آیکن تماس
بعد از لیپوماتیک چه بخوریم

تغذیه بعد از لیپوماتیک (بعد از لیپوماتیک چه بخوریم؟)

تغذیه بعد از لیپوماتیک یکی از مهم ترین مراقبت ها بعد از جراحی می باشد که در ماندگاری و نتیجه جراحی بسیار تاثیرگذار است. برخی گمان می کنند وقتی صحبت از تغذیه و رعایت رژیم غذایی می شود یعنی باید افراد از خوردن بیشتر مواد غذایی پرهیز کنند ولی باید گفت که اینطور نبوده و رژیم غذایی به معنی مصرف مواد غذایی سالم می باشد و این امر بعد از جراحی لیپوماتیک به حفظ تناسب اندام افراد بسیار کمک خواهد کرد.

تغذیه-بعد-از-لیپوماتیک-بعد-از-لیپوماتیک-چه-بخوریم؟

در این مقاله به رایج ترین سوال که توسط کاربران پرسیده می شود یعنی بعد از لیپوماتیک چه بخوریم پاسخ خواهیم داد و به طور کامل در مورد تمام موارد مرتبط با این موضوع صحبت خواهیم کرد.

اهمیت رعایت تغذیه بعد از لیپوماتیک

همانطور که در بالا ذکر کردیم، تغذیه بعد از لیپوماتیک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در این بخش از مقاله به بررسی دلیل این موضوع خواهیم پرداخت.

رعایت رژیم غذایی مناسب و تجویز شده توسط پزشک متخصص بعد از جراحی به ماندگاری بیشتر نتیجه این جراحی کمک خواهد کرد و یکی از دلایل دیگر اهمیت تغذیه بعد از لیپوماتیک حفظ سلامتی بدن به دلیل کاهش چربی خون و افزایش متابولیسم بدن بعد از جراحی می باشد.

از جمله دلایل دیگر اهمیت این نکته مراقبتی شامل تسریع روند بهبودی، جلوگیری از یبوست، جلوگیری از استفراغ و حالت تهوع، بهبود سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از التهاب و عفونت بعد از جراحی و همینطور جلوگیری از ایجاد لخته خون می باشد.

بایدهای تغذیه بعد از لیپوماتیک

همانطور که ذکر کردیم برای حفظ تناسب اندام و سلامتی بدن باید از یک رژیم غذایی خاصی بعد از جراحی پیروی شود که در ادامه مواد غذایی که باید مصرف شوند را بررسی خواهیم کرد.

بایدهای-تغذیه-بعد-از-لیپوماتیک

نوشیدن مایعات زیاد

برای تسریع روند بهبودی و سلامت بدن باید بعد از جراحی افراد میزان مایعات به خصوص آب بیشتری مصرف کنند، چرا که این امر موجب دفع سموم از بدن شده و همچنین در کاهش اشتها نیز تاثیرگذار است.

نوشیدن آب زیاد در حدود 2 لیتر در روز به کاهش وزن و همینطور سالم نکه داشتن کلیه و بهبود کیفیت پوست بعد از جراحی کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

از دیگر مزایای نوشیدن آب به مقدار زیاد شامل کاهش مدت زمان تورم بعد از لیپوماتیک و تنظیم هضم غذا می باشد.

مصرف کربوهیدارت

یکی از مواردی که به تسریع روند بهبودی کمک می کند و همچنین موجب جلوگیری از تحلیل عضلات بعد از جراحی می شود، مصرف کربوهیدرات هایی شامل غلات کامل، برنج قهوه ای، بلغور جو دوسر و …. می باشد.

مصرف غذاهای پرفیبر

یکی دیگر از بایدهای تغذیه بعد از لیپوماتیک مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر نظیر غلات، لوبیا، میوه و سبزیجات می باشد که منجر به هضم غذا و جلوگیری از یبوست خواهد شد.

مصرف پروتئین

در تغذیه بعد از لیپوماتیک از همه مهم تر مصرف پروتئین ها می باشد که منجر به بهبود و ترمیم ساختار بافت بدن و همچنین تسریع روند بهبودی خواهد شد. باید به این نکته اشاره کرد که پروتئین های مصرفی باید بدون چربی باشند که این پروتئین ها شامل غذاهای دریایی، محصولات سویا، گوشت بدون چربی، مرغ بدون چربی، تخم مرغ و همینطور لبنیات کم چرب می شود.

مصرف ویتامین ها

یکی از نکات مهم در رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی مصرف ویتامین ها می باشد که به بهبود زخم و همینطور بازیابی توان و انرژی بدن کمک بسیار زیادی خواهد کرد. این ویتامین ها شامل ویتامین های k (ماهی، جگر و سبزیجات)، ویتامین E (آجیل، شیر، تخم مرغ، رغن گیاهی)، ویتامین D (شیر، ماهی، تخم مرغ، غلات) می باشد.

مصرف چربی های سالم

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم برخی گمان می کنند که رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک یعنی بیشتر مواد غذایی به خصوص چربی ها را نمی توان مصرف کرد، در صورتی که مصرف چربی های سالم مانند روغن زیتون، آووکادو، آجیل و دانه ها هیچ ضرری نداشته و اتفاقا برای تندرستی و سلامت بدن نیز لازم است.

مصرف میوه ها و سبزیجات

این مورد نیز به تسریع روند بهبودی کمک بسیار زیادی خواهد کرد، بنابراین توصیه می شود که افراد میوه ها و سبزیجاتی از قبیل سبزیجات برگ سبز، گوجه فرنگی، خربزه، گریپ فروت، انبه، اسفناج و کلم بروکلی را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

نبایدهای تغدیه بعد از لیپوماتیک

علاوه بر مواد غذایی که باید حتما بعد از جراحی مصرف شوند، مواد غذایی نیز وجود دارند که باید افراد از مصرف آن ها برای حفظ سلامت بدن خود پرهیز کنند، در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

  • چربی اشباع

افراد باید از مصرف این نوع چربی ها که در حیوانات و همینطور محصولات جانبی حیوانی پرهیز کزده و همچنین از مصرف مواد غذایی فرآوری شده و غذاهای سرخ شده نیز اجتناب کنند.

  • مصرف قند

یکی دیگر از مواد غذایی که بعد از لیپوماتیک برای سلامت بدن مضر می باشد، مصرف قند و غذاهای شیرین می باشد. این مواد غذایی موجب افزایش وزن و همینطور تاثیر مخرب بر روی نتیجه جراحی خواهند شد.قند و شیرینی جات هیچ مواد مغذی برای تسریع روند بهبودی ندارد.

  • مصرف غذای شور

افراد باید به مدت 2 الی 4 ماه از مصرف مواد غذایی که شور می باشد به شدت پرهیز کنند، چرا که نمک موجب التهاب و افزایش تورم بدن می شود.

دیگر مواد غذایی که باید از مصرف آن ها پرهیز کرد شامل:

  • پرهیز از مصرف گوشت های چرب مانند بیکن، سوسیس و گوشت قرمز
  • پرهیز از مصرف محصولات تصفیه شده از غلات مانند نان سفید
  • پرهیز از مصرف نوشابه و همچنین آب میوه های دارای شکر

سخن پایانی

همانطور که ذکر کردیم تغدیه بعد از لیپوماتیک به دلیل تاثیر بر روی نتیجه جراحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و در این مقاله به طور کامل در مورد بایدها و نبایدهای تغذیه ای بعد از جراحی صحبت کردیم. تنها به این نکته توجه داشته در خصوص رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک با یک پزشک متخصص مشورت نمایید. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط