تهران، میدان کاج، خیابان سرو غربی، خیابان مروارید، پلاک ۲، طبقه ۴، واحد ۲۵

آیکن آدرس
دکتر کامبیز ایزدپناه » جراحی سینه » راهنمای جامع لیفت سینه

5 / 5. 1

۱۷ دقیقه
جراحی لیفت سینه

راهنمای جامع لیفت سینه

آنچه می خوانید...

در سال های اخیر و با افزایش تمایل افراد به زیبایی بیشتر و اعتماد به نفس بالاتر، تمایل به انجام جراحی های زیبایی مانند لیپوماتیک، جراحی زیبایی بینی، ابدومینوپلاستی و … افزایش داشته است. لیفت سینه یا ماستوپکسی یکی از همین عمل های زیبایی است که بانوان برای زیباتر شدن ظاهر پستان ها اقدام به انجام آن می کنند. چگونه سینه هایم را سفت کنم؟ لیفت سینه برای من مناسب است؟ بهترین جراح لیفت سینه در تهران چه کسی است؟ عمل بالا کشیدن سینه چه فوایدی دارد؟ اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که سینه های شل و افتاده دارید و به سوالاتی از این قبیل فکر می کنید، در این مقاله سعی داریم تا به  طور مفصل به جراحی لیفت پستان و تمام نکات مربوط به آن بپردازیم و بهترین جراح لیفت سینه در تهران را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

لیفت سینه چیست؟

لیفت سینه (Breast Lift) یکی از جراحی های زیبایی است که توسط فوق تخصصص جراحی پلاستیک و زیبایی برای زیباسازی اندام در بانوان صورت می گیرد. این عمل جراحی با نام ماستوپکسی نیز شناخته می شود. در این عمل جراحی پوست اضافی پستان برداشته شده و به سمت بالا کشیده می شود. این عمل معمولا زمانی انجام می شود که سینه ها حالتی آویزان داشته باشند و نوک آنها به سمت پایین قرار گرفته باشد. در این حالت با استفاده عمل لیفتینگ ظاهر  سینه ها بهبود می یابد و حالتی سفت و محکم پیدا می کند. لیفت پستان باعث تغییر زیادی سایز در سینه ها نشده و فقط ظاهر آنها را بهبود می بخشد. گاهی لیفتینگ سینه می تواند سایز سینه را کوچکتر کرده و پوست اضافی آن را جدا کند. دلایل زیادی وجود دارد که افراد با توجه به آن تصمیم به جراحی لیفتینگ پستان می گیرند.

در فیلم زیر نحوه انجام لیفت سینه توسط دکتر کامبیز ایزدپناه، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، را ملاحظه می کنید:

علت جراحی لیفت سینه چیست؟

پیر شدن یک روند طبیعی است که تاثیرات آن در بدن و به ویژه در اندام هایی مانند پوست بسیار مشهود است. سینه ها نیز از جمله اندام های بدن هستند که در اثر پیری دچار تغییرات فراوانی می شود. شل شدگی، کاهش حجم، آویزان شدن نوک سینه و غیره از جمله عواملی است که در اثر بالا رفتن سن بروز پیدا می کند. این شرایط به دلیل از بین رفتن خاصیت ارتجاعی و استحکام سینه ایجاد می شوند. به جز افزایش سن عوامل دیگری نیز وجود دارند که موجب می شود بافت پستان خاصیت ارتجاعی و کشسانی خود را از دست بدهد و حالتی افتاده پیدا کند. این عوامل عبارتند از :

بارداری

هنگام که زن باردار می شود به دلیل  تولید هورمون های تولید کننده شیر و و تاثیر آنها بر بافت سینه، پستان های او دچار افزایش سایز می گردد. بعد از زایمان و دوران شیردهی با کاهش هورمون های تولید کننده شیر، اندازه پستان نیز به سایز قبلی خود بازگشته و ایت تغییر در سایز باعث شل شدگی و افتادگی سینه ها می شود که در اصطلاح به آن پتوز (افتادگی سینه) گفته می شود.

نوسان در تغییر وزن

کم و یا زیاد کردن وزن در افراد می تواند باعث ایجاد ترک های پوستی، شل شدگی و افتادگی در نقاط مختلف بدن گردد. سینه نیز از این قاعده مستثنی نیستند. کاهش و افزایش وزن بر روی سایز پستان نیز اثر گذاشته و باعث افزایش سایز و کاهش آن می شود. این عمل در دراز مدت موجب افتادگی و آویزان شدن سینه ها می شود.

بزرگ بودن پستان

بزرگ بودن سینه ها نسبت به سایر اعضای بدن می تواند به دلیل جاذبه زمین و سنگینی که ایجاد می کند، باعث شل شدگی و آویزان شدن آنها شود. سینه های بزرگ در هنگام راه رفتن، دویدن، ورزش کردن و غیره به سمت پایین کشیده شده و در طولانی مدت حالتی افتاده پیدا می کنند.

عدم قرینگی سینه ها

در بسیاری از بانوان سینه ها قرینه نیستند. این عدم قرینگی دارای درجه بندی است و ممکن بسیار واضح و یا ناچیز باشد. در افرادی که عدم تقارن در سینه ها بسیار مشهود است، می توان با لیفت سینه این عدم تقارن را از بین برد.

دلایل بالا می تواند باعث شود که فرد تصمیم به جراحی لیفت سینه بگیرد. لیفت پستان افتادگی را در سینه کاهش داد و ظاهر آن را بهبود می بخشد. با این حال لیفت پستان ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد. پرونده پزشکی و سابقه خانوادگی در انواع بیماری ها مانند سرطان پستان می تواند تاثیراتی زیادی در تصمیم گیری برای جراحی لیفت پستان داشته باشد.

لیفت سینه برای چه کسانی مناسب است؟

همان طور که اشاره کردیم، لیفت سینه یک جراحی زیبایی است و به همین دلیل انجام آن کاملاً سلیقه ای است. در واقع این عمل برای درمان عارضه خاصی نیست. زمانی که برای جراحی لیفت پستان به بهترین جراح پلاستیک مراجعه می کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • سلامت جسمانی کامل
 • دارا بودن وزن ثابت
 • عدم مصرف سیگار و دخانیات
 • عدم احساس رضایت منطقی نسبت سینه ها
 • شل بودن بافت سینه و آویزان بودن آن ها
 • بزرگ بودن سر پستان و هاله دور آن
 • افتادگی نوک سینه
 • عدم تقارن در پستان ها

لیفت سینه چه مزایایی دارد؟

جراحی لیفت سینه اگر توسط یک جراح خوب لیفت سینه انجام شود، باعث زیبایی بیشتر اندام و جذابیت فرد می شود. از دیگر مزایای عمل ماستوپکسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رفع حالت شل و افتاده سینه ها؛
 • ایجاد تناسب در ظاهر سینه ها و گرد و خوش فرم شدن شکل آن ها؛
 •  تغییر محل نوک پستان و بالا بردن آن به گونه ای که ظاهر سینه ها زیباتر شود؛
 • زیباتر شدن نوک سینه (آرئول) و کاهش قطر آن؛
 • افزایش اعتماد به نفس با افزایش زیبایی.

جراحی لیفت سینه چه خطراتی دارد؟

این عمل جراحی مانند بسیاری از عمل های زیبایی اگر توسط یک جراح خوب لیفت سینه انجام نشود، با خطرات و عوارضی همراه است. از مهم ترین عوارض جراحی لیفت توسط غیرمتخصص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

باقی ماندن جای زخم بعد از لیفت پستان

برجای ماندن جای زخم ناشی از عمل جراحی یکی از شایعترین عوارضی است که این جراحی به همراه دارند. البته جای زخم در اطراف سینه در طی دو سال از بین می رود و به صورت خیلی کم عمق و محو ممکن است باقی بماند که این نیز با سوتین و لباس های شنا پوشانده می شود. در موارد نادر ممکن است جای زخم ناشی از جراحی لیفت سینه ضخیم و پهن باقی بماند.

از بین رفتن حس نوک سینه

 تغییر در احساسات نوک سینه هنگام لمس نیز یکی دیگر از عوارض این جراحی توسط غیر متخصص است. البته منظور این نیست که فرد احساس جنسی و اروتیک هنگام لمس سینه ها را از دست بدهد اما ممکن است شدت آن دچار تغییر شود.

نامتقارن شدن سینه ها و نوک آن ها

عدم تقارن در سایز و شکل سینه ها یکی از عوارض مهم جراحی لیفت پستان است. اگر جراح در انجام این عمل حرفه ای نباشد، ممکن است میزان کشیدگی در سینه ها به یک اندازه نباشد و نوک سینه ها بعد از لیفت در یک راستا قرار نگیرد. تغییر در نوک پستان یا آرئول از خطرات نادر در این عمل جراحی است. به ندرت ممکن است خونرسانی  به نوک سینه ها در طی این عمل قطع شود که به موجب آن آرئول نیز از بین می رود.

کاهش میزان شیر

یکی دیگر از خطرات یا عوارضی که ممکن است جراحی لیفتینگ سینه به دنبال داشته باشد، تغییر در میزان شیر دهی است. اگرچه می توان با سینه های لیفت شده نیز به نوزاد شیر داد، اما ممکن است شیر تولیدی شده در پستان ها به اندازه کافی نباشد و میزان شیردهی را تحت تاثیر قرار دهد.

خونریزی و عفونت

 آخرین نکته و یا خطر در این عمل می تواند بروز خونریزی یا عفونت در صورت رعایت نکردن نکات مهم بعد از جراحی یا عدم استفاده از ابزارهای استریل حین جراحی باشد.

البته بعضی عوارض به صورت موقتی رخ می دهند و به گذشت مدتی از بین خواهند رفت؛ تورم و کاهش حس نوک سینه از جمله عوارض موقت این جراحی زیبایی محسوب می شوند.

نحوه انجام جراحی لیفت سینه

این عمل جراحی ممکن است در بیمارستان و یا درمانگاه های تخصصی انجام گیرد. عمل لیفتینگ با بیهوشی عمومی انجام می شود. در این حالت فرد به طور کامل بیهوش است و عمل جراحی انجام می شود. در مورد دیگر که بی حسی موضعی است، ناحیه بالاتنه  مخصوصا پستان ها و اطراف آنها با استفاده از بی حس کننده های قوی، بی حس می شود و در حالی که فرد بیدار است عمل لیفتینگ سینه انجام می گیرد.

پس از بیهوشی یا بی حسی کامل، جراح پلاستیک کار خود را با توجه به نوع و شکل پستان آغاز می کند. نحوه ایجاد برش و چگونگی انجام لیفتینگ، به موقعیت پستان ها بستگی دارد. چندین روش ایجاد برش و لیفت سینه وجود دارد که با توجه به نوع پستان ها و میزان افتادگی و شل شدگی آنها استفاده می شود. این برش ها می تواند به صورت افقی و در امتداد چین های سینه باشد، همچنین می توان برش ها را در اطراف آرئول و نوک سینه ایجاد کرد. سومین نوع برش نیز به صورت عمودی و روبه پایین از نوک سینه به سمت چین ها می باشد.

بعد از انجام برش های مناسب، پستان به سمت بالا کشیده شده و پوست اضافی آن جدا می شود و در نهایت در محل مورد نظر بخیه زده می شود. ممکن است به جای استفاده از بخیه، از نوار جراحی و یا چسب های پوستی نیز استفاده شود تا سینه ها  به سمت بالا کشیده شوند. مدت زمان انجام جراحی معمولاً بین 2 تا 3 ساعت است. فرد بعد از اینکه به هوش آمد می تواند از بیمارستان مرخص شده و به خانه بازگردد.

مراحل اقدام برای جراحی بالا کشیدن سینه

هنگامی که فرد بنا به دلایل گفته شد تصمیم به جراحی لیفت سینه می گیرد، ابتدا باید با تحقیق و بررسی، بهترین جراح و متخصص لیفت سینه را انتخاب کنید. پس از تصمیم قطعی در انتخاب بهترین جراح لیفت سینه، با مراجعه به مطب، وی پرونده پزشکی برای بیمار تشکیل می دهد. پزشک از فرد سوالاتی در مورد سابقه پزشکی یا بیماری های خاص می پرسد که جواب آنها در انجام جراحی دارای اهمیت است. پس از سوالات، پستان توسط پزشک معاینه می شود تا شکل ظاهری و چگونگی جراحی لیفتینگ مشخص شود. پس از این مراحل پزشک برای اطمینان از سالم بودن بافت سینه و عدم وجود کیست، غده و یا هر نوع توده دیگر، آزمایش ماموگرافی را برای فرد تجویز می کند. نتایج حاصل از ماموگرافی در تصمیم پزشک برای جراحی بسیار مهم است.

در معاینه فیزیکی بررسی رنگ پوست پستان و نوع آن نیز دارای اهمیت است. میزان کشیدگی پستان ها با توجه به پوست پستان انجام می شود زیرا پس از لیفتینگ، نوع پوست تاثیر زیادی در شکل ظاهری و نهایی پستان دارد.

در نهایت خود فرد باید انتظارات و توقعات خود را از لیفت پستان و شکل ظاهری مورد انتظار بیان کند تا نتیجه جراحی به آنچه مورد نظر فرد است نزدیک باشد. همچنین در این جلسه پزشک فرد را عوارض و خطرات احتمالی آگاه می کند و دستورالعمل های لازم برای بعد از عمل را نیز به وی ارائه می دهد. نکاتی نیز وجود دارد که قبل از رفتن به اتاق عمل باید به آنها توجه کرد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

مراقبت های قبل از جراحی بالا کشیدن سینه ها

قبل از عمل جراحی، مراقبت هایی لازم است که در نتیجه جراحی تاثیر دارند و عبارتند از:

عمل لیفت سینه
 • از 2 هفته پیش از جراحی مصرف سیگار و الکل را قطع کنید.
 • در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید یا به بیماری خاصی مبتلا پزشک را از آن مطلع کننید.
 • از دو هفته پیش از جراحی، از مصرف داروهایی که احتمال خونریزی را افزایش می دهند مثل آسپرین یا ویتامین E خودداری کنید.

مراقبت های بعد از عمل لیفت سینه

بعد از انجام جراحی، سینه ها به وسیله گاز و بانداژ پوشیده می شوند. اگر میزان بریدگی پوست و یا خونریزی فرد زیاد باشد، لوله هایی در محل برش قرار داده می شود تا خون و مایعاتی که پس از عمل ایجاد می شوند را از بافت پستان تخلیه کند تا از بروز عفونت جلوگیری شود.مدت بهبودی عمل لیفتینگ سینه معمولا  زمان بر است. اما در این مدت به کمک مراقبت های لازم، می توانید روند بهبودی را سرعت ببخشید. مراقبت های بعد از لیفت سینه عبارتند از:

 • کبودی، ورم و قرمزی بعد از لیفت طبیعی است. نزدیک به دو هفته سینه ها کبود و متورم هستند. در محل برش های جراحی چند ماه قرمزی و التهاب دیده می شود.
 • درد نیز از جمله عوارض و علائم بعد از عمل است. درد در روز های اول ممکن است شدیدتر باشد و در هنگام برخورد اتفاقی با جسم و یا سایر اعضای بدن نیز درد سینه ها بیشتر می شود. پزشک معمولا برای این درد ها مسکن مناسب تجویز می کند. با مصرف به موقع داروهای تجویز شده، درد کنترل خواهد شد.
 • حدود چند هفته در نوک پستان و اطراف آن هیچ حسی وجود ندارد و بعد از شش هفته حساسیت به لمس باز می گردد. پس نگران از دست دادن حس سینه ها نباشید.
 • نکته مهم در این دوران پرهیز از انجام فعالیت های سخت مانند دویدن و یا تند راه رفتن است. حتی الامکان از برخورد تصادفی و غیرتصادفی اجسام و دست  ها یا سینه ها در حین انجام فعالیت های روزانه خودداری شود.
 • از خوابیدن روی شکم و پهلو خودداری کنید زیرا باعث فشار آمدن به سینه ها می شود.
 • از بلند کردن اجسام سنگین که موجب فشار آمدن به پستان می شود نیز باید پرهیز کرد.
 • بعد از دو هفته برای شروع فعالیت های روزانه و کاری حتما باید با پزشک جراح مشورت شود.
 • لوله هایی که در محل برش ها جایگذاری شده بودند باید چند روز پس از جراحی توسط پزشک معالجتان برداشته شوند تا محل برش ها جوش بخورد.
 • بعد جراحی حتما باید روی بانداژ سینه، سوتین جراحی پوشیده شود تا از باز شدن بخیه ها در اثر تکان خوردن و یا فشار وارد شدن جلوگیری شود. ب

به طور کلی مراقبت های بعد از عمل در جراحی لیفتینگ سینه بسیار مهم بوده و مدت زمان بهبود آن نیز کمی بیشتر از سایر جراحی های زیبایی می باشد.

نتایج حاصل از عمل لیفت سینه

نتایج حاصل از لیفتینگ سینه پس از عمل بسیار واضح و مشخص می باشد. گرچه ممکن است دوره نقاهت آن طولانی باشد اما در همان اوایل دوره بعد از عمل نیز خود فرد متوجه تغییرات ایجاد شده می گردد. بعد از عمل تنها چیزی که ممکن است برای فرد نگران کننده باشد جای زخم ها و برش هاست که قرمز و ضخیم هستند. اما همانطور که گفته شد این نواحی در طی یکی دو سال یکدست و صاف شده و اثری از جای زخم باقی نمی ماند. معمولا بعد از لیفت سینه، سایز سینه ها کوچکتر شده و بنابراین سوتین های قبلی دیگر مورد استفاده نیستند که این مورد یکی از نتایج حاصل از عمل را تایید می کند. در این حالت سینه ها حالتی گرد و سفت شده و بنابراین ساز کوچکتری نسبت به قبل پیدا می کنند. جراحی لیفتینگ پستان ممکن است دارای اثرات دائمی نباشد. زیرا با افزایش سن مجددا پوست دچار چروک، عدم استحکام و افتادگی می گردد که موجب آویزان گشتن سینه ها می شود. بنابراین برای جلوگیری از عدم بازگشت افتادگی در سینه ها، حفظ تعادل در وزن، رژیم غذایی مناسب و عدم انجام حرکات نامناسب می تواند تا حد زیادی از نتایج حاصل از عمل جراحی را پایدار تر کند.  همچنین اگر سینه ها سنگین و بزرگ باشد، خطر بازگشت مجدد افتادگی بیشتر می شود.

عکس قبل و بعد لیفت سینه

بهترین جراح لیفت سینه در تهران

همان طور که گفتیم جراحی بالا کشیدن سینه یکی از جراحی های زیبایی است. به همین دلیل نیاز به دقت و ظرافت زیادی دارد تا نتیجه حاصل از آن مطلوب باشد. اگر جراح در کار خود تخصص نداشته باشد ممکن است آسیب هایی را به بافت سینه وارد کند که برخی از آن ها جبران ناپذیرند. در شهرهای بزرگی مانند تهران که پزشکان زیادی فعالیت دارند، شاید انتخاب یک جراح خوب برای لیفت سینه کار دشواری باشد اما با تحقیق و بررسی در شبکه های اجتماعی و مراجعه حضوری می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. در انتخاب جراح، ویژگی های زیر را به یاد داشته باشید:

 • تخصص بالا و دانش و آگاهی از جراحی های زیبایی؛
 • آشنا بودن به علوم و تکنولوژی روز برای استفاده از تکنیک های جدید؛
 • اخلاق حرفه ای و حفظ حریم خصوصی بیمار؛
 • صبور بودن در راهنمایی کامل بیمار قبل و بعد از جراحی؛
 • داشتن نمونه کارهای موفق و متعدد.

سوالات رایج لیفت سینه

نتیجه گیری

در این مقاله به طور کامل به عمل جراحی زیبایی لیفت سینه پرداختیم و با مزایا و معایب آن آشنا شدیم. فراموش نکنید که این جراحی باید با ظرافت و دقت انجام شود تا نتیجه حاصل از آن طبیعی و مطلوب باشد. توصیه می کنیم برای تحقیق و بررسی قبل از عمل که وقت بگذارید و بهترین جراح لیفت سینه تهران را انتخاب کنید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

دکترکامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی و دارای بورد فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان 15 خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.