تهران، میدان کاج، خیابان سرو غربی، خیابان مروارید، پلاک ۲، طبقه ۴، واحد ۲۵

آیکن آدرس
دکتر کامبیز ایزدپناه » پیکرتراشی » تفاوت جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی

0 / 5. 0

۵ دقیقه
تفاوت جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی

تفاوت جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

برای بیان تفاوت جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی باید هر دو روش را به طور جداگانه و مفصل مورد بررسی قرار داد. شاید در نگاه اول هر دو روش جزء تکنیک ها ی لاغری و کاهش وزن به حساب بیایند. در واقع این دو روش از بسیاری جهات با هم متفاوت هستند. در این مطلب به طور کامل به بررسی این تفاوت ها خواهیم پرداخت.

چه تفاوتی میان جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی وجود دارد؟

مهم ترین تفاوت میان جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی شامل موارد ذیل می باشند:

  • جراحی لاغری معمولا در  افرادی که به دلیل داشتن بیماری خواهان کاهش وزن هستند مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که عمل ابدومینوپلاستی تنها با هدف ایجاد زیبایی در اندام افراد انتخاب می شود.
  • ابدومینوپلاستی برای سفت کردن دیواره عضلات شل شده شکم مورد استفاده قرار می گیرد و با کمک روش های دیگری مانند لیپوماتیک چربی های اضافی خارج می شود. در ابدومینوپلاستی تنها بر روی ظاهر بدن کار می شود. در حالی که در روش جراحی لاغری اقدام اصلی بر روی ارگان های داخلی مانند روده و معده انجام خواهد گرفت به صورتی که با روش های مختلف حجم معده را کم میکنند. جراحی لاغری یک نوع درمان به شمار می آید. جراحی لاغری روشی قابل اطمینان برای به دست آوردن مجدد سلامتی است.
  • دیگر تفاوت جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی در نحوه اجرا و شرایط انجام ها است. نتیجه حاصله، ماندگاری، هزینه های انجام هر کدام از این دو روش کاملا متفاوت می باشند.

انواع ابدومینوپلاستی

انواع جراحی لاغری

  • اسلیو معده
  • بالون معده
  • حلقه معده
  • بای پس معده

افراد واجد شرایط برای انجام این عمل

دیگر تفاوت جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی در شرایط متقاضیان انجام این دو عمل می باشد.

  • برای انجام عمل ابدومینوپلاستی باید بیمار قبل از هر چیزی به وزن ایده آل خود رسیده باشد. به این معنی که وزن فرد متقاضی باید پایین باشد و قصد تغییر وزن نداشته باشد.
  • برای انجام جراحی لاغری فرد باید وزن بالایی داشته باشد. متقاضیان جراحی لاغری باید قادر به کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش نبوده باشند و بر اساس محاسبات شاخص توده بدنی، اگر BMI فرد بالای ۴۰ باشد میتواند جراحی لاغری انجام دهد.

هزینه انجام عمل

دیگر تفاوت جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی در هزینه های مورد نیاز برای انجام آن ها است. در جراحی لاغری به دلیل درمانی بودن عمل بیمه قسمتی از هزینه ها را تقبل می نماید. در حالی که در عمل ابدومینوپلاستی به دلیل زیبایی بودن عمل بیمه به آن تعلق نمی گیرد. بنابراین هزینه ابدومینوپلاستی به مراتب بالاتر از هزینه انجام جراحی لاغری است.

نکات مهم درباره تفاوت جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی

بعد از انجام ابدومینوپلاستی توده بدنی افراد بدون تغییر باقی می ماند. انجام این عمل به هیچ عنوان مانع بروز بیماری هایی مانند چاقی، فشار خون یا دیابت نمی شود.‌ تفاوت جراحی لاغری با این عمل دقیقا در این نکته است. زیرا بعد از انجام جراحی لاغری توده بدنی بیمار تا حد زیادی تغییر می کند. انجام این عمل باعث جلوگیری از بروز بیماری های قلبی، دیابت و فشار خون بالا می شود.

نقاطی که هر کدام از روش های جراحی لاغری بر روی آنها انجام می شوند

تفاوت جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی در نقاط قابل اجرا در بدن به این صورت است.  ابدومینوپلاستی تکنیکی است که تنها بر روی قسمت شکم قابل اجرا می باشد. در حالی که جراحی لاغری در نقاط مختلف دستگاه گوارشی قابل اجرا می باشد. به زبان ساده تر جراحی لاغری برای کوچک کردن معده و کاهش اشتها مناسب است به صورتی که با این روش همه بخش های بدن به صورت یکسان لاغر خواهند شد.

هدف از انجام روش های لاغری و ابدومینوپلاستی چیست؟

تفاوت جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی تنها به موارد فوق ختم نمی شود. بلکه اهدافی که به خاطر آن ها این عمل ها صورت می گیرند از جمله این تفاوت ها به شمار می آیند. پزشکان طی انجام این عمل تنها بر روی زیبایی اندام فرد تمرکز می نمایند. در حالی که در جراحی لاغری پزشک تمامی مهارت و تجربه خود را در جهت تغییر در اندام داخلی میگذارد.

عوارض عمل ابدومینوپلاستی و جراحی لاغری

تفاوت جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی درباره عوارض و پیامدهای منفی این دو روش نیز مطرح می شود. تفاوت در عوارض ایجاد شده بعد از انجام این دو تکنیک عبارتند از: در ابدومینوپلاستی به دلیل بی هوشی کامل عوارضی مانند کمر درد و سردرد در افراد بروز می نمایند. کبودی و تورم از دیگر عوارض آن است. احتمال خونریزی در بافت های داخلی شکم از دیگر عوارض انجام ابدومینوپلاستی می باشد.

در مورد جراحی لاغری عوارضی مانند شل شدن عضلات و پوست شکم بعد از مدتی مطرح است. بعد از انجام این عمل افراد برای جلوگیری از بروز این حالت  مجبور به پوشیدن گن های سفت و آزار دهنده می باشند. از عوارض دیگر این جراحی میتوان به یبوست، تهوع، رفلاکس معده، زخم گوارشی و … اشاره کرد.

نکته آخر

تفاوت های بارز میان جراحی لاغری و ابدومینوپلاستی را به طور کامل و مفصل بیان نمودیم. نکته مهم درباره این تفاوت ها آن است. هر کدام از این روش ها مناسب افرادی خاص با شرایط خاص می باشند.

نکته قابل توجه درباره اجرای این دو روش این است. برای کسب نتیجه ای مطلوب هر کدام از عمل های یاد شده باید در شرایط خاص و توسط پزشک متخصص اجرا شوند. 

دکتر کامبیز ایزدپناه

دکترکامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی و دارای بورد فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان 15 خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.