آیکن تماس
فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی

چه مدت بعد از ابدومینوپلاستی می توان ورزش کرد؟

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی چه بایدها و نبایدهایی دارد؟ چه مدت بعد از ابدومینوپلاستی می توان ورزش کرد؟ به زندگی روتین بازگشت و فعالیت ورزشی را از سر گرفت؟ آیا فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی در نتیجه عمل جراحی تاثیرگذار است؟ این‌ها از سوالات مهم و رایجی هستند که بسیاری زیباجویان در اتاق مشاوره از دکتر ایزدپناه می‌پرسند. از این رو در این مطلب به تفصیل به پاسخ آن می‌پردازیم. سبک زندگی کم تحرک و تغذیه نامناسب این روزها، باعث اضافه وزن بسیاری بانوان و آقایان در اقصی نقاط جهان شده است. از این رو روش‌هایی چون جراحی ابدومینوپلاستی برای زیبایی شکم و حذف چربی‌های اضافه مورد توجه قرار دارند.

ابدومینوپلاستی جراحی زیبایی شکم


ابدومینوپلاستی جراحی پلاستیک برای زیبایی شکم، حذف چربی‌های اضافه‌، کانتورینگ و رفع پوست افتاده شکم است. افزایش سن و کاهش کلاژن سازی، بارداری، عوامل وراثتی، کاهش وزن شدید، همه از عواملی هستند که می‌توانند موجب کشش و افتادگی پوست شوند. طی ابدومینوپلاستی پوست اضافه و چربی‌های شکم حذف شده و محل جراحات با بخیه جوش می‌خورد. شدت و میزان فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی در کیفیت نتیجه عمل و همچنین شدت عوارض بعد از عمل تاثیر دارند. از این رو لازم است پیش و پس از عمل در این مورد بحث و بررسی صورت گیرد و نوع فعالیت و میزان مجاز آن رعایت شود.

فعالیت ورزشی بعد از ابدومینوپلاستی

روش انجام ابدومینوپلاستی


پیش از بررسی فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی، خوب است روش انجام این عمل را مورد بررسی قرار دهیم و بدانیم چرا محدودیت‌هایی جهت فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی وجود دارد؟ در واقع ابدومینوپلاستی یا تامی‌تاک جراحی زیبایی شکم است که در سه سطح انجام می‌شود: تامی تاک کلاسیک، مینی تامی تاک و سوپر تامی تاک؛ سه نوع ابدومینوپلاستی هستند که برای افتادگی پوست و چربی‌ها با شدت‌های مختلف انجام می‌شوند. تامی تاک کامل یا کلاسیک برای رفع گسترده چربی‌ها و پوست‌های افتاده شکم به وسیله برشی وسیع در پایین شکم صورت می‌گیرد. مینی تامی تاک، که محدودیت کمتری برای فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی دارد، برای حذف چربی‌های ناحیه کوچکی از شکم کاربرد دارد. و همچنین سوپر تامی‌تاک با برشی T شکل، چربی‌ها و پوست افتاده ناشی از کاهش وزن شدید را بهبود می‌دهد.

روند عمل ابدومینوپلاستی


تصمیم برای عمل جراحی زیبایی تصمیمی دشوار است. از طرفی بهترین نوع عمل باید با مشورت پزشک انتخاب شود. پیش از عمل لازم است در جلسه‌ای مفصل به مشورت با بهترین جراح ابدومینوپلاستی تهران و متخصص باتجربه در این زمینه پرداخته، انتظارات و اهداف خود از عمل را بیان نموده و آزمایشات لازم را انجام دهید. برای انجام این عمل فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. سپس پزشک بنابه نوع عمل، برشی وسیع از ناحیه شکم در قسمت یک استخوان ران تا استخوان ران دیگر ایجاد می‌کند. برش بعدی نواحی ناف را جدا می‌سازد. سپس با تثبیت عضلات و بافت‌های شکم، برداشت چربی و پوست افتاده انجام می‌شود و ناف در جای خود قرار می‌گیرد.

ورزش بعد از ابدومینوپلاستی

شدت فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی


یکی از سوالات پر تکرار زیباجویان در مورد عمل ابدومینوپلاستی این است که فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی چه زمان مجاز است و باید در چه حد انجام شود؟ بی‌شک همه افراد دنبال این هستند که پس از انجام عمل جراحی به زندگی روتین خود باز گردند، کار خود را از سر گیرند و فعالیت ورزشی‌شان را آغاز کنند. از طرفی ورزش از روش‌های موثر در کاهش وزن، حفظ ثبات وزن و سایز مناسب شکم است. پس بسیاری افراد بابت نگرانی از بازگشت مجدد چربی‌ها پس از عمل به سرعت فعالیت ورزشی سنگینی را آغاز می‌کنند و با تصور بهبود اوضاع، دچار عوارض شدید بعد از عمل می‌شوند.
فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی قطعا باید کنترل شده باشد و با مشورت پزشک انجام گیرد. در مورد این سوال که شدت مجاز فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی چقدر است و چه مدت بعد از ابدومینوپلاستی می توان ورزش کرد؟ باید بدانید که دوره نقاهت بعد از این عمل حدود ۷ روز است. در این مدت علاوه بر استفاده از گن مخصوص، باید از انجام فعالیت‌های فیزیکی پرهیز کرد. بهتر است در این مدت کارهای معمول روزانه نیز کمتر انجام شوند و نهایت فعالیت فرد، آهسته راه رفتن آن هم به صورت محدود باشد.

ورزش بعد از ابدومینوپلاستی


پس از گذشت یک هفته نقاهت، حداقل تا ۱ ماه و نیم، و به صورت نرمال، ۳ ماه برای پرهیز از فعالیت سنگین الزامی است. هر چه کانتورینگ و کاهش سایز شکم در ابدومینوپلاستی با شدت بیشتری انجام شود، دوره نقاهت و پرهیز از فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی نیز طولانی‌تر خواهد بود. فعالیت‌ بعد از ابدومینوپلاستی به طور شدید، دویدن سرعت یا استقامت (طولانی مدت)، انجام حرکات ورزشی با دستگاه، ورزش با حلقه، شنا، جابجایی وزنه و اجسام سنگین، حرکات رزمی و… را در بر می‌گیرد. با توجه به نوع عمل و بنا به صلاحدید پزشک بهتر است تا مدتی ۲ تا ۳ ماهه از این فعالیت‌ها پرهیز شود.

دیگر مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی


به جز فعالیت بعد از عمل ابدومینوپلاستی، نکاتی وجود دارد که جهت بهبودی کامل باید رعایت کنید. از جمله:

  • تا ۴۸ ساعت بعد از عمل دوش نگیرید و زخم‌های خود را در معرض رطوبت قرار ندهید.
  • تا ۶ هفته پس از عمل از استعمال دخانیات و سیگار (مواد حاوی نیکوتین) بپرهیزید. این مواد روند بهبودی را کند کرده و باعث عوارض شدیدتر می‌شوند.
  • در مورد داروهای معمول خود، خصوصا داروهایی که حاوی آسپیرین هستند، با پزشک مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید که مصرف این داروها عوارض شدیدی برایتان نداشته باشد.
  • فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی را کنترل کنید و داروهای انعقادی، مسکن، آنتی بیوتیک و داروهای موضعی را به دقت مصرف کنید تا درد کاهش یافته و دچار عفونت نشوید.
  • به جهت کاهش تورم شکم و بهبود رخم در هنگام خوابیدن، سر خود را در زاویه‌ای بالاتر از شکم قرار داده و حدالامکان با قرار دادن بالشی زیر زانو، فشار را از شکم بردارید.
  • افزون بر رعایت محدودیت‌های فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی جهت دفع سموم و بهبود سریعتر آب زیاد بنوشید و رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه داشته باشید‌.
  • در دوران نقاهت جهت کاهش تورم (تجمع مایعات در محل زخم) و جلوگیری از آسیب به جراحات، از گن مخصوص استفاده کنید.

سوالات متداول ورزش بعد از ابدومینوپلاستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط