آیکن تماس
دکتر کامبیز ایزدپناه » جراحی های زیبایی بدن » درمان ورم بعد از لیپوماتیک

0 / 5. 0

۶ دقیقه
ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک

درمان ورم بعد از لیپوماتیک

آنچه می خوانید...

ایجاد ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک، کاملا طبیعی و موقتی می باشد. امروزه تعداد افرادی که اقدام به انجام عمل لیپوماتیک می کنند تا از شر چربی های اضافی و ماندگار رهایی یابند، در حال افزایش است. برخی از چربی های بدن با گرفتن رژیم های سخت لاغری و انجام تمرینات فشرده و سنگین ورزشی از بین نمی روند. به همین دلیل برخی از خانم ها و آقایان برای رسیدن به تناسب اندام ایده آل با انجام عمل لیپوماتیک، چربی های سخت و اضافی را از بدن خارج می کنند. در لیپوماتیک سلول های چربی به روش فیزیکی، توسط کانولا و لرزش های ایجاد شده، خرد می شوند و سپس به وسیله ساکشن از بدن خارج می شوند.

ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک یکی از شایعترین عوارض جانبی لیپوماتیک در میان بیماران می باشد.  وجود این عوارض در دو هفته اول بعد از عمل، کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. اما اگر ورم بعد از گذشت دو هفته کاهش نیافت، حتما به بهترین جراح زیبایی شکم مراجعه کنید.  وجود ورم و یا افزایش ورم بعد از گذشت دو هفته ممکن است به دلیل مشکلات ایجاد شده در بافت های داخلی بدن باشد.

ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک

ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک به دلیل کاهش استحکام پوست بدن،  آسیب رساندن به بافت های اطراف محل لیپوماتیک و  تجمع مایعات و ترشحات در محل مورد نظر ایجاد می شود که با رعایت توصیه های جراح زیبایی شمکو مراقبت های ویژه  بهبود می یابد.

دلیل اصلی ایجاد ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک، پاسخ طبیعی بدن به آسیب وارد شده می باشد. این واکنش بدن 1 الی 2 روز بعد از انجام عمل ظاهر می شود. میزان این تورم در طول 2 هفته اول به بیشترین مقدار می رسد و سپس به مرور از بین می رود.

دلایل ایجاد ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک

 ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک یک نوع واکنش طبیعی سیستم ایمنی بدن در برابر آسیب وارد شده به بافت ها و پوست می باشد. در این ناحیه از شکم، رگ ها و عروق لنفاوی زیادی وجود دارند که با خارج کردن بافت چربی اضافی به وسیله کانولا  آسیب می بینند. در نتیجه مایعاتی که به وسیله این عروق از این محل خارج می شدند، در محل عمل جمع می شوند و ورم ایجاد می شود.  عروق لنفاوی مانند رگ ها و عروق، وظیفه خارج کردن مایعات اضافی و ترشحات موجود در بدن را بر عهده دارند.

در زیر به دلایل ایجاد کبودی و ورم اشاره شده است:

 • ایجاد کبودی شکم به دلیل فرو کردن جسم خارجی یا کانولا
 • ایجاد کبودی به دلیل ساکشن چربی
 • ایجاد کبودی به دلیل برخورد ضربه های کانولا به بافت های اطراف
 • کاهش استحکام پوست ناحیه مورد نظر به دلیل خالی شدن بافت های زیرین آن
 • آسیب وارد شده به بافت ها
 • تجمع ترشحات و آب در محل عمل به دلیل خارج شدن ناگهانی چربی

مدت زمان ماندگاری ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک

معمولا ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک  از روز اول یا دوم بعد از انجام عمل ظاهر می شود. با گذشت دو هفته به بیشترین مقدار خود می رسد. بعد از گذشت این زمان از میزان ورم به مرور زمان کاسته می شود. معمولا کاهش ورم از پایان هفته اول بعد از عمل شروع می شود. با تجویز پزشک از گن های مخصوص برای فشرده سازی تا 4 هفته بعد از جراحی استفاده می شود. کسانی که مبتلا به بیماری های زمینه ای هستند، برای کاهش ورم باید حدود 5/1 ماه صبر کنند.

کاهش ورم لیپوماتیک

روش های درمان و پیشگیری ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک

 1. انجام عمل لیپوماتیک توسط یک پزشک متخصص باتجربه و ماهر
 2. انجام عمل لیپوماتیک به وسیله تجهیزات پیشرفته پزشکی جهت کاهش یافتن آسیب بافت های اطراف
 3. پرهیز از مصرف نوشیدنی های الکلی به مدت یک ماه قبل و بعد از عمل لیپوماتیک
 4. مصرف نکردن غذاهای شور، کنسروها و غذاهای فرآوری شده
 5. مصرف نکردن مواد قندی و سرخ شدنی
 6. استفاده از گن مخصوص
 7. ماساژ دادن
 8. راه رفتن برای چند قدم در محیط منزل بعد از گذشت چند ساعت بعد از عمل
 9. داشتن پیاده روی سبک بعد از چند روز استراحت
 10. خودداری از انجام فعالیت های سنگین
 11. مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک
 12. داشتن رژیم غذایی مناسب و سالم
 13. مراقبت های ویژه بعد از لیپوماتیک
 14. مصرف ماهی های چرب، آجیل، جوانه ها و انواع توت
 15. مصرف آب فراوان در طول روز
 16. داشتن زاویه 45 درجه بین قسمت بالاتنه و پاها در هنگام استراحت

استفاده از گن فشرده سازی برای کاهش ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک

ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک به علت تجمع مایعات لنفاوی و التهاب ایجاد شده، کاملا طبیعی می باشد. پوشیدن گن مخصوص با وارد کردن فشار متناسب و یکنواخت بر محل عمل باعث کاهش ورم می شود. پوشیدن لباس فشرده سازی، بدن را مجبور می کند تا مایعات لنفاوی جمع شده را مجددا جذب کند و تورم بهبود می یابد. تاثیر لباس فشرده سازی در تمام افراد یکسان نیست. دوره بهبودی بسته به شرایط جسمانی بیمار و میزان تورم، از 4 الی 6 هفته تغییر می کند. پوشیدن گن مخصوص به صورت همیشگی بعد از عمل موجب بهبودی سریعتر می شود.

ماساژ روشی موثر برای کاهش ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک

ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک با انجام ماساژ به میزان زیادی بهبود می یابد. ماساژ دادن باعث خونرسانی سریع به محل آسیب می شود، در نتیجه سرعت بهبودی،رفع کبودی و درمان التهاب زخم افزایش می یابد. ماساژ ناحیه عمل توسط یک شخص آموزش دیده و مجرب، باعث خروج مایعات اضافی از محل عمل و افزایش سرعت روند بهبودی می شود. هدف از انجام ماساژ ایجاد آرامش در پوست و بافت های سطحی بدن و خونرسانی بهتر است. دقت کنید که در طی ماساژ پوست را مالش ندهید و به آرامی پوست را در جهت جریان عروق لنفاوی بکشید. لازم به ذکر است که در صورت مشاهده عفونت در محل جراحی، از ماساژ دادن محل پرهیز کنید.

پیاده روی روشی مناسب برای افزایش سرعت روند بهبودی

جهت کاهش ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک حتما چند روز اول بعد از لیپوماتیک، خیلی خوب استراحت کنید. رگ ها و عروق خونی آسیب دیده در طی عمل لیپوماتیک در روزهای استراحت ترمیم می شوند. در روزهای اول فعالیت بدنی باید خیلی کم باشد تا میزان تورم افزایش نیابد. در 2 روز اول بعد از لیپوماتیک، فقط باید در محیط منزل  چند قدم کوتاه بردارید از بروز لخته های خونی جلوگیری شود. بعد از چند روز استراحت، حتما باید پیاده روی کنید تا از تجمع مایعات لنفاوی جلوگیری شود.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کنید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

دکترکامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی و دارای بورد فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان 15 خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *