تهران، میدان کاج، خیابان سرو غربی، خیابان مروارید، پلاک ۲، طبقه ۴، واحد ۲۵

آیکن آدرس
دکتر کامبیز ایزدپناه » پیکرتراشی » لیپوماتیک، بهترین روش پیکرتراشی بدون درد

5 / 5. 1

۳۵ دقیقه
لیپوماتیک و راهنمای کامل جراحی

لیپوماتیک، بهترین روش پیکرتراشی بدون درد

آنچه می خوانید...

زیبایی ظاهری از دیرباز برای همه افراد، چه مرد و چه زن، دغدغه بوده و معیارهای زیبا شناختن یک فرد در دوران های مختلف، متفاوت بوده است. داشتن اندامی چاق اگر در 200 یا 300 سال پیش زیبا بوده است، امروزه نه تنها با معیارهای زیبایی شناسی همخوانی ندارد، بلکه ثابت شده است که بیماری های زیادی در انتظار افراد دارای اضافه وزن شدید است. بسیاری از این افراد حتی به کمک ورزش و رژیم غذایی هم نتوانسته اند به اندامی ایده آل دست یابند و سلامت خود را به دست آورند. اما اگر شما هم از آن دسته افراد هستید، ناامید نشوید! علم پزشکی به کمک تکنیکی به نام لیپوماتیک به کمک شما آمده است. آیا با این روش آشنایی دقیق دارید؟ آیا می دانید که مزایا و معایب لیپوماتیک یا همان پیکرتراشی چیست و با بهترین جراح لیپوماتیک تهران آشنا هستید؟ با ما در این راهنمای کامل عمل جراحی لیپوماتیک همراه باشید تا به بررسی این عمل زیبایی رایج در ایران بپردازیم.

مختصری در مورد پیکرتراشی و انواع دستگاه های آن

امروزه با افزایش مشغله افراد و پشت میز نشستن های طولانی و همچنین تغییر عادت های غذایی، شاهد افزایش تعداد افراد دچار اضافه وزن در جوامع مختلف هستیم. بسیاری از این افراد یا زمان کافی برای ورزش و تحرک ندارند و یا با وجود دنبال کردن برنامه غذایی مناسب و ورزش مرتب، موفق به کاهش وزن نشده اند. افزایش وزن در بسیاری از این افراد باعث کاهش اعتماد به نفس و تاثیرگذاری بر زندگی روزمره یشان شده است. خوشبختانه پیشرفت های علم پزشکی، به خصوص در حوزه پزشکی زیبایی و جراحی پلاستیک، به کمک این افراد آمده است و روش های نوین و بی خطری را ابداع کرده است. پیکرتراشی روشی است که در آن به کمک دستگاه های مختلف، اندامی ایده آل به وجود می آید. دستگاه هایی که تا به امروز برای پیکرتراشی استفاده شده اند عبارتند از:

دستگاه اولترازد
دستگاه اولترازد

دستگاه اولترازد (Ultra z)

دستگاه اولترازد (کویتیشن) یکی از جدیدترین فناوری ها برای پیکرتراشی است که در آن به صورت غیرتهاجمی و به صورت سرپایی، چربی های موضعی رفع می شوند. در این روش، با استفاده از امواجی که به صورت پالسی و مستمر تولید می شوند، چربی های عمقی تبدیل به مایع می شوند و سپس از بدن تخلیه می شوند. این روش ترکیبی از لیپوساکشن سنتی و رفع چربی ها توسط امواج فراصوتی (اولتراسونیک) است.

لیپولیز
دستگاه لیپولیز

دستگاه لیپولیز (Lipolase)

پیکرتراشی با دستگاه لیزر لیپولیز به این صورت است که جراح پلاستیک با استفاده از فیبر نور لیزری، سلول ها و بافت های چربی را تخریب می کند. اشعه لیزر این چربی ها را به صورت مایع در می آورد که این مایع یا جذب بدن می شود و یا تخلیه خواهد شد.

لیپوساکشن
دستگاه لیپوساکشن

دستگاه لیپوساکشن (Liposuction)

دستگاه لیپوساکشن با ایجاد حرارت زیاد چربی های موضعی را می سوزاند و سپس به کمک کانولا (لوله های تو خالی) این چربی ها با مکش بیرون آورده می شوند. پیکرتراشی با لیپوساکشن هم با بیهوشی و هم با بی حسی موضعی قابل انجام است.

واترجت
دستگاه واترجت

دستگاه بادی جت  (Body Jet)

پیکرتراشی با بادی جت (واتر جت) یک روند درمانی کم تهاجمی است که در آن با استفاده از شدت و قدرت آب، چربی های اضافی یک ناحیه خرد می شوند و از بین می روند.

کویتیشن
دستگاه کویتیشن

دستگاه اولترا سونیک (Ultrasonics)

دستگاه اولترا سونیک با ایجاد فرکانسی در حدود 4000 هرتز باعث ایجاد لرزش سریع سلول های چربی یک ناحیه می شود. این امواج فراصوت حباب هایی را داخل سلول های چربی و خارج از آن ایجاد می کنند که با افزایش اندازه این حباب ها، چربی منفجر می شود و از بین می رود.

لیپوست
دستگاه لیپوست

دستگاه لیپوست (Liposat)

دستگاه لیپوست یکی از دستگاه های جدید بر اساس عملکرد لیپوماتیک است که هم دارای تکنولوژی ساکشن و هم ویبریشن است. این روش مانند لیپوماتیک یکی از بهترین روش ها در لاغری موضعی است.

لیپوماتیک
دستگاه لیپوماتیک

دستگاه لیپوماتیک (Lipomatic)

یکی از بهترین و جدیدترین روش ها در لاغری موضعی است که به لیپوساکشن بدون درد نیز مشهور است. در این روش با استفاده ارتعاش، چربی ها خرد می شوند و سپس با ساکشن تخلیه می شوند. چربی های تخلیه شده در این روش قابل انتقال به نقاط دیگر بدن هستند.

همان طور که مشاهده کردید، لاغری موضعی با دستگاه های مختلفی انجام می شود. لیپوماتیک یکی از این دستگاه ها است که در ادامه بیشتر با عملکرد آن آشنا خواهیم شد.

واژگان رایج در پیکرتراشی

ابدومینوپلاستی

عمل جراحی که در آن پوست اضافه شکم برداشته می شود و باعث زیبایی بیشتر شکم می شود.

دیاستاز

جدا شدن عضلات از یکدیگر.

بیهوشی عمومی

استفاده از دارو یا گاز قبل از شروع عمل جراحی برای کاهش سطح هوشیاری بیمار.

هماتوم

جمع شدن خون در بخشی از بدن و زیر پوست.

لیپوساکشن

چربی کشی و خارج کردن بافت چربی از زیر پوست.

بادی کانتورینگ

معادل انگلیسی پیکر تراشی؛ روشی که در آن به کمک جراحی و با استفاده از دستگاه ها می توان چربی های اضافی بدن را از بین برد.

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک (Lipomatic) یا پیکرتراشی با دستگاه لیپوماتیک جدیدترین فناوری در حوزه پزشکی برای لاغری موضعی افراد است که مانند سایر جراحی های زیبایی دیگر مانند جراحی زیبایی بینی، جراحی پروتز سینه و دیگر جراحی ها توسط بهترین جراح پلاستیک انجام می شود.

در این روش جراح به کمک ابزارهای نوین و دستگاه لیپوماتیک به کمک عمل جراحی اقدام به لیپوماتیک شکم و پهلو (لاغر کردن شکم و پهلو)،  ران، سینه مردان، غبغب، بازو می کند و برای افرادی که به اندام ساعت شنی علاقه مند هستند، حالتی زیبا در قسمت پهلوها ایجاد می کند.

در تعریف علمی، لیپوماتیک روشی ایمن تر از عمل قدیمی لیپوساکشن است که در آن سیستمی پیشرفته نقش حفاظت از بافت های بدن یعنی بافت اعصاب، عروق خونی و ماهیچه ها را بر عهده دارد و جراح به کمک آن اقدام به زیبا ساختن اندام خواهد کرد. در این روش فوق تخصص جراحی پلاستیک مستقیماً به سراغ بخش هایی از بدن می رود که نیاز به خارج کردن چربی اضافه دارند. پیکرتراشی با روش لیپوماتیک عملی بسیار ایمن تر از لیپوساکشن است و بدون تیغ جراحی، چربی های اضافی بدن را بدون هیچ گونه درد و خونریزی خارج می کند.

لیپوماتیک به تنهایی برای تخلیه چربی یا همراه با روندهای درمانی دیگر مانند لیفت صورت انجام می شود.

قبل از جراحی لیپوماتیکبعد از جراحی لیپوماتیک

در این تصویر، چربی های پشت به کمک لیپوماتیک حذف شده است.

نمونه قبل لیپوماتیکنمونه بعد لیپوماتیک

در این تصویر، لیپوماتیک با حذف چربی پهلو و شکم، اندامی ایده آل را به وجود آورده است.

error

نکته

فراموش نکنید که هدف از لیپوماتیک، کاهش وزن نیست! دستگاه لیپوماتیک وظیفه تغییر سایز و اندازه و فرم دهی بهتر به اندام ها را بر عهده دارد.

آیا لیپوماتیک همان لیپوساکشن است؟

مهم ترین سوالی که از طرف بسیاری از مراجعه کنندگان مطرح می شود این است که چه تفاوتی میان لیپوماتیک و لیپوساکشن وجود دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که برای از بین بردن چربی های بدن و پیکرتراشی روش های مختلفی وجود دارد که برخی از آن ها با خطرات بیشتری همراهند. دانستن تفاوت هر یک از روش های نوین رفع چربی بدن کمک می کند تا هم جراح بهتری را انتخاب کنید و هم عمل موفقیت آمیزی را تجربه کنید.

لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن جدیدتر، امن تر و کم خطرتر است و عوارض جانبی بسیار کمتری دارد. لیپوماتیک با استانداردهای بین المللی مطابقت دارد.

لیپوماتیک برای چه کسانی مناسب است؟

در میان افرادی که دچار چاقی و اضافه وزن هستند، سه دسته مختلف وجود دارد:

عادت غذایی اشتباه

گروهی از افراد به دلیل عادت غذایی و سبک زندگی نادرست دچار چاقی می شوند. این افراد با رعایت یک رژیم غذایی سالم و ورزش می توانند از شر چربی های اضافه رها شوند. توصیه می شود که قبل از روش های زیبایی، سبک زندگی را اصلاح کنند.

بالا بودن BMI و چاقی

گروهی دیگر، به دلیل داشتن bmi (شاخص توده بدنی) بسیار بالا دچار چاقی هستند. شاخص توده بدنی بالا یکی از مشکلات ژنتیکی است. این افراد می توانند در کنار رژیم غذایی و ورزش، پیکرتراشی با لیپوماتیک را تجربه کنند.

ورزش و عدم لاغری

گروهی دیگر از افراد با وجود رعایت یک رژیم غذایی مناسب و داشتن فعالیت بدنی کاهش چربی ندارند. به همین دلیل این دسته از افراد می توانند در کنار رژیم غذایی و ورزش، پیکرتراشی با لیپوماتیک را تجربه کنند.

لیپوماتیک برای افراد زیر بهترین روش لاغری خواهد بود:

 • کسانی که وزن ایده آلی دارند اما در بخش هایی از بدن دارای چربی موضعی هستند و این چربی با ورزش و رژیم غذایی کم نمی شود؛
 • افرادی که دارای بافت عضلانی مناسب و بیشترین خاصیت ارتجاعی پوست هستند؛ در واقع این افراد دارای پوست اضافه و شل نیستند؛
 • افرادی که به کمک ورزش و رژیم غذایی نمی توانند چربی های اضافه خود را از بین ببرند؛
 • افراد غیرسیگاری که از سلامت جسمی خوبی برخوردار هستند؛
 • افراد بالای 18 سال که از سلامت جسمی خوبی برخوردار هستند.

لیپوماتیک برای چه کسانی مناسب نیست؟

این جراحی برای افراد زیر مناسب نیست:

 • افرادی که از نظر سلامت جسمانی در وضعیت مناسبی قرار ندارند؛
 • افرادی که کاهش وزن شدید داشته اند و پوست و عضلات آن ها دچار شل شدگی و افتادگی شده است. لیپوماتیک در این افراد باعث بدتر شدن ظاهر آن ها خواهد شد؛
 • افرادی که به دلیل بیماری از داروهای خاص مانند آسپرین، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (مانند ناپروکسن، استیل‌سالیسیلیک اسید و ایبوپروفن) و داروهای ضد انعقاد خون  (مانند کوادمین) مصرف می کنند؛
 • افرادی که هدفشان از لیپوماتیک، کاهش وزن است و وزن بالایی دارند. لیپوماتیک وزن فرد را کاهش نمی دهد بلکه چربی های موضعی او را از بین می برد؛
 • افرادی که سابقه ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی عروقی، ترومبوزیس عمیق رگ (DVT) یا حمله قلبی دارند.

توصیه می شود که اگر داروی خاصی مصرف می کنید، حتماً جراح لیپوماتیک را از آن آگاه کنید.

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

لیپوماتیک عملی سخت نیست اما نیازمند دقت و مهارت پزشک است. در ویدیوی زیر نحوه انجام این جراحی را ملاحظه خواهید کرد.

مراحل انجام لیپوماتیک به صورت زیر است:

 1. برای انجام این جراحی ابتدا باید بهترین جراح لیپوماتیک را انتخاب کنید تا خیالتان از بابت نتیجه جراحی آسوده باشد؛
 2. بعد از انتخاب پزشک، به صورت حضوری به مطب وی مراجعه می کنید تا وضعیت بدنی شما کاملاً بررسی شود. در جلسه مشاوره تمامی انتظارات خود از این جراحی را بیان کنید و اگر مبتلا به بیماری خاصی هستید، پزشک را از آن آگاه کنید؛
 3. آزمایش های لازم یعنی اندازه گیری میزان چربی خون از طریق سونوگرافی، آزمایش خون برای بررسی کم خونی و دیگر مشکلات، آزمایش بارداری برای زنان و عکس از نواحی مختلف بدن تجویز می شود؛
 4. در روز عمل، پروسه جراحی بعد از بی حسی موضعی آغاز می شود. مهم ترین نکته در این جراحی عدم بیهوشی است و همین امر است که باعث می شود بیمار کم ترین نگرانی را از عمل داشته باشد.
 1. بعد از بی حس شدن موضع، جراح سوراخ بسیار ریزی به قطر 2 تا 5 میلی متر ایجاد می کند.
 2. کانول به همراه یک مایع بی حسی (سالین) از طریق این سوراخ وارد موضع می شود. مایع بی حسی برای جلوگیری از خونریزی حین جراحی تزریق می شود.
 3. حرکات کانول در جهات مختلف جلو عقب، عمود برهم (به صورت X,Y) و گردش سه بعدی که به آن Nutation گفته می شود، به ارتعاش در می آید و امواجی با فرکانس کمتر از 20 هرتز در مایع موجود در بافت چربی ایجاد می کند. این ارتعاشات یکنواخت باعث تبدیل چربی به ذرات بسیار ریز می شود.
 4. در نهایت، مایع بی حسی که در ابتدا تزریق شده بود به همراه چربی های خرد شده بیرون کشیده می شود.

 استفاده از لیپوماتیک بهترین روش برای داشتن اندامی زیبا است. امواجی که دستگاه لیپوماتیک ایجاد می کند بدون هیچ درد و خونریزی انجام می شود. از طرفی، سوراخ ورودی برای کانولا بسیار ریز است و به همین دلیل هیچ اثری از جراحی باقی نمی ماند. همچنین، زمانی که کانولای ارتعاشی چربی های خرد شده را با مکش خارج می کند، پوست و بافت ماهیچه با سرعت به یکدیگر می چسبند و همین امر مانع از شل شدن و افتادن پوست می شود. در بسیاری از روش های لاغری، بعد از بین بردن چربی، پوست شل و افتاده می شود و فرد مجبور است عمل زیبایی دیگری را انجام دهد.

پیکرتراشی با لیپوماتیک برای چه قسمت هایی از بدن کاربرد دارد؟

همان طور که گفتیم، لیپوماتیک برای کاهش وزن نیست و جایگزین تغذیه صحیح و ورزش به حساب نمی آید اما این روش بهترین راه برای از بین بردن کیسه سخت چربی است که با ورزش و عادت های غذایی صحیح از بین نمی روند. از این روش چربی زدایی بدن برای قسمت های زیر استفاده می شود:

پشت و کمر

ران ها

بازوها

گونه

لیپوماتیک و قسمت های مختلف بدن

شکم و پهلو

باسن

غبغب

سینه (آقایان)

کاربردهای درمانی لیپوماتیک

اگرچه بسیاری از ما دستگاه لیپوماتیک را دستگاهی برای زیباسازی اندام می شناسیم اما باید بگوییم که این روش نوین در درمان برخی مشکلات و بیماری ها نیز کاربرد دارد. مهم ترین موارد درمانی لیپوماتیک شامل موارد زیر می شود:

بیماری هایی که با لیپوماتیک درمان می شوند

درمان لنف ادم

این بیماری مزمن بیماری ای است که در آن مایعات اضافی در زیر پوست جمع می شوند و باعث بروز ورم در نواحی مختلف بدن به خصوص در قسمت دست ها و پاها می شوند.

درمان بزرگی سینه در آقایان (ژنیکوماستی)

تجمع چربی در زیر پوست سینه مردان ظاهر افتاده و ناخوشایندی برای آن ها به وجود می آورد که به کمک لیپوماتیک می توان این مشکل را رفع نمود.

درمان سندروم لیپودیستروفی

این بیماری ژنتیکی باعث تخریب بافت چربی در یک قسمت از بدن و تجمع آن در قسمت دیگر می شود. لیپوماتیک کمک می کند تا چربی بدن به صورت طبیعی توزیع شود.

درمان تومور لیپوم

لیپوما یا لیپوم تومورهای خوش خیم با منشا بافت چربی هستند. جراح پلاستیک به کمک لیپوماتیک می تواند این غده های کوچک را از بین ببرد.

error

نکته

بیمارانی که تصمیم به انجام لیپوماتیک دارند، پیش از انجام این عمل باید به دقت بررسی شوند و آزمایش های پزشکی لازم را انجام دهند تا مشکلی برای درمان وجود نداشته باشد.

مزایای لاغری با دستگاه لیپوماتیک چیست؟

اگر برای لاغری موضعی به بهترین جراح لیپوماتیک مراجعه کنید، مهم ترین مزایایی که از این روش دریافت خواهید کرد شامل موارد زیر است:

چاقی قبل از عمل لیپوماتیک
 1. این روش هیچ گونه اسکار و جای زخم به جا نخواهد گذاشت که این امر مهم ترین مزیت لیپوماتیک نسبت به سایر روش ها است؛
 2. روشی بی خطر و بدون بروز مشکلات جدی است؛
 3. نوسان در روند جراحی وجود ندارد و ضربات ناگهانی سخت وارد نمی کند؛
 4. به دلیل استفاده از کانولاهای کوچک، دقت عمل بسیار بالا است؛
 5. استفاده از لرزش و ارتعاش برای شکستن پیوند سلول های چربی امکان خارج کردن چربی و پیوند آن به سایر نقاط بدن است؛
 6. دوران نقاهت کوتاهتری نسبت به سایر روش ها دارد؛
 7. به کمک بی حسی موضعی انجام می شود؛
 8. نتیجه لیپوماتیک طبیعی است و سایرین متوجه انجام این عمل لاغری نخواهند شد؛
 9. مدت زمان جراحی لیپوماتیک نسبت به سایر روش ها مانن لیپوساکشن بسیار کوتاه تر است؛
 1. این جراحی باعث شل شدن و افتادگی پوست نمی شود؛
 2. به زیبایی ظاهری فرد کمک بسیاری می کند و اعتماد به نفس او را افزایش می دهد؛
 3. احتمال بروز عفونت در این عمل بسیار کم است؛
 4. به دلیل مجهز بودن به سیستم ایمنی، هیچ آسیبی به بافت های بدن و رگ ها وارد نمی شود؛
 5. چربی هایی که به کمک این روش از بدن خارج می شوند، قابل انتقال به سایر نقاط بدن است.
 6. در دستگاه لیپوماتیک  سیستم های ایمنی خاصی تعبیه شده اند که اگر منطقه بدون چربی پیدا شد و احتمال خطا در رفع آن وجود داشت، دستگاه به صورت خودکار روند تخلیه را متوقف خواهد کرد. این یکی از مهم ترین مزایای لیپوماتیک نسبت به سایر روش ها مانند لیپوساکشن است.
 7. لیپوماتیک باعث شل شدن پوست بیمار نمی شود و به مرور زمان نیز با حذف سلولیت، باعث کاهش سایز او می شود.

روش لیپوماتیک تحولی در علم لاغری موضعی به وجود آورد که در آن مشکلاتی که در روش های قدیمی مانند لیپوساکشن وجود داشته، از بین رفته است؛ مشکلاتی مانند طولانی بودن مدت زمان عمل، نیاز داشتن به بیهوشی، آمبولی، خونریزی حین جراحی، جای اسکار بعد از عمل و طولانی شدن دوره نقاهت.

لاغری بعد لیپوماتیک

علاوه بر این، این دستگاه نوین یک سیستم ایمنی فعال دارد و زمانی که با بافتی غیر از بافت چربی برخورد می کند، متوقف می شود. به همین دلیل احتمال آسیب دیدن سایر بافت ها بسیار کم است.

عوارض و خطرات لیپوماتیک چیست؟

شاید با توجه به این که لیپوماتیک عمل جراحی بدن است، بسیاری از شنیدن نام آن نگران شوند و تصور کنند که مشکلات زیادی دارد. جراحی لیپوماتیک اگر توسط متخصص ماهر و خوب جراحی پلاستیک انجام شود هیچ گونه مشکلی به وجود نخواهد آورد و روشی کاملاً ایمن است که عوارض جانبی کمی دارد. اما اگر این جراحی توسط غیرمتخصص و در کلینیک هایی فاقد تکنولوژی های مدرن انجام شود، آسیب های جبران ناپذیری به سلامت وارد خواهد آورد.

از مهم ترین عوارض جانبی لیپوماتیک می توان به مواد زیر اشاره کرد:

 • بروز حساسیت در صورتی که به لیدوکائین حساسیت دارید؛
 • کبودی و خونریزی: این مشکل بیشتر در افرادی مشاهده می شود که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده می کنند. یک یا دو هفته قبل از جراحی باید مصرف این داروها را متوقف کنید.
 • ورم و التهاب
 • تغییر رنگ موقت پوست

در صورتی که توسط غیرمتخصص و در کلینیک غیربهداشتی جراحی شده باشید، امکان بروز خطرات زیر وجود دارد:

عفونت

در صورتی که اتاق عمل استرلیزه نباشد و ابزارهای مورد استفاده تمیز و استریل نباشد این مشکل رخ خواهد داد.

آمبولی و پارگی رگ ها

آمبولی مشکلی است که به دلیل عدم استفاده از دستگاه های لاغری پیشرفته رخ می دهد. زمانی که بدن آمبولی می کند، در واقع چربی ها بعد از تبدیل شدن به حالت مایع، وارد بدن می شوند و باعث مسدود شدن و پارگی رگ های خونی می شوند. این مشکل می تواند موجب نقص عضو یا مرگ بیمار شود. در صورتی که پزشک در کار خود تبحر و مهارت بالایی داشته باشد و چربی ها به سرعت از بدن خارج شوند، این مشکل رخ نخواهد داد.

سوختگی پوست

عدم مهارت پزشک باعث سوختگی پوست بر اثر اصطکاک و ارتعاش کانولا خواهد شد.

درد و خونریزی در زمان عمل

اگر جراح در کار خود تبحر داشته باشد و سوراخی که ایجاد می کند کمترین قطر را داشته باشد این مشکل به ندرت پیش می آید، به خصوص اگر بیمار از داروخای خاصی مانند آسپرین استفاده نکند.

باقی ماندن اسکار ناشی از جراحی

این عمل باید با ظرفت و دقت انجام شود و سوراخ ورودی کانولا با کمترین قطر ایجاد شود تا زخمی روی پوست باقی نماند.

انتخاب یک جراح لیپوماتیک خوب که عمل را در یک کلینیک بهداشتی و تخصصی انجام دهد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و مانع از بروز خطرات جدی بعد از عمل می شود.

لیپوماتیک یا ابدومینوپلاستی؟ کدام بهتر است؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که بسیاری از مراجعین می پرسند این است که آیا باید عمل لیپوماتیک انجام دهند یا ابدومینوپلاستی. برای پاسخ به این سوال باید گفت که عمل لیپوماتیک برای حذف چربی اضافه نواحی مختلف پوست کاربرد دارد در حالی که ابدومینوپلاستی در مواردی کاربرد دارد که فرد به دلیل افزایش سن، زایمان، کاهش وزن شدید و سایر موارد با مشکل شل شدن و آویزان شدن پوست رو به رو شده است. به همین دلیل این دو عمل زیبایی بدن با هم متفاوتند.

لیپوماتیک یا ابدومینوپلاستی

انتقال چربی بعد از لیپوماتیک به سینه و باسن

با توجه به این که در عمل لیپوماتیک، چربی ها بدون آسیب دیدگی خارج می شوند، فوق تخصص جراحی پلاستیک به راحتی می تواند این چربی ها را حالت دهد و برای تناسب بیشتر اندام به نقاط دیگر بدن تزریق کند. حتی این قابلیت نیز وجود دارد که جراح این چربی ها را برای مدتی نگه دارد و سپس در زمانی که بیمار تمایل داشت، به سایر نقاط بدن تزریق کند. از آن جایی که این چربی از بدن خود بیمار گرفته می شود، هیچ مشکلی برای بدن به وجود نخواهد آمد و چربی پس زده نمی شود. علاوه بر این نتیجه نیز کاملاً طبیعی و زیبا خواهد بود.

برای دیدن فیلم انتقال چربی به باسن به آدرس اینستاگرام دکتر کامبیز ایزدپناه، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران، مراجعه نمایید.

اکثر افرادی که برای لیپوماتیک اقدام می کنند، از نامناسب بودن فرم سینه و باسن خود نیز گلایه دارند. تزریق چربی به سینه و همچنین تزریق چربی به باسن کمک می کند تا این قسمت از اندام فرم مناسب و زیبایی پیدا کنند. معمولاً با تزریق چربی به سینه و باسن، یک سایز افزایش مشاهده خواهد شد.

 نقش جراح پلاستیک در نتیجه عمل لیپوماتیک

همان طور که در قسمت های قبلی اشاره کردیم، جراحی لیپوماتیک یک عمل ظریف و دقیق است و نیاز به مهارت پزشک دارد. اگر جراح در کار خود تسلط و سرعت عمل نداشته باشد مشکلاتی پیش می آید که گاهی منجر به از دست دادن جان فرد می شود. آمبولی، سوختن پوست، نامتوازن شدن اندام و عفونت از مهم ترین مشکلاتی است که می تواند بر اثر مراجعه به جراح غیرمتخصص رخ دهد. نتیجه جراحی کاملاً به جراح بستگی دارد و این تخصص و مهارت او است که مانع از بروز مشکل حین جراحی می شود. به همین دلیل قبل از اقدام به جراحی، حتماً بررسی دقیقی بر سابقه جراح داشته باشید. در شبکه های اجتماعی با دقت تحقیق کنید و سپس با مراجعه حضوری و بررسی بیماران و رضایت آن ها از جراحی، اطمینان حاصل کنید. اما یک جراح لیپوماتیک خوب چه ویژگی هایی دارد؟ در ادامه به معرفی ویژگی های یک جراح پلاستیک خوب برای عمل لیپوماتیک خواهیم پرداخت.

بهترین جراح لیپوماتیک تهران

 انتخاب جراح زیبایی در شهرهای بزرگی مانند تهران مهم ترین دغدغه افرادی است که تصمیم دارند جراحی های زیبایی انجام دهند زیرا عمل های زیبایی هم بر ظاهر فرد تاثیر بسزایی دارند و هم بر سلامت او. به همین دلیل باید در انتخاب خود دقت و بررسی زیادی داشته باشید. از مهم ترین ویژگی های یک جراح لیپوماتیک خوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جراح باید نمونه کارهای موفق بسیاری داشته باشد؛
جراح لیپوماتیک باید از به روزترین تکنولوژی ها استفاده کند؛
تیم جراحی او باید عمل را در کلینیکی مجهز و مناسب انجام دهند؛
اخلاق حرفه ای داشته باشد و سلامت بیمار را اولویت خود قرار دهد؛
مهارت و تخصص در جراحی (دارای مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی باشد)؛
در زمان معاینه دقت کافی داشته باشد و بهترین روش پیکرتراشی را با توجه به وضعیت جسمی شما پیشنهاد کند.

شما می توانید با مراجعه حضوری به مطب چند متخصص جراحی پلاستیک، بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک را انتخاب کنید.

برای مراجعه به مطب دکتر کامبیز ایزدپناه، فوق تخصص جراحی پلاستیک، می توانید به آدرس مقابل مراجعه نمایید.

میزان کاهش وزن با لیپوماتیک چقدر است؟

همان طور که در قسمت های قبلی اشاره کردیم، عمل لیپوماتیک با هدف کاهش وزن انجام نمی شود بلکه هدف از آن کاهش میزان چربی ها و کاهش سایز است. صحبت های دکتر کامبیز ایزدپناه، جراح لیپوماتیک در تهران، را در این خصوص می شنویم:

مراقبت های قبل از انجام لیپوماتیک چیست؟

قبل از عمل لیپوماتیک نیز مانند هر عمل دیگری مراقبت هایی لازم است که بر جراحی شما تاثیرگذارند. این مراقبت ها عبارتند از:

 • آزمایش هایی را که پزشک برای شما تجویز کرده است، انجام دهید و اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا مبتلا به بیماری خاصی هستید، حتماً دکتر را از آن آگاه کنید.
 • از 2 هفته قبل از عمل مصرف داروهای ضدانعقاد خون مانند آسپرین را متوقف کنید؛
 • از 2 هفته پیش از عمل، مصرف سیگار و الکل را به طور کامل قطع کنید؛
 • خانم هایی که قرص ضدبارداری مصرف می کنند، ممکن است پزشک تشخیص دهد که مصرف این قرص ها متوقف شود؛
 • افراد مبتلا به کم خونی باید با تجویز پزشک، مکمل های آهن مصرف کنند؛
 • از 8 ساعت قبل از جراحی باید ناشتا باشید؛
 • در روز عمل، لباس راحتی بپوشید که پوشیدن آن بعد از عمل برایتان آسان باشد؛
 • از همراه آوردن جواهرات و لوازم اضافه خودداری کنید؛
 • روز عمل باید یکی از آشنایان یا نزدیکان را همراه داشته باشید.
مراقبت های قبل از لیپوماتیک

مراقبت های لازم بعد از پیکرتراشی با لیپوماتیک 

بعد از عمل لیپوماتیک باید مراقبت های زیر را در نظر داشته باشید تا از بروز مشکلات جلوگیری شود. مهم ترین نکات بعد از پیکر تراشی عبارتند از:

تغذیه بعد از پیکرتراشی با لیپوماتیک

توصیه می شود که برای بهبود هر چه زودتر کبودی ها و ورم ها و جلوگیری از دهیدراته شدن بدن، مایعات بیشتری مصرف کنید.

اگر این روش با بی حسی موضعی انجام شده باشد، نیازی به دنبال کردن رژیم غذایی خاص نیست.

تغذیه بعد لیپوماتیک
فعالیت بعد از لیپوماتیک

فعالیت های فیزیکی بعد از لیپوماتیک

بهتر است تا 24 ساعت بعد از عمل استراحت کامل داشته باشید؛

بعد از عمل رانندگی نکنید؛

بعد از جراحی می توانید پیاده روی کوتاهی داشته باشید؛

در ۴۸ ساعت اول بعد از عمل می توانید از کیسه یخ فقط در نواحی مورد درمان استفاده کنید؛

اگر پوست قسمت شکم شل است باید تا 5 روز بعد از جراحی از نشستن با زاویه 90 درجه خودداری کنید و بیشتر دراز بکشید، راه بروید یا لم دهید. پوست شل شکم هنگام نشستن تا می شود و به همین دلیل مایعات در بین سپتوم های آن محبوس می شود.

از روز بعد از عمل می توانید فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید. همچنین 4 روز بعد از عمل می توانید ورزش های سبک را شروع کنید.

توصیه می شود که برای جلوگیری از لخته شدن خون هر چند ساعت یک بار از رختخواب بلند شوید و کمی قدم بزنید.

تا بهبودی کامل از شنا کردن در استخر و جکوزی خودداری کنید؛

تحرک کمتر در روزهای ابتدایی به تخلیه بهتر مایعات کمک می کند.

مراقبت از زخم ها، حمام و بهداشت بدن بعد از لیپوماتیک

مهم ترین بخش مراقبت های بعد از عمل، رعایت بهداشت محل جراحی است. ابتدا دستتان را با آب و صابون به خوبی بشویید و سپس محل برش جراحی را به آرامی با آب و صابون بشویید. در پایان با یک دستمال یا حوله تمیز، محل برش را خشک کنید و آن را دوباره پانسمان کنید. خارج شدن مایعات تا 48 ساعت طبیعی است. پانسمان مانع از ریزش این مایعات خواهد شد.

دو روز بعد از عمل می توانید حمام کنید.

بهداشت بعد از لیپوماتیک
مصرف دارو بعد لیپوماتیک

مصرف داروهای تجویز شده

داروهای تجویز شده پزشک را که شامل آنتی بیوتیک ها می شود، حتماً در زمان معین مصرف کنید.

error

نکته

بهتر است تا چند ماه بعد از عمل جراحی لیپوماتیک از گن مخصوص استفاده کنید تا بدن شما حالت بهتری به خود بگیرد و تغییرات لازم را به خوبی حفظ کند.

هزینه عمل لیپوماتیک چقدر است؟

در مورد قیمت پیکرتراشی با لیپوماتیک در تهران باید گفت که هزینه این عمل بستگی به عوامل مختلفی دارد که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منطقه ای که باید عمل لیپوماتیک روی آن انجام شود؛
 • میزان چربی که نیاز است خارج شود؛
 • نیاز تزریق چربی خارج شده به دیگر نواحی بدن؛
 • تخصص و مهارت پزشک؛
 • تجهیزات و دستگاه های مورد استفاده (مدرن یا قیمی بودن دستگاه)

سوالات متداول درباره لیپوماتیک

نتیجه گیری

امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله تمامی اطلاعات لازم در موردعمل پیکرتراشی لیپپوماتیک را در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار داده باشیم. نکته مهم و نهایی این است که نباید فراموش کنیم این جراحی با وجود تمام مزایا و معایبی که دارد، باید به دست بهترین جراح لیپوماتیک انجام شود.

دخترک چاق


فراموش نکنید!

تجمع چربی فقط برای ظاهر شما مشکل ایجاد نمی کند بلکه برای سلامت شما نیز بسیار مضر است.

لاغری با لیپوماتیک

دکتر کامبیز ایزدپناه

دکترکامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی و دارای بورد فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان 15 خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)

56 پاسخ

  1. لیپوماتیک یک روش ایمن محسوب میشه. هدف از این روش کاهش و حذف چربی های اضافه هست و هیچ آسیبی به ماهیچه ها وارد نخواهد شد.

  1. لاغری با لیپوماتیک هیچ اثر منفی بر بارداری زنان در آینده ندارد و جای نگرانی در این باره نیست.

  2. ممنون از سایت زیبا و مطالب مفیدتون 🙏
   آیا بعد از این روشهای لاغری باید باز هم رژیم های لاغری و غذایی رو رعایت کرد؟

 1. آقای دکتر من خانم ۶۰ ساله هستم که قسمت شکم و بازوهام چربی انباشته داره. با توجه به سنم میتونم عمل لیپوماتیک انجام بدم؟

 2. سلام
  وقت بخیر
  هزینه عمل چقدر هست؟
  و آیا برگشت پذیر هست یا دائمی هست؟
  عوارض هم داره؟

 3. سلام دکتر یه سوالی که داشتم تا چه سنی میشه انجام داد افرادی که مسله ی تالاسمی دارن چطور ؟

 4. سلام واقعا خیلی عالی بود مطالبتون هیچ سوالی برای من نموند.حتما برای مشاوره مراجعه میکنم.

 5. مقالات بسیار مفیدی بود ، خصوصا پیکر تراشی
  کلی سوال داشتم و تونستم بالاخره به جواب همشون فقط تو همین مقاله برسم ، ممنون

 6. من فقطط می خواستم تشکر کنم که چقدر مطالبتون قشنگ و واضح بود چقدر به اطلاعات من اضافه کرد ممنون انیمییشن هایی که استفاده می شد عالی بود ممنون ازتون بخاطر اطلاع رسانی به مردم عادی که انتخاب درست تر رو بگیرن برای درمان چاقی

 7. آقای دکتر امکان جراحی لیپوماتیک بعد از سه ماه زایمان وجود داره یا اینکه بهتره مدت بیشتری برای جراحی صبر کنم؟

 8. لیپوماتیک هم مثل جراحی های چاقی محدودیت وزن داره یا تو هر وزنی میشه انجامش داد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.