تهران، میدان کاج، خیابان سرو غربی، خیابان مروارید، پلاک ۲، طبقه همکف ، واحد 1

آیکن آدرس
دکتر کامبیز ایزدپناه » جراحی سینه » تعویض پروتز سینه

0 / 5. 0

۷ دقیقه

تعویض پروتز سینه

آنچه می خوانید...

عمل پروتز سینه یک نوع جراحی زیبایی می باشد که به دلیل افتادگی، تغییر شکل و یا کوچک بودن سینه انجام می شود. معمولا جنس پروتزهای سینه از سیلیکون و یا سالین می باشند. استفاده از پروتزهای سیلیکونی مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است زیرا کم خطر تر بوده و فرم زیباتری به سینه می دهند. جراحی تعویض پروتز سینه هنگامی انجام می شود که پروتز فرسوده شده باشد. طول عمر پروتزهای سینه با توجه به شرکت سازنده و کیفیت پروتز، با هم متفاوت می باشد. پزشک برای آگاهی از وضعیت سلامتی پروتز، چکاپ های دوره ای انجام می دهد تا در زمان لزوم،  پروتز سینه را برداشته و تعویض کند.

مواردتوضیحات
موارد استفاده از عملکوچک بودن پستان، عدم قرینگی، فقدان مادرزادی پستان، تخلیه پستان در اثر بیماری
مزایای عملسریع و آسان، فرم و سایز دلخواه، عوارض کم
عوارض احتمالی عملعفونت، افتادگی، پس زدن بدن، مشکل در شیردهی
سن مناسب یا توصیه شدهاز زمانی که بلوغ صورت گرفته و رشد سینه ها تثبیت شده باشد
بیهوشی دارد یا خیر؟دارد
بعد از عمل بستری نیاز دارد؟خیر
مدت زمان عملحدود ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت
احتمال موفقیتصد درصد
مدت دوران نقاهتیک تا سه هفته

مزایای استفاده از پروتز سینه

قبل از انجام جراحی پروتز سینه حتما با یک پزشک متخصص با تجربه مشورت کنید تا بهترین نوع پروتز را برای شما انتخاب کند. پزشک قبل از  انجام جراحی درباره فواید و عوارض احتمالی استفاده از پروتز برای بیمار توضیح می دهد تا بتواند آگاهانه تصمیم بگیرد.

 • برطرف کردن نامتقارن بودن سینه ها
 • برطرف کردن کوچکی سایز سینه ها
 • برطرف کردن افتادگی سینه ها
 • ایجاد فرم زیبا در سینه ها
 • ایجاد اندام ایده آل
 • افزایش اعتماد به نفس
تعویض پروتز سینه

کاندیدای مناسب برای پروتز سینه

جراحی پروتز سینه برای تمام خانم هایی که دوست دارند، سینه های بزرگتر و خوش فرم تری داشته باشند، انجام می شود. در برخی از خانم ها به دلیل ابتلا به برخی بیماری ها مانند سرطان پستان،  قسمتی از بافت سینه و یا تمام سینه از بین رفته است، این خانم ها می توانند برای ایجاد زیبایی و اصلاح فرم سینه از پروتز سینه استفاده کنند. سینه های برخی خانم ها به دلیل بارداری های متعدد، شیردهی و یا افزایش سن، دچار تغییر شکل شده اند و شل و نامتقارن هستند، در این مواقع پروتز سینه برای ایجاد زیبایی بسیار موثر می باشد.  

دلایل تعویض پروتز سینه

تعویض پروتز سینه بعد از گذشت مدتی به دلیل تغییرات ایجاد شده در پستان،  انجام می شود. یکی از دلایل مهم تعویض پروتز،  تداخل در هنگام انجام فعالیت های ورزشی می باشد. پروتزهای سینه در عملکرد ورزشی خانم های ورزشکار مشکل ایجاد می کند. پروتزها، دامنه حرکتی بازوها را محدود می کند. همچنین وجود پروتز سینه باعث احساس سنگینی در سینه شده و در زمان دویدن، باعث بروز مشکلاتی می شود. علاوه بر این ممکن است موجب گردن درد یا کمردرد شود.  در صورت مشاهده نشانه های زیر باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا پروتز سینه را تعویض کند:

 • احساس درد در سینه دارای پروتز
 • فرسوده شدن پروتز
 • تغییر در فرم سینه
 • پارگی پروتز سینه
 • احساس برجسته شدن سینه
 • به وجود آمدن برآمدگی های غیر طبیعی در سینه
 • افزایش و یا کاهش وزن زیاد بعد از انجام عمل جراحی پروتز
 • تمایل فرد برای تغییر فرم و سایز پروتز سینه
 • تمایل خانم های دارای پروتز شور برای استفاده از پروتز سیلیکونی

زمان تعویض پروتز سینه

جراحی تعویض پروتز سینه در صورتی انجام می شود که بیمار از نتیجه جراحی بزرگ کردن سینه، رضایت نداشته باشد. اگر هیچ گونه دلیلی برای پارگی و یا تخریب پروتز بعد از گذشت چندین سال پیدا نشود، نیازی به تعویض پروتز نیست. با توجه به تغییرات فیزیکی بدن خانم ها، طول عمر پروتز هم تغییر می کند. 

 کاندیدای مناسب برای انجام عمل ترمیم پروتز سینه

اگر بعد از جراحی پروتز سینه، از فرم سینه ناراضی هستید می توانید با جراحی تعویض پروتز سینه مشکل را رفع کنید. کسانی که دچار شرایط زیر بعد از جراحی پروتز سینه شده اند، می توانند عمل ترمیم پروتز سینه را انجام دهند:

 • انقباض کپسول اتفاق افتاده باشد. در این حالت یک لایه از بافت اسکار پیرامون پروتز تشکیل شده و سینه خیلی سفت شده است.
 • در سینه ها چین خوردگی و موج ایجاد شده است.
 • جا به جایی پروتزها ایجاد شده باشد.

چگونه پروتز سینه را تعویض می کنند؟

اگر فرد از فرم سینه های خود بعد از عمل جراحی، رضایت نداشته باشد، می تواند اقدام به تعویض پروتز سینه کند. اگر فرد به مصرف سیگار و نوشیدنی های الکلی اعتیاد نداشته باشد، همچنین از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکند و  سلامت جسمانی خوبی داشته باشد، پزشک با انجام بیهوشی در ناحیه زیر سینه یک برش ایجاد می کند تا پروتز سینه را تعویض کند.  این جراحی در مدت زمان  1 تا 2 ساعت انجام می شود. دوره نقاهت این جراحی، هم مانند جراحی پروتز سینه می باشد.

ترمیم پروتز سینه

ماندگاری و طول عمر پروتز سینه

پزشک قبل از انجام جراحی پروتز سینه باید برای فرد توضیح دهد که پروتز سینه طول عمر محدودی دارد.  خانمی که قصد گذاشتن پروتز را دارد، باید بداند که بعد از مدتی باید جراحی  تعویض پروتز سینه انجام دهد. پروتز سینه برای بزرگ کردن سینه استفاده می شود و یک روشی دائمی نیست. پروتز های سینه مانند اشیاء خارجی دیگر که در بدن قرار می گیرند، طول عمر مشخصی دارند و  پس از مدتی تخریب می شوند. طول عمر این پروتزها تقریبا 8 تا 15 سال می باشد. طول عمر پروتز سینه در خانم ها با شرایط جسمانی و  سبک زندگی متفاوت، افزایش یا کاهش می یابد.

نوع پیشرفته ای از پروتزهای سینه ساخته شده اند که به آن پروتز سینه دائمی می گویند. طول عمر این پروتزها،  تقریبا 15 سال می باشد. این پروتزها بدون تغییر فرم و شکل می تواند در بدن باقی بماند. اگر این پروتزها دچار پارگی و یا فشردگی شوند، از لایه سیلیکونی اولیه به لایه بعدی انتقال می یابند و پارگی موجب تغییر فرم و شکل پروتز سینه نمی شود. این پروتزها فشرده تر و محکم تر هستند، به همین دلیل برای قرار دادن آن در سینه، باید برش بزرگتری ایجاد شود.

هزینه برداشتن و تعویض پروتز سینه چقدر است؟

عوامل موثر بر هزینه تعویض پروتز سینه موارد زیادی می باشد که هر یک به گونه ای، هزینه جراحی را افزایش می دهد.

 • انتخاب پزشک جراح: هر چه پزشک جراح باتجربه تر و مهارت بیشتری داشته باشد، بالطبع  هزینه عمل بیشتر می شود. پزشک متبحر همیشه در کنار خود  یک تیم ورزیده و کاربلد دارد که باعث می شوند تا جراحی به بهترین صورت انجام شود.
 • کلینیک زیبایی و اتاق عمل: انجام جراحی تعویض پروتز سینه در داخل اتاق عمل واقع در بیمارستان یا کلینیک زیبایی پیشرفته انجام می شود. هزینه های بیمارستان هم بر هزینه جراحی افزوده می شود.
 • شهر و منطقه انجام جراحی: هزینه جراحی تعویض پروتز سینه در هر شهر با شهر دیگر متفاوت است. علاوه بر این موقعیت یک کلینیک زیبایی با کلینیک دیگر در داخل  شهرهای بزرگ بر هزینه جراحی تاثیر می گذارد.
 • هزینه پروتز سینه: قیمت برندهای مختلف پروتز سینه با هم متفاوت است. ممکن است پزشک پروتز را برای شما تهیه کند یا خود شما اقدام به خرید پروتز کنید. کیفیت پروتز سینه و نوسانات ارز بر هزینه پروتز تاثیر می گذارد.
 • وضعیت سینه فرد: شرایط جسمانی بیمار و وضعیت سلامتی سینه بر هزینه تاثیر می گذارد.  میزان آسیب وارد شده به پروتز  و نیاز به پروتز جدید هزینه را افزایش می دهد.  

کلام آخر

پروتزهای سینه همانند سایر پروتزهایی که در جراحی های زیبایی استفاده می شود، مادم العمر نیستند. عمر این پروتزها محدود است و باید بعد از مدتی عمل تعویض پروتز سینه انجام شود. انتخاب یک پزشک ماهر برای انجام جراحی بر نتیجه عمل تاثیر فراوانی می گذارد.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

دکترکامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی و دارای بورد فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان 15 خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *