تهران، میدان کاج، خیابان سرو غربی، خیابان مروارید، پلاک ۲، طبقه ۴، واحد ۲۵

آیکن آدرس
دکتر کامبیز ایزدپناه » پیکرتراشی » درمان ورم بعد ابدومینوپلاستی

0 / 5. 0

۵ دقیقه
درمان ورم بعد از ابدومینوپلاستی

درمان ورم بعد ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

ابدومینوپلاستی از جمله عمل های رایج و متداول زیبایی است که گاهی اوقات عوارضی مانند ورم را به دنبال دارد. ابدومینوپلاستی یک عمل زیبایی حساس و مهم می باشد که در انجام آن باید از تکنیک های مناسب و ابزار و وسایل پیشرفته استفاده کرد تا میزان خطر و ایجاد عوارض را به حداقل رساند. ورم یکی از عوارض شایع بعد از عمل ابدومینوپلاستی است که معمولا به دلیل رعایت نکردن کامل مراحل درمانی و مراقبتی در فرد ایجاد می شود.

ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

باد کردن و ایجاد تورم غیر طبیعی در ناحیه شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی یکی از عوارض ناخوشایند این عمل می باشد.

ورم ابدومینوپلاستی

از مهم ترین دلایل ایجاد ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی فعال شدن سیستم ایمنی بدن برای ترمیم نواحی زخم شده بعد از انجام عمل می باشد. به زبان ساده تر می توان گفت ورم یکی از نشانه های آغاز دوره بهبودی و یا ترمیم بدن است. از هر تکنیک و یا روشی برای ابدومینوپلاستی استفاده شود باز هم ممکن است ورم در ناحیه شکم روی دهد. شرایط جسمانی و سن دو عامل مهم در میزان ورم به وجود آمده در بدن می باشند با این حال میزان بروز آن در بدن افراد متفاوت و متغیر می باشد.

دلیل ایجاد ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

معمولا عمل ابدومینوپلاستی را به منظور برداشتن بخش عظیمی از چربی های سخت شده و همچنین پوست شل شده انجام می دهند. برای برداشت و خارج نمودن این چربی ها از بدن بیمار پزشکان اقدام به زدن چندین برش در ناحیه شکم خواهند کرد. طبیعی است که این برش ها با زخم و خونریزی و بخیه همراه است.

بعد از پایان یافتن ابدومینوپلاستی بدن شروع به واکنش خواهد کرد تا زخم ها را بهبود ببخشد به همین دلیل است که تعداد زیادی گلبول های سفید و مقداری از ترکیباتی که وظیفه ترمیم و بازسازی بافت های مختلف بدن را بر عهده دارند به قسمتی که تحت جراحی قرار گرفته است هجوم می آورند که این هجوم با میزان قابل توجهی مایعات همراه است. همین امر سبب ایجاد تورم و بزرگ شدن شکم می باشد.

اقدامات مهم و اساسی در جهت جلوگیری از بروز ورم بعد از ابدومینوپلاستی

صبور بودن در مقابل درد و مصرف داروهای تجویز شده و استراحت کافی از جمله اقدامات مفیدی هستند که لازم است افراد بعد از ابدومینوپلاستی آن ها را در نظر بگیرند. در صورتی که افراد برای کم کردن دوره نقاهت و از سرگیری فعالیت های روزانه به خود فشار بیاورند روند طبیعی ترمیم به درستی انجام نمی گیرد بنابراین لازم است دوران نقاهت را به صورت کامل و در کمال آرامش سپری کرد.

نکته مهم بعدی که لازم است بعد از ابدومینوپلاستی باید رعایت شود این است که تحت هیچ شرایطی  نباید بخیه ها و محل برش های روی پوست را خاراند و یا حتی لمس نمود.

پرهیز از انجام فعالیت های سنگین و بخصوص فعالیت های فیزیکی که موجب وارد آمدن فشار به ناحیه شکم شوند. از دیگر اقدامات مهم بعد از انجام ابدومینوپلاستی است که تا حد زیادی از ورم و ایجاد تورم غیر طبیعی در ناحیه شکم جلوگیری می کند.

نکته مهم و اساسی دیگری که بعد از عمل ابدومینوپلاستی وجود دارد و لازم است حتما مد نظر گرفته شود تماس با پزشک و جراح مربوطه می باشد. انجام معاینات مرتب توسط پزشک تا حد زیادی به روند بهبودی طبیعی افراد کمک می کند. زیرا پزشک و جراحی که عمل ابدومینوپلاستی را انجام داده است بهتر از هرکس دیگری می تواند به روند بهبودی بیمار کمک نماید.

اقدامات موثر در جهت کاهش ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

از جمله مهمترین اقداماتی که میتوان در جهت کاهش ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی انجام داد شامل موارد ذیل می باشند.

۱: بهره گیری از یک رژیم غذایی سالم و عدم مصرف غذا ها و خوراکی های فراوری شده.

۲: مصرف بالای مایعات به منظور جلوگیری از کم آب شدن بدن.

۳: عدم مصرف مشروبات الکلی و سیگار.

۴: خودداری از خوراکی ها و غذاهای شور و سدیم دار

۵: رعایت نظافت و پاکیزه نگه داشتن محل بخیه ها.

۶: استفاده از مکمل ها و ویتامین های ضروری مانند ویتامین E ، A ، C

۷: مصرف میوه هایی مانند آناناس.

۸: مصرف چای سبز.

۹: پرهیز از نشستن های طولانی مدت.

۱۰: پوشیدن گن های مخصوص.

درمان ورم ابدومینوپلاستی

درمان ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

سه درمان موثر و مفید برای جلوگیری از ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی شامل موارد ذیل می باشند:

استراحت کافی، استراحت کافی مهمترین اصل برای جلوگیری از ایجاد ورم بعد از ابدومینوپلاستی است.

پیاده روی آهسته، قدم زدن و انجام پیاده روی نرم و آهسته تا حد زیادی از ورم بعد از ابدومینوپلاستی جلوگیری خواهد کرد. قدم زدن آهسته باعث می شود تا مایعات اضافه ای که در قسمت شکم جمع شده اند از بین بروند.

نوشیدن آب به میزان کافی، دلیل اصلی ورم بعد از ابدومینوپلاستی کم آبی بدن و از دست رفتن این عنصر مهم در بدن است.  از این رو بهترین روش برای درمان ورم بعد از ابدومینوپلاستی نوشیدن مقادیر فراوانی آب و مایعات است.

ورم بعد از انجام عمل ابدومینوپلاستی تا چه مدت ماندگار خواهد بود؟

نمیتوان زمان دقیقی برای ماندگاری ورم بعد از ابدومینوپلاستی تعیین کرد زیرا روند بهبودی در افراد متفاوت است. به طور کلی تا دو ماه بعد از انجام این عمل ممکن است ورم در ناحیه شکم مشاهده شود و با ترمیم شدن رگ های خونی و لنفاوی این عارضه نیز برطرف خواهد شد.

نکته: آب آوردن شکم یا ایجاد ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی امری اجتناب ناپذیر است که تحت هر شرایطی رخ خواهد داد زیرا مرحله ای است از فرآیند پیچیده ترمیم و خود سازی بدن از این رو افرادی که تحت چنین عملی قرار گرفته اند نباید نگران بروز چنین حالتی در قسمت شکم خود باشند.

با این وجود رعایت نکات و موارد پیشگیرانه و مراقبتی و انتخاب بهترین جراح ابدومینوپلاستی تا حد زیادی سبب کاهش این عارضه خواهند شد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

دکترکامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی و دارای بورد فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان 15 خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.