آیکن تماس
تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن را بدانید!

در این مقاله به بررسی تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن خواهیم پرداخت. هردوی این جراحی ها برای از بین بردن چربی های اضافی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. ولی با یکدیگر تفاوت دارند و هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشند که با بررسی و مقایسه آن ها می توان راحت تر در خصوص انجام یکی از این دو روش تصمیم گیری کرد. از اصلی ترین تفاوت این دو جراحی با یکدیگر می توان به نحوه انجام آن ها اشاره کرد که در لیپوماتیک با ضربه زدن و استفاده از وسیله ای به نام کانولا چربی ها از بدن حذف شده و در لیپوساکشن با استفاده از ساکشن این اتفاق خواهد افتاد.

تفاوت-لیپوماتیک-و-لیپوساکشن-را-بدانید

برای آشنایی بیشتر با این دو جراحی و تفاوت آن ها ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن در تعریف

در ابتدا به تعریف این دو جراحی خواهیم پرداخت تا بیشتر با آن ها آشنا شوید.

به طور معمول افرادی که اضافه وزن زیادی داشته و نمی توانند با انجام ورزش های مناسب و اصولی و همینطور رعایت رژیم غذایی به وزن دلخواه خود برسند به جراحی لیپوساکشن روی می آورند که در این جراحی نیز از روش ساکشن یا همان مکش برای حذف چربی استفاده می شود، این جراحی با استفاده از بیهوشی انجام شده و سرپایی می باشد.

لیپوماتیک نیز یکی از جراحی هایی می باشد که افراد برای کاهش وزن و خلاص شدن از چربی های خود انجام می دهند اما در مقایسه با لیپوساکشن از تکنولوژی های جدیدتر و به روزتری در آن استفاده شده و باید به این نکته اشاره کرد که چربی های استخراج شده با انجام این جراحی را می توان برای نواحی دیگر بدن از قبیل باسن، سینه و … استفاده کرد در صورتی که لیپوساکشن این قابلیت را ندارد.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن در نحوه انجام آن ها

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، اصلی ترین تفاوت این دو جراحی در نحوه و چگونگی انجام آن ها می باشد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

تفاوت-لیپوماتیک-و-لیپوساکشن-در-نحوه-انجام-آن-ها

برای انجام لیپوماتیک نیازی به بیهوشی نبوده و فرد تحت بی حسی موضعی قرار خواهد گرفت. در این روش مقدار چربی موردنیاز با استفاده از دستگاه مخصوص و ارتعاشات و ضرباتی که وارد می کند خرد و آب شده و با استفاده از وسیله ای به نام کانولا از بدن فرد استخراج خواهد شد. باید به این نکته اشاره کرد که در این جراحی به دلیل ریز و کوچک بودن برش ها نیازی به مدت زمان طولانی جهت بهبودی و دوران نقاهت نمی باشد.

اما در مورد نحوه چگونگی انجام لیپوساکشن باید گفت که فرد تحت بیهوشی قرار گرفته و سپس با استفاده از حرارت چربی های اضافی سوزانده شده و سپس با استفاده از ساکشن از بدن استخراج می شوند.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن در مدت زمان انجام

این دو جراحی علاوه بر موارد بالا در مدت زمان انجام نیز با یکدیگر تفاوت دارند. در واقع مدت زمان انجام جراحی لیپوماتیک از مدت زمان جراحی لیپوساکشن کوتاه تر می باشد، چرا که تخریب چربی ها با استفاده از ایجاد ارتعاشات بسیار زودتر از ذوب کردن و حرارت دادن چربی ها انجام خواهد شد و ذوب کردن آن ها در لیپوساکشن نیاز به مدت زمان زیادی در جدود 2 الی 3 ساعت دارد ولی تخریب آن ها در لیپوماتیک مدت زمان کم تری را نیاز خواهد داشت.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن در مزایا

در خصوص مزایای این دو روش باید گفت که مزایای لیپوماتیک بیشتر از مزایای لیپوساکشن می باشد و از مزایای آن می توان به استخراج چربی ها بدون وارد کردن آسیب، عدم ایجاد تورفتگی و ناهمواری بر روی پوست، کاهش احتمال آسیب دیدگی عروق خونی و اعصاب، میزان بالای رضایت مراجعه کنندگان، دوره نقاهت کوتاه، بدون خطر آمبولی، کاهش تورم و ترشح مایعات و بدون نیاز به بستری اشاره کرد.

تفاوت-لیپوماتیک-و-لیپوساکشن-در-مزایا

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن در عوارض

در این بخش از مقاله به مقایسه عوارض این دو جراحی خواهیم پرداخت. این دو جراحی دارای عوارض های متفاوتی نسبت به یکدیگر می باشند که از عوارض لیپوماتیک می توان به ورم، کبودی، درد، تجمع آب زیر پوست، عفونت اشاره کرد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که این عوارض با رعایت نکاتی از قبیل استفاده از گن بعد از لیپوماتیک و یا مصرف مسن های تجویز شده توسط پزشک برای کاهش درد و در کل رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی برطرف خواهند شد.

عوارض لیپوساکشن شامل مواردی از قبیل افتادگی پوست، ایجاد لخته خون، عفونت و آسیب به اعصاب مجاور ناحیه مورد نظر می باشد.

تفاوت لپوماتیک و لیپوساکشن در هزینه

در خصوص هزینه این دو جراحی باید گفت که به عوامل مختلفی از قبیل تجربه و مهارت جراح، موقعیت مکانی کلینیک، میزان چربی تخلیه شده، عمل های هم زمان با این جراحی، هزینه های جانبی و … بستگی دارد و در هر فردی متفاوت می باشد. اما به طور کلی باید گفت که هزینه لیپوماتیک بیشتر از هزینه لیپوساکشن به دلیل استفاده از تکنولوژی های جدید و به روز می باشد. ولی کیفیت و نتیجه به دست آمده از این جراحی بسیار عالی و راضی کننده می باشد.

در صورت اطلاع از هزینه دقیق این دو جراحی جهت معاینه به بهترین جراح پلاستیک در تهران مراجعه نمایید.

لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن؟

لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن یکی از سوالاتی می باشد که ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است. در پاسخ به این سوال باید گفت که هر کدام از این روش ها مزیت ها و معایب خاص خود را دارد و باید با توجه وضعیت سلامتی فرد و میزان چربی های اضافه ی وی پزشک متخصص یکی از این روش ها را انتخاب نماید.

⚡اما به طور کلی از آنجایی که برتری ها و مزیت های لیپوماتیک از لیپوساکشن بیشتر می باشد می توان گفت جراحی لیپوماتیک در مقایسه با لیپوساکشن بهتر می باشد.⚡

سخن پایانی

هدف از ارائه این مقاله بررسی تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن برای کمک به شما جهت تصمیم گیری بهتر می باشد. سعی کردیم تفاوت این دو جراحی را در موارد مختلف از قبیل مزایا، نحوه انجام، عوارض و … را بررسی کنیم، و به این نتیجه رسیدیم که جراحی لیپوماتیک مزیت های بیشتری در مقابل لیپوساکشن دارد و نسبت به آن برتری دارد. ولی باید به این نکته اشاره کنیم که انتخاب یکی از این دو جراحی برعهده جراح باتجربه و تشخیص اینکه کدام روش برای شما مناسب تر می باشد بر عهده پزشک متخصص می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط