آیکن تماس
دکتر کامبیز ایزدپناه » جراحی های زیبایی بدن » بهترین سن برای لیپوماتیک

0 / 5. 0

۶ دقیقه
سن مناسب لیپوماتیک

بهترین سن برای لیپوماتیک

آنچه می خوانید...

 آگاهی درباره بهترین سن برای لیپوماتیک کمک می کند تا فرد در زمان مناسب، از شر چربی های اضافی موجود در بدن که با انجام تمرینات ورزشی فشرده و سنگین و یا رعایت رژیم های غذایی طاقت فرسا از بین نرفته اند، خلاص شود. این گونه افراد که مدت زمان طولانی از چاقی و وجود توده های چربی در نواحی خاصی از بدن، رنج می بردند، بعد از انجام جراحی لیپوماتیک به تناسب اندام ایده آل خود می رسند. یکی از مهمترین عوامل موثر بر ماندگاری نتیجه عمل جراحی پیکرتراشی، رسیدن به ثبات وزن می باشد.

بهترین سن برای لیپوماتیک بعد از رسیدن به سن بلوغ کامل جسمی و ذهنی، یعنی حدود 18 سال می باشد. نوجوانان کمتر از 18 سال، برای رهایی از چاقی و اضافه وزن، باید از سایر روش ها برای کاهش وزن خود استفاده کنند.  افرادی که از سلامت عمومی جسمی و ذهنی برخوردار هستند، می توانند این جراحی را بعد از رسیدن به سن بلوغ و متوقف شدن روند رشد سریع، انجام دهند.

بهترین سن برای لیپوماتیک

به طور کلی بهترین سن برای لیپوماتیک از 18 سالگی تا 60 سالگی می باشد. لازم به ذکر است که انجام جراحی لیپوماتیک بیشتر به وضعیت جسمی و روحی فرد بستگی دارد. مهمترین مسئله برای پزشک جراح توانایی و وضعیت سلامتی فرد برای اعمال بیهوشی و برداشتن چربی های اضافی از بدن می باشد. برای کسب اطلاعات در این مورد، پزشک انجام آزمایشاتی را قبل از جراحی تجویز می کند.

چه افرادی نمی توانند جراحی لیپوماتیک را انجام دهند؟

این عمل جراحی برای کسانی انجام می شود که مبتلا به بیماری ها و مشکلات زیر نباشند:

 • خانم های باردار و شیرده
 • افراد مبتلا به سرطان
 • افراد معتاد به مصرف مشروبات الکلی و سیگار
 • افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی
 • مبتلایان به بیماری های عفونی
 • مبتلایان به دیابت
 • افراد مبتلا به فشار خون بالا
 • افراد مبتلا به بیماری های سیستم قلب و عروق

بهترین سن برای لیپوماتیک

ریسک عمل لیپوماتیک در نوجوانان کمتر از 18 سال

نوجوانان دختر و پسری که از اضافه وزن و چاقی رنج می برند، می توانند بعد از بلوغ کامل جسمی و ذهنی و رسیدن به سن مناسب برای لیپوماتیک، عمل زیبایی لیپوماتیک را انجام دهند. افزایش وزن و تجمع چربی های اضافی در ناحیه شکم و یا پهلوها، موجب به هم ریختن تناسب اندام نوجوانان می شود. این موضوع بر اعتماد به نفس نوجوانان تاثیر منفی گذاشته و آنها را دچار مشکلات روحی و روانی و یا افسردگی می کند.

برخی از نوجوانان برای رهایی از شر چربی های اضافی به دنبال انجام روش های مختلف مانند لیپوماتیک شکم و پهلو هستند. باید توجه داشته باشید که انجام جراحی لیپوماتیک در سنین نوجوانی به هیچ وجه توصیه نمی شود. در برخی مواقع اضافه وزن دوران نوجوانی به دلیل عدم تعادل هورمونی ویژه ی دوره سنی آنها می باشد. با رسیدن به سن بلوغ ممکن است، به صورت خود به خود،  اضافه وزن و چاقی آنها برطرف شود. علاوه بر این نوجوانان از نظر عاطفی و روحی،  آمادگی لازم برای انجام عمل لیپوماتیک را ندارند. روحیه نوجوانان بسیار لطیف و حساس است در حالیکه عمل لیپوماتیک یک عمل تهاجمی است.

 انجام این جراحی در سنین بالاتر از 60 سال هم موجب بروز مشکلاتی خواهد شد. تنها کسی که می تواند تشخیص دهد که فرد بالاتر از 60 سال می تواند این جراحی را انجام دهد، پزشک جراح پلاستیک با تجربه می باشد. اگر پوست فرد خاصیت کشسانی خود را حفظ کرده باشد و فرد از نظر جسمانی سالم باشد، می تواند در سنین بالا هم این جراحی را انجام دهد.

سن مناسب لیپوماتیک

مشکلات انجام لیپوماتیک در سنین غیر مجاز

انجام لیپوماتیک در سن مناسب از بروز مشکلاتی مانند ایجاد واکنش های شدید حساسیتی، عفونت های شدید پوستی، آسیب بافت های بدن، ایجاد آمبولی، نکروز پوستی و احتمال وقوع مرگ جلوگیری می کند. همچنین نوجوانانی که می خواهند در سنین پایین، عمل جراحی را انجام دهند در معرض خطرات دیگری مانند اختلال در غذا خوردن و بی اشتهایی قرار می گیرند. بی اشتهایی و سوء تغذیه در نوجوانان در حال رشد، موجب وارد شدن آسیب های جدی به سلامتی آنها می شود.  

شرایط فرد جهت انجام جراحی در بهترین سن برای لیپوماتیک

هنگامی که فردی قصد انجام عمل های زیبایی دارد، باید جلسه مشاوره با پزشک خود داشته باشد. در جلسه مشاوره موضوعات مختلفی بررسی می شود تا مشخص شود، فرد کاندید مناسبی برای عمل است یا خیر؟

 • کاندید مناسب برای انجام جراحی کسی است که توده بدنی 30 داشته باشد. فرد برای یک دوره حدود چند ماهه، تغییرات زیادی در وزن خود نداشته باشد و اختلاف وزن فعلی فرد با وزن ایده آل، بیشتر از 11 کیلوگرم نباشد. کسی که قصد انجام عمل لیپوماتیک را دارد، باید دارای وزن نرمال باشد و فقط در برخی از بخش های بدن خود چربی اضافی داشته باشد. روش لیپوماتیک فقط موجب کاهش سایز می شود و برای کاهش وزن مناسب نیست. افرادی که خیلی چاق هستند، کاندید مناسبی برای انجام این روش زیبایی نیستند.
 • افراد بالاتر از 18 سال دچار نوسانات زیادی در بدن خود نخواهند شد، در نتیجه ماندگاری نتیجه عمل افزایش می یابد. در این زمان دوره رشد سریع  متوقف شده و بدن به اعتدال هورمونی رسیده است. همچنین فرد به بلوغ فکری رسیده و خودش می تواند تشخیص دهد که چه کاری به صلاحش می باشد.
 • داشتن سلامت جسمانی مناسب یکی از شرایط انجام عمل لیپوماتیک است. ابتلا به بیماری های زمینه ای می تواند موجب بروز خطراتی در حین و یا بعد از عمل شود.  
 • این عمل زیبایی بهتر است در دوران جوانی انجام شود که پوست قدرت ترمیم فوق العاده بالایی دارد. همچنین شادابی و طراوت پوست در سنین جوانی بیشتر است و نتیجه مطلوب تری از عمل حاصل می شود. افرادی که به دلیل افزایش سن، دچار پوست افتاده و شلی هستند، کاندید مناسبی برای عمل لیپوماتیک نیستند. پوست افرادی که عمل جراحی را انجام می دهند، باید خاصیت ارتجاعی و حالت کشسانی خود را حفظ کرده باشد.
 • افرادی که قصد انجام عمل لیپوماتیک را دارند، باید نگرشی مثبت به جراحی لیپوماتیک و انتظاراتی واقع بینانه و معقول از نتیجه عمل داشته باشند.

جمع بندی

بهترین سن برای لیپوماتیک، سنین بیشتر از 18 سالگی می باشد. انجام لیپوماتیک برای رسیدن به اندام دلخواه بسیار موثر است. ماندگاری نتیجه لیپوماتیک به مراقبت های بعد از عمل بستگی دارد. رعایت رژیم غذایی سالم همراه با انجام تمرینات ورزشی منظم روزانه از بروز چاقی مجدد جلوگیری می کند. انتخاب بهترین جراح زیبایی شکم نیز در نتیجه جراحی موثر است زیرا تجربه و تبحر هر پزشک متفاوت است. شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر با مطب دکتر ایزدپناه تماس بگیرید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

دکترکامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی و دارای بورد فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان 15 خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *