تهران، میدان کاج، خیابان سرو غربی، خیابان مروارید، پلاک ۲، طبقه ۴، واحد ۲۵

آیکن آدرس
دکتر کامبیز ایزدپناه » جراحی زیبایی صورت » با جراحی لیفت صورت و گردن جوانتر شوید!

0 / 5. 0

۱۰ دقیقه
راهنمای لیفت صورت و گردن

با جراحی لیفت صورت و گردن جوانتر شوید!

آنچه می خوانید...

یکی از مهم ترین ویژگی های جوان به نظر رسیدن چهره، داشتن پوستی صاف و بدون چین و چروک است. با بالا رفتن سن، چین و چروک ها در ناحیه صورت و گردن پدیدار می شود و با افتادگی پوست همراه است. این تغییرات باعث می شود که فرد سالخورده تر به نظر برسد و دیگر طراوت جوانی را نداشته باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال راهی برای رفع چین و چروک ها و افتادگی های پوست و جوانسازی قطعی پوست هستند. در این میان، راه قطعی درمان چین و چروک، لیفت صورت و گردن با جراحی است. اما جراحی لیفت صورت و گردن چگونه به رفع چین و چروک کمک می کند؟ ؟ مزایا و معایب این جراحی چیست؟ بهترین جراح لیفت صورت و گردن در تهران چه کسی است؟ اگر شما هم تصمیم دارید تا با جراحی بالا کشیدن صورت و گردن آشنا شوید، با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم.

لیفت صورت و گردن چیست؟

لیفت صورت و گردن

لیفت صورت یا ریتیدکتومی (Rhytidectomy) یکی از عمل های جراحی زیبایی (مانند لیپوماتیک، ابدومینوپلاستی و جراحی زیبایی بینی) برای جوان سازی صورت می باشد. این روش می تواند افتادگی یا چین  وچروک روی گونه ها و خط فک را از بین می برد و سایر تغییرات موجود در فرم صورت را که  به دلیل افزایش  سن  ایجاد شده است را کاهش دهد.

لیفت گردن یا پلاتیسما پلاستی (Platysmaplasty) نیز یکی از عمل های زیبایی است که اغلب به عنوان بخشی از لیفت صورت برای کاهش  تجمع چربی و افتادگی پوست در گردن انجام می شود. لیفت صورت باعث کاهش چین و چروک های ریز پوست یا آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب نمی شود بلکه به رفع چین و چروک های عمقی کمک می کند. سایر روش های زیبایی می توانند ظاهر یا کیفیت پوست را ارائه دهند.

علت انجام لیفت صورت و گردن چیست؟

با افزایش سن، شکل و فرم صورت به دلیل تغییرات طبیعی تغییر می کند و خاصیت ارتجاعی پوست کاهش می یابد. البته این امر فقط و منحصراً مربوط به افزایش سن نیست. بسیاری از افراد به دلایل ژنتیکی یا عدم مراقبت صحیح از پوست ممکن است دچار چین و چروک شوند. لیفت صورت برای رفع مشکلات زیر انجام می شود:

 • افتادگی گونه و پوست صورت؛
 • پوست اضافه در قسمت فک پایین؛
 • عمیق شدن چین چروک های پوست از کنار بینی تا  گوشه دهان؛
 • افتادگی پوست و چربی اضافی  در گردن (شانل لیفت گردن)؛

لیفت صورت، روش درمانی برای آسیب های  ناشی از نور خورشید، چین و چروک های سطحی واطراف بینی یا لب و ناهنجاری رنگ پوست نیست زیرا برخی از این موارد را می توان با  استفاده از مراقبت، دارو یا تغییر در شیوه های زندگی مدیریت کرد.

لیفت صورت برای چه کسانی مناسب است؟

چین و چروک های صورت و افتادگی پوست معمولاً در افراد بالای 40 سال مشاهده می شود و به همین دلیل لیفت صورت و گردن در سنین بین 40 تا 60 سال رایج است. علاوه بر این، افراد زیر می توانند از مزایای جراحی لیفتینگ صورت و گردن بهره مند شوند:

 • افرادی که در قسمت میانی صورت خود دچار شل شدگی پوست شده اند و پوست آن ها آویزان شده است؛
 • افرادی که به دلیل افزایش سن یا به دلیل عدم مراقبت از پوست در ناحیه بینی و گوشه لب ها دچار خطوط عمقی شده اند و پوست آن ها دچار پیری شده است؛
 • افرادی که به دلیل شل شدگی پوست، زیر چانه و فک تحتانی آن ها چربی جمع شده است؛
 • افرادی که انتظارات واقع بینانه ای از جراحی لیفتینگ دارند. برخی از افراد تصور می کنند که جراحی لیفت صورت کار جراحی بلفاروپلاستی را نیز برای آن ها انجام می دهد؛ این تصور اشتباه است و در صورتی که نیاز باشد، جراح لیفت صورت می تواند همزمان عمل لیفت و بلفاروپلاستی را انجام دهد.

اگر فردی دچار بیماری های خاصی باشد و احتمال برود که جراحی باعث لخته شدن خون او می شود، لیفت صورت گزینه ای مناسبی برایش نیست. سایر شرایط، مانند دیابت کنترل نشده یا فشار خون بالا نیز ریسک این جراحی را افزایش می دهد.

مزایای جراحی لیفت صورت و گردن

اگر تصمیم به انجام جراحی لیفت صورت دارید، مهم ترین نکته این است که به بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک مراجعه کنید تا بتوانید از مزایای آن بهره ببرید و با کمترین درد جراحی را انجام دهید.  از مهم ترین مزایای این عمل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رفع چین و چروک ها و افزایش اعتماد به نفس فرد؛
 • رفع شلی پوست؛
 • جوانسازی صورت و کاهش سن فرد؛
 • زیبا شدن گردن و خوش فرم شدن آن حتی در سنین بالا؛
 • ماندگاری بالای نتایج این جراحی.

خطرات جراحی لیفتینگ صورت و گردن

این جراحی اگر توسط بهترین جراح لیفت صورت و یک جراح پلاستیک خوب انجام شود، هیچ گونه عوارض خطرناکی نخواهد داشت و تنها عوارض جانبی موقت مانند کبودی، ورم و درد قابل کنترل به وجود می آید. عوارض طولانی مدت یا دائمی، اگرچه  بسیار نادر هستند، اما می توانند باعث تغییرات چشمگیری در ظاهر فرد شوند. این خطرات که بخش عمده آن ها ناشی از بی تجربگی و عدم تخصص پزشک است عبارتند از:

 • هماتوم:  شایع ترین عارضه  لیفت که موقتی و طبیعی است، تجمع خون در پوست افراد است که موجب تورم زیاد می شود. معمولاً هماتوم 24 ساعت بعداز جراحی اتفاق می افتد که به کمک مراقبت های بعد از جراحی لیفتینگ رفع خواهد شد.
 • اسکار: باقی ماندن جای زخم و بخیه ناشی از برش صورت است که این امر معمولاً به دلیل عدم ظرافت در انجام جراحی و برش های نامناسب است.
 • آسیب عصبی:  اگر چه آسیب به عصب ها بسیار نادر است و عمدتاً به دلیل بی تجربگی و تخصص نداشتن جراح است اما می تواند به طور موقت  یا دائمی بر عصب های کنترل کننده  احساس و عضلات تاثیر بگذارد.
 • ریزش مو: ممکن است ریزش مو، در نزدیکی محل های برش رخ دهد همچنین شاید  دچار ریزش موی موقت یا دائمی شوید. ریزش موی دائمی را می توان با جراحی پیوند پوست با فولیکول های مو برطرف کرد.

مانند سایر جراحی دیگر، لیفت صورت خطراتی از قبیل خونریزی، عفونت و واکنش به مواد بیهوشی را به همراه دارد. برخی شرایط پزشکی یا عادات سبک زندگی نیز می توانند خطر ابتلا به عوارض را افزایش دهند. عوامل زیر ممکن است خطر قابل توجهی داشته باشد یا منجر به نتایج نامطلوب شود.

نحوه انجام لیفت صورت و گردن

 جراحی زیبایی لیفتینگ با توجه میزان چین و چروک های فرد و محل آن ها انجام می شود. به همین دلیل این عمل جراحی جوانسازی پوست به شیوه های مختلفی انجام می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

روش لیفت عمقی صورت

لیفت عمقی همزمان بر روی 3 ناحیه تاثیر مثبت می گذارد و به رفع مشکلات زیر می پردازد:

 • رفع غبغب
 • بهبود ظاهر گردن و زیباسازی آن
 • بالا کشیدن پوست بخش مینی صورت

این روش لیفت باعث می شود که هم ظاهر گردن لاغرتر و جوان تر شود و هم گونه ها برجسته تر به نظر برسند. در این روش جراحی، فوق تخصص جراحی پلاستیک، برش هایی در قسمت پشت گوش و زیر موهای فرد ایجاد می کند و سپس با جدا کردن عضلات و بافت های فیبروز از لایه ها، پوست کشیده می شود. گونه ها نیز به همراه بافت ها و عضلات بالا کشیده می شود.

لیفت میانی صورت

 در این جراحی برش ها در قسمت زیر موها و در ناحیه شقیقه و همچنین در داخل دهان ایجاد می شود. این برش ها کمک می کنند تا جراح از ناحیه گونه، چربی ها را جا به جا کند. این روش جراحی علاوه بر این که گونه ها را به سمت بالا می کشد؛ خطوط عمقی خنده را نیز از بین می برد. این روش بیشتر برای افرادی مناسب است که دچار افتادگی گونه و خطوط اطراف لب هستند و در ناحیه گردن و زیر چانه، افتادگی و چین و چروک زیادی ندارند.

لیفت خفیف صورت

 این روش، همان طور که از نام آن پیداست، با برش های خفیف و کوچکی در قسمت بالای گوش تا جلوی گوش انجام می شود. این روش که روشی کم تهاجمی و کم خطر است، بافت های اضافه پوست را حذف می کند و به این ترتیب باعث بهبود ظاهر گردن و فک می شود.

لیفت پوست صورت

 در این روش به کمک برش های ایجاد شده در اطراف گوش و زیر موها، پوست گردن و بخش پایینی صورت کشیده می شود و پوست اضافی آن جدا می شود و سپس محل بریدگی بخیه زده می شود.

بهترین جراح لیفت صورت و گردن در تهران

همانطور که گفتیم جراحی های زیبایی به دلیل نیاز به ظرافت و دقت باید نزد بهترین جراحان پلاستیک انجام شوند تا علاوه بر این که نتیجه جراحی مطلوب باشد، آسیبی نیز به بدن وارد نشود. جراحی لیفت صورت و گردن نیز باید توسط یک جراح پلاستیک خوب انجام شود تا نتیجه ای مطلوب از عمل دریافت شود. اگر ساکن شهرهای بزرگی مانند تهران هستید که پزشکان زیادی در حوزه جراحی پلاستیک در آن مشغول به فعالیت هستند، قبل از انجام جراحی حتماً به طور کامل تحقیق کنید و از تخصص بالای پزشک، نمونه کارهای موفق او، علم و دانش به روز او و اخلاق حرفه ای او مطمئن شوید.

اقدامات قبل از جراحی لیفتینگ گردن و صورت

در ابتدا مهم ترین گام این است که با تحقیق و بررسی بهترین جراح لیفت صورت و گردن را انتخاب کنید. در شبکه های اجتماعی با دقت بررسی کنید و از نمونه کارهای موفق پزشک اطمینان پیدا کنید. بعد از انتخاب یک جراح پلاستیک خوب، در مورد لیفت صورت با او مشورت کنید و شرایط را کاملاً توضیح دهید. اقدامات زیر قبل از عمل لیفت صورت باید انجام شود:

 • جراح پلاستیک ابتدا صورت را بررسی می کند و سپس از شما می خواهد تا از زوایای مختلف چهره عکس گرفته شود. جراح همچنین ساختار استخوان، فرم صورت را بررسی خواهد کرد. جراح همچنین در مورد انتظاراتتان از نتایج لیفت صورت با شما صحبت خواهد کرد. او به شما کمک می کند تا متوجه شوید که لیفت صورت چگونه ظاهر شما را تغییر می دهد و لیفت صورت به عواملی مانند چین و چروک های ظریف یا عدم تقارن طبیعی در صورت کمک نخواهد کرد.
 • اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا به بیماری های خاصی مبتلا هستید، حتماً حین جلسه مشاوره، پزشک را مطلع کنید.
 • انتظاراتتان را از جراحی لیفت با پزشک مطرح کنید تا وی بهتر بتواند شما را راهنمایی کند.
 • از 2 هفته پیش از جراحی، مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی، جینسینگ، جینکو بیلوبا، ویتامین E، روغن ماهی و غیره را قطع کنید. این داروها باعث رقیق شدن خون و خونریزی حین جراحی می شوند.
 • مصرف سیگار و الکل را حداقل از 2 هفته قبل از عمل قطع کنید.
 • دستورالعمل ها ی دارویی که پزشک به شما تجویزی می کند را دنبال کنید.
 • شب قبل از جراحی حمام کنید و صورت و موهای خود را به دقت بشویید.
 • از ساعت 12 قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 • برای مراقبت و کمک پس از جراحی، در روز عمل فردی را به عنوان همراه داشته باشید.

مراقبت های بعد از لیفت صورت و گردن

بعد از لیفت صورت، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • درد خفیف یا شدید
 • تورم
 • کبودی
 • بی حسی

اگر موارد زیر را احساس کردید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

درد شدید در یک طرف صورت یا گردن ظرف 24 ساعت پس از جراحی

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان های نامنظم قلب

 نتیجه گیری

لیفت صورت می تواند ظاهر جوانی تری به صورت و گردن شما بدهد. نتایج لیفت صورت دائمی نیست. ممکن با افزایش سن پوست صورت دوباره شروع به افتادگی کند. به طور کلی، انتظار می رود لیفت صورت 10 سال طول بکشد. برای آن که نتیجه دریافتی از این جراحی مطلوب باشد، حتماً برای انجام آن به بهترین جراح لیفت صورت و گردن مراجعه کنید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

دکترکامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی و دارای بورد فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان 15 خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.