاد عفونت و حساسیت پوستی باشند. همچنین برای کسانی که بعد از سرطان سینه های خود را از دست داده‌ اند این روش های موضعی نمی تواند پاسخگو باشد و تنها راه استفاده از پروتز است.

توجه داشته باشید که جراحی های زیبایی و ترمیمی مانند پروتز سینه بعد از سرطان، جراحی های حساس هستند که حتما باید توسط یک متخصص جراحی و زیبایی باتجربه انجام شوند زیرا یک اشتباه می تواند وضعیت سلامت شما را به طور مجدد دچار مشکل کند. جراح متخصص باید ابتدا پرونده پزشکی شما را به دقت بررسی نموده و با توجه به شرایط خاص فردی که تحت درمان سرطان است بهترین روش را برای بازسازی سینه او انتخاب نماید.

برای انجام پروتز سینه بعد از سرطان یا بزرگ کردن سینه های کوچک خود می توانید از تخصص و تجربه دکتر کامبیز ایزد پناه که دارای بورد تخصصی جراحی زیبایی و پلاستیک است بهره ببرید.

دکتر ایزد پناه همراه با تیم حرفه ای خود در کلینیک زیبایی محدوده سعادت اباد تهران تا رسیدن به نتیجه نهایی در کنار شما خواهند بود.

نتایج پروتز سینه بعد از سرطان

نتیجه حاصل از پروتز سینه تا حد زیادی به میزان تخصص و مهارت جراح بستگی دارد. سینه هایی که پس از جایگذاری پروتز سایز و فرم طبیعی داشته باشند معمولا زیباتر بوده و عوارض کمتری نیز برای بیمار به همراه دارند. همچنین در صورتی که به دنبال پروتز سینه بعد از سرطان هستید نوع پروتز، اندازه و شیوه جراحی باید به گونه ای انتخاب شود که کمترین عارضه و احتمال بازگشت بیماری را برای فرد ایجاد نماید.

پروتز سینه بعد از سرطان

علاوه بر تجربه و مهارت پزشک عواملی دیگری نیز بر نتیجه نهایی جراحی پروتز سینه موثر هستند که برخی از مهم ترین ان ها عبارتند از:

ماندگاری پروتز سینه بعد از سرطان

پیش از این به دلیل استفاده از پروتزهای نسل سوم که کیفیت و ماندگاری پایین تری داشتند میانگین عمر یک پروتز سینه ده سال در نظر گرفته می شد به این معنا که فرد باید پس از حداکثر ده سال به طور مجدد برای تعویض پروتز خود اقدام می کرد زیرا اکثر ان ها بعد از این مدت به طور طبیعی دچار اسیب و پارگی می شدند.

در حال حاضر به دلیل روی کار امدن پروتز های نسل پنجم که مقاوت بسیار بالایی دارند ماندگاری جراحی پروتز سینه را می توان یکبار برای همیشه تخمین زد یعنی پس از یکبار انجام دادن در صورتی که به دلایلی مانند پس زدگی بدن یا ضربه و فشار، پارگی در ان ها اتفاق نیفتد دیگر نیازی به تعویض نیست.

توجه داشته باشید که سن عاملی تاثیرگذار بر فرم سینه ها می باشد. بنابراین پس از انجام پروتز سینه در صورتی که با افزایش سن خاصیت ارتجاعی پوست کاهش یافته و سینه ها کمی افتادگی پیدا کنند این تغییر می تواند بر فرم اولیه پروتز نیز کمی تاثیرگذار باشد اما این تاثیر در صورت انجام یک جراحی خوب توسط یک پزشک حرفه ای بسیار اندک بوده و به طور کلی نیازی به تعویض پروتز سینه نیست.

افزایش ماندگاری پروتز سینه

اگرچه به دنبال پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه جراحی های زیبایی، پروتزهای سینه نیز کیفیت بسیار بالایی پیدا کرده و در سازگاری کامل با بدن هستند اما به هر حال وجود یک جسم خارجی در بدن نیاز به مراقبت دارد. اگر می خواهید مجبور به تعویض پروتز پستان های خود نشوید و با یکبار انجام جراحی پروتز سینه بعد از سرطان برای همیشه از خوش فرمی سینه های خود لذت ببرید باید این نکات را رعایت کنید:

تعویض پروتز سینه بعد از سرطان

اگر مراقبت های بعد از انجام پروتز سینه را جدی گرفته و جراحی خود را نزد یک متخصص جراح پلاستیک مجرب و قابل اعتماد انجام دهید هیچ نیازی به تعویض وجود ندارد. پارگی پروتز می تواند بر اثر ضربه ناگهانی مانند تصادف، ورزش های سنگین و کنترل نشده پیش از بهبودی کامل، کاهش و افزایش وزن و موارد این چنینی اتفاق بیفتد که در این صورت نیاز به تعویض و جایگذاری پروتز جدید می باشد.

همچنین در صورتی که به بهانه هایی همچون پرداخت هزینه کمتر، سلامت و زیبایی خود را به دست کسانی بسپارید که تخصص و صلاحیت کافی برای انجام جراحی هایی مانند پروتز پستان را ندارند احتمالا در فاصله ای نه چندان طولانی پس از جراحی، مجبور به تعویض پروتز سینه های خود خواهید شد.

مزایای پروتز سینه بعد از سرطان

پروتز سینه را می توان یک جراحی تقریبا سرپایی و بسیار کم خطر دانست. این جراحی زیبایی و درمانی جز در مواردی نادر که ممکن است بدن پروتز را پس بزند، تقریبا در تمام موارد نتیجه کاملا رضایت بخش و صد درصدی به همراه دارد. زمانی که بیماری بی رحم سرطان بخش مهمی از زیبایی و جذابیت اندام زنانه را از بین می برد، پروتز سینه را می توان معجزه ای برای رسیدن دوباره به زیبایی و تناسب اندام دانست.

پروتز سینه را می توان راهکاری سریع، اسان و ایمن برای حل مشکل زنانی دانست که از عدم تقارن سینه های خود و کوچک بودن ان ها رنج می برند. اگر به دلیل نامتقارن و کوچک بودن سینه های خود نمی توانید لباس هایی که دوست دارید، بپوشید کافیست برای حل مشکل خود با یک جراح فوق تخصص زیبایی و پلاستیک مشورت کنید. راه حل این مشکل از انچه که فکر می کنید به شما نزدیک تر است.

پروتز سینه بعد از سرطان

مهم ترین مزایایی که انجام جراحی پروتز سینه می تواند برای شما به همراه داشته باشد عبارت است از:

معایب پروتز سینه بعد از سرطان

نتایج بررسی های بالینی حاکی از ان است که مزایای پروتز سینه به مراتب بیشتر از معایب ان می باشد به طوری که متخصصان در اکثر موارد انجام ان را بی خطر پیش بینی می کنند. با این حال نمی توان هیچ یک از جراحی های زیبایی و پلاستیک را کاملا بدون عیب دانست. نکته حائز اهمیت این است که به هر میزان که تخصص و تجربه پزشک جراح بیشتر باشد به همان میزان نیز خطرات و معایب جراحی پروتز سینه بعد از سرطان کمتر خواهد بود.

در ادامه به تعدادی از اصلی ترین معایب جراحی پروتز سینه اشاره می کنیم:

تجربه این موارد در کسانی که جراحی پروتز سینه را انجام داده اند، شایع نبوده و در افراد معدودی رخ می دهد با این حال اگر جراحی خود را توسط یک متخصص جراح زیبایی باسابقه که نسبت به دانش روز این حوزه اگاهی داشته باشد انجام دهید می توانید احتمال بروز این مشکلات را به صفر برسانید.

نیاز به مشاوره دارید؟

جلب اعتماد شما عزیزان اصلی ترین هدف تیم دکتر ایزد پناه است. شما می‌توانید با خیالی آسوده و کمترین عوارض ممکن عمل جراحی مدنظر خود را به دستان معجزه گر ایشان بسپارید. تیم ما بسیار مفتخر است که بهترین متخصصان جراحی در این زمینه را در طول فرایند عمل در کنار شما قرار دهد. کافیست که همین الان با ما تماس بگیرید و یک وقت مشاوره با دکتر ایزد پناه رزور کنید.

عوارض پرتز سینه بعد از سرطان

بیشترین عوارض جراحی پروتز سینه زمانی مشاهده خواهد شد که بیمار مراقبت های پس از جراحی را به درستی انجام نداده و در جلسات مشاوره پیش از عمل اطلاعات کامل و درستی را در اختیار پزشک خود قرار نداده باشد. در غیر این صورت اگر پروتز سینه خود را توسط پزشکی که بورد تخصصی جراحی زیبایی و پلاستیک داشته و در این عمل تجربه کافی دارد انجام دهید عوارض بسیار سطحی، کوتاه مدت و خفیفی را تجربه خواهید کرد که هیچ خطری برای سلامت و زیبایی شما نخواهد داشت.

برخی عوارض شایع که ممکن است پس از جراحی پروتز سینه تجربه کنید عبارتند از:

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم پروتزهای سینه از موادی ساخته می شوند که کاملا با بدن انسان سازگاری داشته و جایگذاری ان ها در بدن هیچ خطری ندارد با این وجود در مواری بسیار نادر بدن فرد در طی یک مکانیزم دفاعی پروتز را پس می زند. این عارضه بلافاصله پس از جراحی نمایان نشده و معمولا تا شش ماه بعد خود را نشان می دهد. بنابراین اگر با گذشت این مدت احساس کردید که در یک طرف سینه خود احساس سفت شدن دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

کسانی که پس از تخلیه پستان های خود به دلیل سرطان تصمیم به انجام جراحی پروتز سینه دارند بهتر است که برای کاهش عوارض و به صفر رساندن خطر، حداقل دو سال پس از جراحی اولیه خود یعنی تخلیه پستان ها برای انجام پروتز سینه اقدام نمایند. در چنین حالتی پزشکان توصیه می کنند که پس از بهبودی کامل و پشت سر گذاشتن جلسات شیمی درمانی و پرتو درمانی اقدام به بازسازی سینه نمایید تا ریسک خطر به صفر برسد. در این خصوص برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با یک متخصص جراح زیبایی مشورت نمایید.

علاوه بر این سایزی که برای پروتز سینه خود انتخاب می کنید می تواند نقش موثری در دوره نقاهت و عوارض پس از جراحی داشته باشد. برخی بر این باور هستند که هرچه بزرگ تر باشد زیباتر است در حالی که متخصصان معمولا توصیه می کنند که سایز پروتز سینه باید متناسب با توده بدنی فرد و سایر اندام های او انتخاب شود تا علاوه بر تناسب اندام، کمترین عوارض را نیز به همراه داشته باشد.

تاکید بر استفاده از سایز بسیار بزرگ پروتز که تناسبی با اندام شما ندارد می تواند این عوارض را به همراه داشته باشد:

بنابراین بسیار اهمیت دارد که در جلسات مشاوره پیش از عمل با پزشک متخصص مشورت نموده و بنا بر توصیه و صلاح دید وی سایز مناسبی را برای پروتز سینه خود انتخاب نمایید زیرا سلامت و زیبایی در تناسب اندام است. به طبع یک پزشک ماهر و قابل اعتماد کسی است که به شما مشاوره صادقانه داده و شما را نسبت به عوارض و خطرات انتخابتان اگاه کند.

عمل پروتز سینه چیست؟

پروتز یا ایمپلنت سینه به جراحی بازی گفته می شود که در طی ان از پروتزهای داخلی برای بزرگ کردن پستان ها و اصلاح فرم ان ها استفاده می شود. پروتز سینه یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی میان زنان است که همیشه با هدف افزایش زیبایی نبوده و کاربرد درمانی نیز می تواند داشته باشد. برای مثال پروتز سینه می تواند در درمان بیمارانی که بعد از سرطان مجبور به تخلیه پستان های خود شده اند نقش بسیار پررنگی داشته باشد. در اکثر موارد از این نوع جراحی برای بازسازی سینه ها استفاده می شود.

در این عمل از پروتزهایی که شکلی مشابه سینه زنان دارند و از جنس سیلیکونی یا سرم نمکی هستند برای جایگذاری داخل بافت سینه استفاده می شود. این پروتز یا ایمپلنت ها در قسمت بالا یا پایین عضله اصلی قفسه سینه قرار می گیرند که تشخیص محل قرارگیری ان ها به صلاح دید پزشک، سایز پروتز و روش انجام عمل بستگی دارد.

محل قرارگیری پروتز در زیر یا روی عضله در میزان درد و التهابی که در طول دوران نقاهت تجربه می کنید نیز موثر خواهد بود. معمولا اگر پروتز زیر عضله قرار گیرد دوره نقاهت کمی طولانی تر شده و درد بیمار نیز بیشتر است. جراحی پروتز سینه بعد از سرطان یک جراحی تقریبا ساده است که اگرچه با بیهوشی عمومی انجام می شود اما به طور کلی نیازی به بستری در بیمارستان یا کلینیک ندارد. انجام این جراحی در کلینیک های جراحی زیبایی نیز امکان پذیر است.

پروتز سینه بعد از سرطان

عمل پروتز سینه برای چه کسانی مناسب است؟

عمل پروتز سینه بهترین، سریع ترین و ماندگارترین گزینه است برای کسانی که به هر دلیلی بافت سینه خود را از دست داده و یا از کوچکی و عدم قرینگی سینه های خود رنج می برند. بنابراین اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق می کند خوب است که برای انجام پروتز سینه با یک متخصص جراحی زیبایی مشورت کنید:

در صورتی که عمل پروتز سینه خود را توسط یک پزشک متخصص با تجربه در تهران انجام دهید نتیجه کار به اندازه ای طبیعی خواهد بود که از خوش فرمی و سایز مناسب سینه های خود لذت می برید بدون آنکه کسی متوجه انجام جراحی پروتز سینه شما شود.

نیاز به مشاوره دارید؟

تیم درمانی دکتر کامبیز ایزدپناه، فوق‌تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی در تهران در بیمارستان‌های مختلفی از جمله بیمارستان ۱۵خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران) و بیمارستان سینا مشغول به فعالیت هستند. اگر به دنبال یک جراح زیبایی قابل اعتماد در تهران هستید می‌ توانید خود را به دستان توانمند دکتر ایزد پناه بسپارید.

سن مناسب برای انجام جراحی پروتز سینه

از نظر متخصصان جراحی زیبایی محدودیت سنی خاصی برای انجام پروتز سینه وجود ندارد اما به طور کلی بهتر است این جراحی زمانی انجام شود که دیگر نسبت به تثبیت فرم و سایز سینه های خود به اطمینان رسیده باشید.  همچنین برای جلوگیری از خراب شدن مجدد فرم سینه ها بعد از پروتز، بهتر است که این عمل را پس از اخرین بارداری و شیردهی خود انجام دهید زیرا تورم و التهاب سینه ها در دوران بارداری و شیردهی می تواند موجب شل شدگی مجدد آن ها گردد.

عمل پروتز سینه برای چه کسانی ممنوع می باشد؟

با وجود اینکه جراحی پروتز سینه یکی از کم خطرترین جراحی های زیبایی است که انجام ان حتی در سنین پس از یائسگی نیز امکان پذیر می باشد اما مواردی وجود دارد که ریسک خطر را بالا برده و لازم است که حتما پیش از اقدام برای این جراحی با پزشک متخصص مشورت نمایید.

انواع پروتز سینه بعد از سرطان

تمام پروتزهای سینه معمولا با هدفی مشترک یعنی زیبایی سایز و فرم سینه ها مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب نوع پروتز بر اساس سه فاکتور شکل ظاهری، جنس و میزان برجستگی توسط پزشک متخصص متناسب با نوع نیاز فرد صورت می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر بیایید نگاهی به انواع پروتز سینه بیندازیم:

انواع پرتز سینه از نظر جنس

پروتزهای سیلیکونی

پروتز سیلیکونی را می توان محبوب ترین نوع پروتز سینه دانست که به دلیل جنس ژل مانند سیلیکونی شباهت بسیار زیادی به حالت طبیعی پستان دارد. حالت ژله ای این نوع پروتز موجب می شود که در برابر ضربه و پارگی مقاومت بالایی داشته باشد. احتمال اینکه پروتزهای سیلیکونی در دراز مدت خود به خود دچار پارگی شده یا تخلیه شوند نیز بسیار پایین است. پروتزهای سیلیکونی در مقایسه با انواع دیگر فرم طبیعی تری برای سینه ها ایجاد نموده و به دلیل حالت ژله ای که دارند کمتر پوست را دچار چین و چروک می کنند.

پروتزهای سالینی

پروتزهای سالینی که همان پروتزهای اب نمکی یا سرم نمکی هستند از اب نمک استریل تشکیل شده و در مقایسه با انواع سیلیکونی فرم گردتری دارند. امروزه پروتزهای سالینی به دلیل سفت بودن و احتمال تخلیه خود به خودی و عوارض پرتکرار، کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

پروتزهای ترکیبی

این نوع پروتز نیز در مقایسه با انواع سیلیکونی کاربرد چندانی ندارند. پروتزهای ترکیبی از پایه سیلیکونی با بخش های سالینی ساخته شده و بیشتر برای افرادی استفاده می شود که می خواهند سایز سینه های خود را خیلی بزرگ کنند اما بافت طبیعی پستان ان ها این اجازه را نمی دهد در چنین شرایطی با استفاده از پروتزهای ترکیبی به تدریج بخش سالینی را پر کرده و به این ترتیب فضای کافی برای ایجاد سایز بسیار بزرگ سینه فراهم می شود.

انواع پروتز سینه از نظر شکل ظاهری

به طور کلی پروتزهای سینه در دو شکل گرد و اشکی وجود دارند. پروتزهای گرد برای کسانی مناسب هستند که می خواهند سینه هایی با فرم گرد داشته باشند که این حالت معمولا با ظاهر طبیعی پستان فاصله دارد اما پروتزهای اناتومیکال یا قطره اشکی برای افرادی استفاده می شود که تاکید به حفظ ظاهر طبیعی سینه های خود دارند.

انواع پروتز سینه از نظر میزان برجستگی

میزان برجستگی یا به اصطلاح پزشکان، پروفایل سینه، نسبت شیب قله یک پستان به سطح قاعده ان می باشد. میزان برجستگی همان میزان تیز بودن یک پستان است که هرچه تیزتر باشد نسبت به حالت طبیعی پستان ها بیشتر فاصله پیدا می کند.

عمل پروتز سینه چگونه انجام می شود؟

جراحی پروتز سینه فرایندی مشخص دارد که تقریبا برای تمام کسانی که به دنبال بزرگ کردن سینه های خود هستند یا با هدف بازسازی بعد از سرطان سراغ این عمل آمده اند یکسان می باشد. این جراحی به طور میانگین دو ساعت به طول انجامیده و در این مدت بیمار بیهوشی عمومی یعنی کامل دارد.

انتخاب نوع پروتز بر اساس جنس، شکل ظاهری و میزان برجستگی ان طی جلساتی که با عنوان جلسات مشاوره پیش از عمل زیبایی توسط متخصص جراح با بیمار برگزار می شود تعیین شده و نوع جراحی یعنی شکل برشی که زده می شود نیز بنابر صلاح دید پزشک تعیین می گردد. بنابراین عمل پروتز سینه از همان روزی آغاز می شود که برای نخستین بار وارد جلسه مشاوره پیش از عمل با جراح زیبایی می شوید.

پروتز سینه بعد از سرطان

پس از بیهوش شدن بیمار پزشک در محل هایی که از قبل تعیین نموده برش زده و پروتز را از محل همین برش ها وارد بافت سینه می کند. این پروتز می تواند در قسمت بالایی یا زیر عضله اصلی قفسه سینه قرار بگیرد. عمق برش ها در جراحی پروتز پستان زیاد نبوده و اندازه آن ها متناسب با سایز پروتز انتخابی می باشد. در پایان نیز پزشک برش ها را بخیه زده و لوله های باریکی به نام درن را جهت تخلیه ترشحات و خونابه در محل زخم تعبیه می نماید.

مراحل عمل پرتز سینه

در یک جراحی پروتز سینه این مراحل دنبال می شود:

بیهوشی

در این مرحله بیمار تحت نظر متخصص بیهوشی دچار بیهوشی عمومی می گردد. در صورتی که به داروهای بیهوشی حساسیت دارید حتما این موضوع را در جلسات مشاوره قبل از عمل با پزشک خود در میان بگذارید.

برش زدن

پس از انکه بیمار کاملا بیهوش شد جراح متناسب با شرایط بیمار و نوع پروتز یکی از انواع برش را انتخاب می کند. طول برش های این عمل معمولا حدود ۴ تا ۵ سانتی متر است و عمق کمی دارد. پزشک بافت همبند را کمی از عضله جدا می کند تا فضای خالی کافی برای جایگذاری پروتز ایجاد شود. پروتز از محل برش وارد بدن می گردد.

بخیه و پانسمان

در پایان جراح برش را با دقت و ظرافت بخیه زده و زخم را با پانسمان استریل می پوشاند. در این مرحله از لوله های باریک درن برای خروج ترشحات از زخم و جلوگیری از عفونت استفاده می شود.

انواع برش در عمل پروتز سینه بعد از سرطان

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم روش های مختلفی برای زدن برش بر روی سینه جهت ورود پروتز به داخل بدن وجود دارد که جراح متخصص بر اساس وضعیت بدن بیمار، جنس و سایز پروتز نوع برش را انتخاب می کند. 

انواع برش در عمل پروتز سینه عبارت است از:

برش زیر سینه

این نوع برش که به ان برش هلالی می گویند در قسمت زیر چین پستان زده شده و متداول ترین نوع برش در جراحی پروتز سینه می باشد زیرا راحت ترین دسترسی را برای ورود ایمپلنت ایجاد می کند. تنها خطر ممکن در برش هلالی این است که احتمال آسیب به داکت های شیری زیر چین پستان و اختلال در توانایی شیردهی وجود دارد.

برش دور هاله سینه

در این روش یک برش به دور هاله تیره اطراف پستان زده  می شود. از جمله مزایای این نوع برش دسترسی اسان برای جایگذاری پروتز، امکان ایجاد تقارن دقیق میان نوک دو پستان می باشد همچنین به دلیل قرار گرفتن برش در تیرگی هاله، محل اسکار زخم ان نیز پس از جراحی کمتر دیده می شود. از معایب برش دور هاله نوک پستان این است که می تواند موجب اسیب جدی به مجاری شیری گردد.

برش زیر بغل

در صورتی که پزشک از چین خوردگی ناحیه زیر بغل برای برش زدن و قرار دادن پروتز استفاده کند شما کمترین جای زخم قابل مشاهده را پس از جراحی خواهید داشت اما در صورت نیاز به تعویض پروتز دیگر نمی توان دوباره از همین ناحیه برای برش جراحی استفاده کرد.

محل قرار گیری پروتز سینه بعد از سرطان

از جمله مواردی که می تواند بر میزان عوارضی همچون درد و التهاب و طول دوران نقاهت پس از جراحی پروتز سینه اثر بگذارد محل قرارگیری ایمپلنت یا همان پروتز داخل بدن است. برای این منظور دو گزینه وجود دارد: قرار گیری پروتز بر روی عضله سینه یا زیر ان. تشخیص اینکه کدام روش برای بیمار بهتر است به نظر جراح متخصص بستگی دارد.

مراقبت های قبل از عمل پروتز سینه

در صورتی که بعد از جراحی ماستکتومی یعنی تخلیه سینه تصمیم به بازسازی پستان های خود از طریق پروتز دارید لازم است که حتما ابتدا با متخصصی که درمان سرطان را با او دنبال می کنید و یک متخصص جراح پلاستیک مشورت نمایید زیرا این نکته که پروتز سینه خود را چه مدت پس از درمان سرطان و عمل ماستکتومی انجام دهید بسیار حائز اهمیت است.

اولین اقدامی که باید انجام دهید پیدا کردن یک متخصص جراحی زیبایی و پلاستیک است که در حوزه جراحی های پروتز سینه برای افراد عادی و کسانی که تجربه ماستکتومی دارند تجربه کافی داشته باشد. منظور متخصصی است که بتوانید نمونه کارهای او را بررسی نمایید و اطمینان یابید که اکثر بیماران از اینکه پروتز سینه خود را توسط او انجام داده اند رضایت کامل دارند.

واقعیت این است که عمل‌های ترمیمی و زیبایی پیچیده و سخت هستند اما با وجود دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی دیگر جایی برای نگرانی نیست. ایشان با مهارت و تخصصی که در این زمینه دارند تجربه ای لذت بخش را برای شما رقم خواهند زد.

نیاز به مشاوره دارید؟

تیم جراحی دکتر ایزد پناه از روزهای شنبه تا سه شنبه در ساعات کاری 14 الی 17 پاسخگوی شما عزیزان می باشد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع جراحی‌های زیبایی، مقالات سایت را مطالعه نموده و یا در ساعات مشخص به ما تماس بگیرید.

پس از انتخاب جراح قابل اعتماد و شرکت در جلسات مشاوره پیش از عمل، زمانی می توانید تصمیم به جراحی بگیرید که دیدگاهی منطقی و انتظاری معقول نسبت به انجام جراحی پروتز سینه پیدا کرده باشید. در این صورت گزینه ای مناسب برای این جراحی هستید که باید مراقبت های قبل از عمل را به دقت انجام دهید:

مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه

جراحی پروتز سینه معمولا نیازی به بستری نداشته و دوره نقاهت ان وابسته به وضعیت سلامت جسمی بیمار حدود یک تا سه هفته طول می کشد. البته بهبودی کامل و از بین رفتن عوارض ممکن است تا چند ماه طول بکشد. رعایت مراقبت ها و دستورالعمل های پس از جراحی زیبایی مهم ترین عامل در رسیدن به نتیجه رضایت بخش و کوتاه شدن طول دوره نقاهت می باشد. 

پروتز سینه بعد از سرطان

بنابراین رعایت این نکات را جدی بگیرید:

تفاوت‌های لیفت و پروتز سینه بعد از سرطان

لیفت سینه یا پروتز پستان؟ اگر سردرگم هستید که کدام یک از این دو جراحی برای حل مشکل شما مناسب است باید بدانید که هدف و کاربرد انجام این دو عمل کاملا متفاوت می باشد. لیفت سینه برای کسانی کاربرد دارد که به دلایل مختلف از جمله زمینه ژنتیکی، شیردهی یا تغییر وزن دچار افتادگی و شل شدگی پستان شده اند اما پروتز سینه در مواردی کاربرد دارد که فرد از سایز کوچک سینه های خود راضی نیست و یا نیاز به بازسازی سینه بعد از سرطان دارد.

قرار دادن پروتز در بافت سینه به دلیل تغییر فرم و حالت ان می تواند تا حدی افتادگی خفیف سینه ها را اصلاح کند اما کسانی که دچار افتادگی شدید پستان ها و شل شدگی پوست ان ها هستند باید جراحی لیفت سینه انجام دهند و پروتز کمی به ان ها نخواهد کرد.

عمل ماستوپکسی چیست ؟

در بخش قبلی گفتیم که نمی توان دو جراحی پروتز سینه و لیفت را به جای یکدیگر انجام داد حال می خواهیم بگوییم که در صورت نیاز می توان این دو جراحی را به طور همزمان با یکدیگر انجام داد که به ان عمل ماستوپکسی می گویند. در طی یک جراحی ماستوپکسی جراح متخصص زیبایی ابتدا پوست سینه ها را بالا کشیده و پس از تنظیم محل قرارگیری نوک پستان ها نسبت به جایگذاری پروتز در ناحیه رو یا زیر عضله سینه اقدام می کند. امکان انجام جراحی ماستوپکسی به وضعیت سلامت جسمی فرد و نوع نیاز او بستگی دارد که باید در جلسات مشاوره قبل از جراحی در مورد ان با پزشک خود گفتگو کنید.

ارتباط پروتز سینه و سرطان

اگر شما هم یکی از زنانی هستید که تمایل به انجام پروتز سینه دارید اما نگران ابتلا به سرطان پستان هستید باید بدانید که پروتز سینه به هیچ وجه موجب سرطان نمی گردد. تنها نکته نگران کننده امکان ایجاد مشکل و خطا در نتیجه ماموگرافی در صورت وجود پروتز درون سینه ها می باشد که این مشکل را می توان با جایگزین کردن سایر روش های پیشرفته مانند سونوگرافی و MRI به جای انجام ماموگرافی برطرف نمود.

تنها در یک مورد بسیار نادر این احتمال دارد که خود پروتز سینه موجب سرطان گردد که در این حالت نیز خطر مرگ و میر وجود نداشته و مشکل با برداشتن پروتز از داخل سینه کاملا برطرف می شود. جراحی پروتز نه تنها موجب سرطان پستان نشده بلکه راهی برای بازسازی سینه ها در کسانی است که به دلیل سرطان مجبور به برداشتن سینه های خود شده و اکنون از جای خالی ان ها رنج می برند.

شیر دهی بعد از پروتز سینه

یکی دیگر از دغدغه های بانوان برای انجام پروتز سینه تاثیر این جراحی بر توانایی بارداری و شیردهی در ان ها می باشد. پروتز سینه به طور کلی هیچ تاثیری بر بارداری نداشته و مانع شیردهی نمی شود اما حاملگی و شیردهی به نوزاد به دلیل تجمع چربی و ترشح شیر درون پستان می تواند بر فرم زیبای سینه ها پس از قرار دادن پروتز تاثیر مخرب بگذارد به همین دلیل متخصصان زیبایی توصیه می کنند در صورتی که دیگر تصمیم برای بارداری و شیردهی ندارید اقدام به جراحی پروتز پستان نکنید.

نکته قابل توجه این است که میزان تجربه و مهارت پزشکی که جراحی پروتز سینه را توسط او انجام می دهید می تواند نقشی تعیین کننده در عوارض پس از جراحی از جمله ایجاد مشکل در شیردهی به دلیل برش اشتباه در بافت سینه، داشته باشد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی باید حتما جراحی خود را توسط یک متخصص جراحی پلاستیک باتجربه و کاردان انجام دهید.

پروتز سینه بعد از سرطان

نیاز به مشاوره دارید؟

دکتر کامبیز ایزدپناه فوق‌تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی در بیمارستان‌های مختلفی از جمله بیمارستان ۱۵خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران) و بیمارستان سینا مشغول به فعالیت است. بنابراین عمل خود را با خیالی آسوده در بیمارستان مدنظر خود به ما بسپارید. ما تا گرفتن نتیجه در کنار شما خواهیم بود.

تاثیر ارتفاع بر پروتز سینه

پس از انجام پروتز سینه هیچ مشکلی برای قرار گرفتن در ارتفاع یا سوار شدن در هواپیما نخواهید داشت. زیرا انواع پروتزهای سیلیکونی و سالینی هیچ تغییر حجمی در ارتفاع پیدا نکرده و دچار پارگی نخواهند شد.

هزینه عمل جراحی پروتز سینه بعد از سرطان

هزینه عمل پروتز سینه رقم ثابتی نبوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای تخمین حدودی جراحی خود این موارد را در نظر داشته باشید:

توجه داشته باشید که در حالت کلی پروتز سینه از جمله جراحی های زیبایی است که تحت پوشش بیمه درمانی قرار نگرفته و هزینه ان باید به طور کامل توسط بیمار پرداخت شود. در برخی موارد با توجه به نوع و علت جراحی ممکن است تعداد معدودی از بیمه های تکمیلی پرداخت بخشی از هزینه را تقبل نمایند.

جمع بندی

پروتز سینه می تواند معجزه زیبایی برای زنانی باشد که به طور ژنتیکی از داشتن سینه هایی کوچک رنج می برند و یا بعد از سرطان، پستان های خود را از دست داده اند. عوارض روانی تخلیه سینه ها می تواند اعتماد به نفس، کیفیت رابطه جنسی با همسر و تمام ابعاد زندگی اجتماعی یک زن را تحت تاثیر خود قرار دهد. در چنین شرایطی است که یک جراحی نسبتا آسان با کمترین عوارض ممکن مانند پروتز سینه راه حلی طلایی برای به دست اوردن دوباره زیبایی و تناسب اندام است.

نیاز به مشاوره دارید؟

تیم ما بسیار مفتخر است که بهترین متخصصان جراحی در این زمینه را در طول فرایند عمل در کنار شما قرار خواهد داد. همین الان با ما تماس بگیرید و یک وقت مشاوره و ویزیت با دکتر ایزدپناه را رزرو نمایید.

سوالات متداول

بهترین پزشک برای انجام عمل پروتز سینه در درجه اول کسی است که در این حوزه تخصص داشته یعنی دارای مدرک فوق تخصص جراحی یا بورد تخصصی جراحی زیبایی و پلاستیک باشد. پس از آن باید تجربه و مهارت کافی در انجام پروتز سینه داشته باشد به طوری که شما بتوانید نمونه عمل های قبلی او را مشاهده کنید. همچنین مطلع شدن از نظرات کسانی که قبلا جراحی خود را نزد یک پزشک انجام داده اند می تواند به شما در انتخاب جراح کمک کند.

خیر راه های دیگری غیر از جراحی هم برای بزرگ کردن سینه ها وجود دارد که بهترین و راحت ترین گزینه استفاده از پروتزهای خارجی می باشد. شما می توانید این پروتز ها را با سایزهای مختلف خریداری نموده و در لباس زیر خود جاسازی کنید.

پروتز سینه در حالت کلی یک جراحی کوتاه مدت و تقریبا سرپایی است که نیاز به بستری ندارد و در صورتی که مراقبت های بعد از عمل را به درستی دنبال کنید دوره نقاهت ان خیلی زود به پایان خواهد رسید. کبودی، تورم و درد از عوارض شایع جراحی پروتز سینه هستند که معمولا تا دو هفته بعد از جراحی به تدریج از بین می روند ولی در صورتی که عوارض دیگری مانند ترشحات عفونی و بدبو از محل زخم، تنگی نفس و تب بالا، سفت شدن غیر طبیعی و یک طرفه سینه ها، علائم قلبی و بی حالی شدید یا درد غیر قابل تحمل را تجربه کردید لازم است که خیلی زود با پزشک خود تماس بگیرید.

  • این عمل باید توسط پزشک و جراح پلاستیک انجام شود.
  • مراقبت های اختصاصی بعد از این جراحی، به درستی انجام شده باشند.
  • از آنجا که این نوع عمل برای هر نوع چاقی مناسب نیست، از طریق مشورت با پزشک آن را انتخاب کرده باشید.
  • در مناطق محدودی از بدن این عمل انجام شود.
  • عمل با بی حسی موضعی انجام شود و فرد بیهوش نشود.

پروتز سینه با هدف بزرگ کردن سینه های کوچک استفاده شده و کاربردی در افتادگی شدید سینه ها ندارد. برای از بین بردن افتادگی و شل شدگی سینه های خود باید عمل لیفت سینه را انجام دهید.