آیکن تماس
دکتر کامبیز ایزدپناه » جراحی های زیبایی بدن » لیپوماتیک چه عوارضی دارد؟

0 / 5. 0

۵ دقیقه
عوارض لیپوماتیک

لیپوماتیک چه عوارضی دارد؟

آنچه می خوانید...

داشتن اندامی زیبا و ایده آل برای هر فردی صرف نظر از جنسیت یک موضوع مهم به حساب می آید. بسیاری از مردم به دلایل مختلفی همچون وراثت، پر خوری و… ممکن است شکم و پهلوهایی چاق را داشته باشند. در گذشته به دلیل نبود امکانات پیشرفته، تقریبا راه حل مطمئنی برای از بین بردن توده های چربی وجود نداشت. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی روش های مختلفی برای از بین بردن چربی های شکم و پهلو به وجود آمد. لیپوماتیک یکی از روش های محبوب است که بسیاری از افراد چاق برای از بین بردن چربی های شکم و پهلوهای خود از آن استفاده می کنند. روش لیپوماتیک خارج از مزایای بی شماری که دارد، در برخی مواقع ممکن است عوارضی را هم برای فرد با خود به همراه داشته باشد. اگر این جراحی توسط یک جراح خوب انحام شود عوارض لیپوماتیک به حداقل خواهد رسید.

عوارض لیپوماتیک

قبل از این که بخواهیم در مورد عوارض لیپوماتیک صحبت کنیم، نیاز است تا شما را با روش لیپوماتیک آشنا کنیم. برای از بین بردن توده های چربی زیر پوست به وسیله لیپوماتیک، در قسمت های مشخصی از شکم و پهلوها برش های کوچکی ایجاد می شود. یک لوله به نام کانولا درون سوراخ هایی که ایجاد شده است وارد شده و چربی ها به صورت تکه تکه از بدن خارج می شوند.

عوارض لیپوماتیک

در صورتی که پزشک در انجام کار خود مهارت نداشته باشد، ممکن است عوارض بسیاری زیادی برای فرد به وجود آید. در برخی مواقع نیز در صورتی که فرد به مراقبت های بعد از لیپوماتیک توجه نداشته باشد، ممکن است با عوارض لیپوماتیک دست به گریبان شود.

امکان بازگشت چربی ها

یکی از مهم ترین عوارض این روش زیبایی را می توان بازگشت چربی ها دانست. در صورتی که فرد نسبت به توصیه ها و دستورالعمل های پزشک متخصص خود بی توجه باشد، در مدت زمانی شش ماهه تا یک ساله شاهد بازگشت توده های چربی در شکم و پهلوهای خود خواهد بود. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر چربی ها در اطراف ریه ها و یا قلب شما به وجود آیند، حسابی به دردسر خواهید افتاد.

برای جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی مو به مو به توصیه های پزشک خود عمل کنید. در صورتی که بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه، به طور غیر طبیعی چاق شدید، در سریع ترین زمان ممکن پزشک متخصص خود را در جریان قرار دهید.

دچار افسردگی شدن

یکی از عوارض نادر لیپوماتیک را می توان این موضوع دانست که فرد ممکن است، در صورت مشاهده نکردن نتیجه دلخواه خود افسرده شود. برای جلوگیری از این امر بهتر است کار لیپوماتیک خود را زیر نظر پزشکان با تجربه در این زمینه انجام دهید.

افسردگی بعد از لیپوماتیک

به وجود آمدن آمبولی

تمامی پزشکان متخصص عقیده دارند که آمبولی یک مرگ خاموش است. آمبولی در صورتی ایجاد می شود که خون در رگ های محیطی که در آن عمل جراحی انجام شده است، لخته شود. در صورتی که فرد متوجه این موضوع نشود، لخته های خون در سراسر بدن گسترش پیدا می کند و حتی به مغز و قلب نیز می رسد. در صورت چنین اتفاقی عملکرد اعضای مختلف بدن مختل می شود. بعد از انجام لیپوماتیک ممکن است چربی های تخریب شده وارد رگ های خونی شوند. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، رگ های بدن مسدود می شوند و ممکن است در بدن فرد آمبولی به وجود آید.

از آن جایی که خود فرد در بروز چنین عارضه ای کوچک ترین نقشی را ندارد، باید در خصوص مهارت پزشک متخصص تحقیق کنید. در صورتی که در انجام همچنین عملی قصور و کوتاهی کنید، ممکن است آسیب های جبران ناپذیری در کمین باشد و سلامت شما را به خطر بیندازد.

هماتوم در لیپوماتیک

از دیگر عوارض لیپوماتیک می توان به هماتوم اشاره کرد. در صورتی که در محل جراحی خون ریزی به وجود آید و خون لخته شود، هماتوم به وجود می آید. از دیگر علل به وجود آمدن هماتوم می توان به سرفه های شدید بعد از عمل جراحی و یا تغییرات فشار شریانی اشاره کرد.

هماتوم در لیپوماتیک

به وجود آمدن عفونت بعد از انجام لیپوماتیک

عمده افراد از به وجود آمدن هرگونه عفونتی بعد از عمل جراحی در بدن ترس دارند. بعد از انجام لیپوماتیک ممکن است فرد شاهد به وجود آمدن عفونت در محل جراحی باشد. علت به وجود آمدن عفونت در بدن را می توان این موضوع دانست که باکتری ها در حین عمل جراحی و یا بعد از عمل به محلی که جراحی انجام شده است، نفوذ می کنند.

در صورتی که بعد از انجام لیپوماتیک با عارضه هایی همچون تب و لرز، به وجود آمدن قرمزی در ناحیه ای که عمل انجام شده است و… روبرو شدید، سریعا به پزشک مراجعه نمایید. این علائم می توانند زنگ خطری برای به وجود آمدن عفونت در بدن باشند.

تخصص پزشک متخصص

در صورتی که لوله کانولا به درستی وارد بدن نشود، ممکن است این لوله از لایه های چربی عبور کند و به عروق و عضلات بدن آسیب برساند. پزشک باید تجربه و مهارت کافی را برای انجام عمل لیپوماتیک داشته باشد در غیر این صورت ممکن است به سلامت بدن فرد آسیب های جبران ناپذیری را وارد نماید.

برای جلوگیری از به وجود آمدن عوارض لیپوماتیک چه کاری را باید انجام داد؟

عوارض لیپوماتیک زمانی به وجود می آید که شما در مراکز نامعتبر و زیر نظر پزشکان بی تجربه و البته بدون مهارت این کار را انجام دهید. بسیاری از افراد تنها به مسائل مالی توجه دارند و به کیفیت کار پزشک کوچک ترین اهمیتی را نمی دهند. نتیجه همچین کاری باعث می شود تا خطرات بی شماری در کمین باشد و شما بعد از مدت زمانی کوتاه از انجام این کار پشیمان شوید و از نتیجه کار رضایت نداشته باشید.

در این مقاله در مورد عوارض لیپوماتیک صحبت شد. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و توانسته باشید اطلاعاتی مفید را به دست آورید. برای کسب اطلاعات بیش تر و تکمیلی تر با ما در ارتباط باشید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

دکترکامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی و دارای بورد فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان 15 خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *