تهران، میدان کاج، خیابان سرو غربی، خیابان مروارید، پلاک ۲، طبقه همکف ، واحد 1

آیکن آدرس
دکتر کامبیز ایزدپناه » جراحی های زیبایی بدن » خطر آمبولی بعد از ابدومینوپلاستی و جراحی شکم

5 / 5. 2

۶ دقیقه
خطر آمبولی بعد از ابدومینوپلاستی

خطر آمبولی بعد از ابدومینوپلاستی و جراحی شکم

آنچه می خوانید...

خطرناک ترین عارضه جراحی شکم، آمبولی می باشد. آمبولی بعد از ابدومینوپلاستی اغلب به دلیل ورود بافت چربی به رگ های خونی و مسدود سازی این رگ ها توسط بافت چربی ایجاد می گردد. به طور معمول آمبولی 12 تا 72 ساعت پس از جراحی شکم ایجاد می گردد. عدم رسیدگی مناسب و صحیح پس از این ایجاد این عارضه خطر به کما رفتن و یا از دست دادن جان شما را تهدید خواهد کرد. از این رو توصیه می شود پس از مشاهده علائم آمبولی بعد از جراحی شکم در اولین فرصت ممکن با پزشک متخصص تماس گرفته یا به نزدیک ترین بیمارستان و کلینیک مراجعه نمایید. در این مقاله بیشتر به آمبولی جراحی شکم و ابدومینوپلاستی به همراه علائم و عوامل آن می پردازیم. با ما در سایت دکتر کامبیز ایزدپناه همراه باشید.

آمبولی بعد از جراحی شکم

آیا احتمال ایجاد آمبولی پس از جراحی شکم وجود دارد؟

امروزه اکثر افراد ترجیح می دهند بدون ورزش و رژیم غذایی به اندامی خوش فرم و متناسب دست یابند. جراحی شکم این رویا را برای افراد به حقیقت تبدیل کرده است. لازم به ذکر است که جراحی شکم نیز مانند دیگر عمل های زیبایی ریسک ها و عوارض جانبی مختص به خود را دارد. هدف اصلی این عمل زیبایی حذف چربی های اضافه بدن و درمان چاقی موضعی می باشد. در ابدومینوپلاستی چربی اضافه از بدن افراد خارج خواهد شد. از این رو پس از آن احتمال بروز آمبولی در انواع مختلف وجود دارد.
در طول این عمل زیبایی بافت های چربی با استفاده از کانولا از بدن خارج خواهند شد. با این وجود احتمال خشک شدن میزان کمی از چربی داخل شریان های آسیب دیده وجود دارد. ذرات چربی وارد شده به شریان های خونی خطر ابتلا به آمبولی را در ریه، مغز، کلیه و پوست ایجاد می کند. احتمال ایجاد آمبولی یا آمبولی چربی بلافاصله 24 تا 48 ساعت پس از این عمل زیبایی وجود دارد.

در چه حالتی دچار عارضه آمبولی بعد از ابدومینوپلاستی می شویم؟

در صورت ورود ماده ای همچون گاز، جامد یا مایع به رگ های خونی یا دیگر اندام های بدن دچار عارضه آمبولی خواهید شد. این عارضه و مسدود شدن شریان ها نارسایی هایی را در بدن فرد ایجاد خواهد کرد. انواع آمبولی پس از ابدومینوپلاستی و جراحی شکم شامل موارد زیر هستند:

 • آمبولی چربی
 • آمبولی چربی کامل
 • آمبولی ریوی

اکثر افراد از ترس ابتلا به آمبولی از انجام این عمل زیبایی خودداری می کنند.

آشنایی با انواع آمبولی جراحی شکم

اکثر افراد عقیده دارند که آمبولی چربی یکی از نادرترین عوارض ابدومینوپلاستی می باشد بهرحال هر عمل جراحی مزایا و خطراتی را به همراه دارد که مزایا و معایب ابدومینوپلاستی نیز از این قاعده مستثنی نیست. بروز آمبولی بعد از ابدومینوپلاستی و شیوع آن، آمبولی چربی کامل را به همراه خواهد داشت که به عنوان یکی از بیماری های بسیار خطرناک شناخته می شود. آمبولی چربی کامل زمانی ایجاد خواهد شد که توده های چربی گسسته شوند و به شریان های خونی وارد شوند. آمبولی ریوی نیز از دیگر انواع آمبولی بعد از جراحی شکم می باشد که در صورت بروز شرایط اورژانسی برای فرد ایجاد خواهد شد. از این رو همانند آمبولی چربی کامل توصیه می شود در اولین فرصت ممکن برای معالجه آن اقدام نمایید.

علائم آمبولی جراحی شکم

در صورت ورود بافت چربی به شریان های خون با آمبولی مواجه خواهید شد. از بروز علائم آمبولی بعد از ابدومینوپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنگی نفس
 • اختلالات عصبی
 • کاهش پلاکت
 • درد قفسه سینه
 • تب
 • عرق زیاد
 • نبض ضعیف
 • سرگیجه شدید
 • تپش قلب
 • سرفه
 • سردرد شدید
آمبولی و ابدومینوپلاستی

دلایل ایجاد آمبولی بعد از ابدومینوپلاستی

علاوه بر مهارت بهترین جراح ابدومینوپلاستی تهران وضعیت سلامتی فرد نیز بر احتمال ایجاد آمبولی موثر است. به طور کلی می توان گفت مهمترین دلایل ایجاد آمبولی بعد از ابدومینوپلاستی موارد زیر هستند:

 • اضافه وزن زیاد
 • مصرف سیگار و مشروبات الکلی
 • مصرف داروهای ضد بارداری و برخی دیگر از داروهای هورمونی
 • جراحی طولانی مدت
 • سفر طولانی با هواپیما
 • عدم تحرک

اقدامات لازم برای کاهش خطر بروز آمبولی بعد از جراحی شکم

همانطور که عنوان شد خطر آمبولی در تمامی جراحی ها وجود دارد. در جراحی زیبایی شکم به دلیل جابجایی بافت های چربی زیاد احتمال بروز آمبولی بعد از ابدومینوپلاستی افزایش خواهد یافت. با رعایت نکات زیر می توان احتمال ابتلا به این خطر را تا حد قابل توجهی کاهش داد:

داشتن تحرک به میزان کافی

انجام اقدامات لازم به منظور کاهش خطر ابتلا به آمبولی پس از جراحی شکم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این عمل زیبایی تقریبا زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد و در طول آن بیمار با اثر بیهوشی بی حرکت باقی خواهد ماند. حرکت کردن 4 ساعت پس از این عمل جراحی بسیار ضروری است. به منظور کاهش لخته شدن خون توصیه می شود گردش خون بدن خود را بهبود ببخشید. در ابتدا بیمار ممکن است هنگام راه رفتن احساس ضعف کند. از این رو پس از استراحت کوتاه مدت باید دوباره راه بیفتد. با پیاده روی می توان بدن را فعال نگه داشت. نوشیدن آب به میزان کافی پس از این عمل جراحی را فراموش نکنید. زیرا مصرف آب به میزان زیاد تورم را تسکین می بخشد و سرعت تحرک فرد را افزایش می دهد.
در صورتی که پس از اتمام عمل مجبور شدید چندین شب را در بیمارستان سپری کنید در هر فرصت ممکن راه رفته و پاهای خود را حرکت دهید. تکرار این حرکت هر یک یا دو ساعت از اهمیت ویژه برخوردار می باشد.

ترک سیگار قبل از جراحی ابدومینوپلاستی

به طور معمول سیگار کشیدن باعث افزایش احتمال گرفتگی رگ ها خواهد شد و در این شرایط لخته شدن خون شرایط را تشدید خواهد کرد. از این رو توصیه می شود 15 روز قبل و پس از این عمل زیبایی از مصرف سیگار خودداری نمایید.

خودداری از سفرهای هوایی

بی حرکتی یکی از مهمترین دلایل آمبولی می باشد. بیمارانی که این عمل جراحی را در کشور یا شهر دیگر انجام می دهند ممکن است در بازگشت یک سفر طولانی هوایی داشته باشند. این نکته را باید به خاطر داشت که سفرهای طولانی بیش از 3 ساعت ممکن است خطر آمبولی را افزایش دهد. در صورت نیاز به داشتن سفرهای هوایی توصیه می شود یک صندلی در راهرو برای خود رزرو کرده و تا بلند شدن هواپیما به طور مرتب حرکت کنید. 30 دقیقه پس از بلند شدن هواپیما توصیه می شود در راهرو به پیاده روی طولانی بپردازید تا گردش خون شما بهبود یابد.

برای مشاوره آنلاین با بهترین جراح پلاستیک تهران دکتر کامبیز ایزدپناه می توانید از طریق سامانه ماوراطب اقدام کرده و به طور مستقیم با پزشک در ارتباط باشید و یا برای تعیین وقت معاینه و مشاوره حضوری می توانید با شماره تلفن های 02122062651 و 09033428120 تماس حاصل فرمایید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

دکترکامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی و دارای بورد فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان 15 خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *