تهران، میدان کاج، خیابان سرو غربی، خیابان مروارید، پلاک ۲، طبقه ۴، واحد ۲۵

آیکن آدرس
دکتر کامبیز ایزدپناه » پیکرتراشی » ابدومینوپلاستی و تجربه شکمی سفت و زیبا

5 / 5. 1

۲۳ دقیقه
جراحی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی و تجربه شکمی سفت و زیبا

آنچه می خوانید...

داشتن شکمی سفت و زیبا و خوش فرم یکی از معیارهای داشتن اندامی زیبا به حساب می آید. اکثر افراد، چه زنان و چه مردان، در تلاشند که به کمک ورزش یا رژیم های غذایی مناسب چربی های اضافه خود، به خصوص چربی هایی که در قسمت شکم انباشته شده اند، را حذف کنند. اما ورزش و رژیم به همه افراد در رسیدن به این هدف کمک نمی کند و همین امر موجب می شود تا فرد اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. اما خوشبختانه با تکنیک های جدید پزشکی نباید نگران این موضوع باشید! ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم یا تامی تاک یکی از روش های مدرن رسیدن به شکمی صاف و زیباست. اما ابدومینوپلاستی دقیقاً چیست و چه مزایایی دارد؟ عوارض و خطرات ابدومینوپلاستی چیست؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر جراحی زیبایی شکم بپردازیم.

فهرست واژگان رایج در جراحی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty)

عمل جراحی که در آن پوست اضافه شکم برداشته می شود و باعث زیبایی بیشتر شکم می شود.

تامی تاک (Tummy Tuck)

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم که به سفت شدن و زیبایی شکم کمک می کند.

دیاستاز (Diastasis)

جدا شدن عضلات از یکدیگر.

بیهوشی عمومی (General anaesthesia)

استفاده از دارو یا گاز قبل از شروع عمل جراحی برای کاهش سطح هوشیاری بیمار.

بی حسی موضعی (Local anesthesia)

تزریق دارو به محل برش برای عدم احساس درد حین جراحی.

هماتوم (Hematoma)

جمع شدن خون در بخشی از بدن و زیر پوست.

لیپوساکشن (Liposuction)

چربی کشی و خارج کردن بافت چربی از زیر پوست.

بخیه (Surgical suture)

نخ هایی است که جراح بعد از اتمام کار برای نگه داشتن پوست و بافت ها در کنار هم استفاده می کند.

ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی یا عمل زیبایی شکم یکی از انواع جراحی های زیبایی است که توسط بهترین جراحان پلاستیک انجام می شود و طی آن چربی ها و پوست های اضافه و آویزان شکم برداشته و عضلات شکم سفت می شود. بعد از این جراحی، رژیم غذایی و تحرک کافی به حفظ دائمی نتیجه آن کمک می کند. این عمل به زیبایی بیشتر شکم و رفع بدفرمی های شکم کمک می کند.

ابدومینوپلاستی برای از بین بردن چربی های شکم و پوست اضافه آن بهترین انتخاب است. این عمل کمک می کند تا قسمت های سست شده و تحلیل رفته بافت ماهیچه ای و عضه ای شکم بازیابی شود و به این ترتیب شکم صاف و سفت شود.

اگرچه می توان عمل ابدومینوپلاستی را همراه با سایر جراحی های پیکرتراشی مانند لیپوساکشن انجام داد، اما این روش شبیه لیپوساکشن نیست و با آن تفاوت دارد. هدف از لیپوساکشن، حذف چربی های اضافه است و ارتباطی با سفت کردن پوست شل شکم ندارد. اگر بعد از حذف چربی با لیپوساکشن، پوست شکم به حالت اول برنگردد، به کمک ابدومینوپلاستی این پوست به حالت اول برمی گردد.

انواع ابدومینوپلاستی

برخی از اصلی ‌ترین و مهم ‌ترین روش ‌های انواع ابدومینوپلاستی که برای کوچک کردن شکم و جوانسازی پوست به کار گرفته می ‌شود عبارت است از :
1. روش کامل و استاندارد

 در روش استاندارد و کامل با ایجاد دو برش پزشک عمل جراحی ابدومینوپلاستی را آغاز می‌ کند. برش اول یک برش بزرگ است که باید در قسمت پایین شکم زده شود. از یک سمت پهلو به سمت دیگر پهلو این برش کشیده می شود. برش دوم برای جدا کردن ناف از دیگر بافت ‌های اطراف انجام می شود. پس از آن پوست از دیواره شکم باید جدا گردد. عضلات شکم در این روش ابدومینوپلاستی به صورت مجدد در جای خود محکم خواهند شد. چربی اضافه در این روش خارج می گردد و پوست اضافه به مرور زمان بریده می گردد. در روش استاندارد به طور معمول سوراخ جدیدی را جهت جایگذاری ناف ایجاد می کنند. در مرحله آخر پوستی که باقی مانده است را بخیه می زنند و برش ها بسته خواهند شد.

2. روش گسترده

 یکی دیگر از روش‌ های ابدومینوپلاستی روش گسترده می باشد. در این جراحی ابدومینوپلاستی میزان برش نسبت به عمل استاندارد و کامل بزرگتر خواهد بود. این برش افقی تا حدودی به دور باسن می ‌رسد. بعد از آن انتهای دو برش در قسمت پشت بدن و نزدیک باسن زده می شود. در این روش پزشک قادر است که پوست اضافی بیشتری را از بدن خارج کند. برش دوم جهت قرارگیری ناف باید در محل درست انجام شود. جهت جایگذاری ناف به صورت مجدد به برش گرد در قسمت اطراف ناف نیاز می باشد.

 پس از برش باید ناف در قسمتی بالاتر و همچنین در جای طبیعی قرار بگیرد. عمل ابدومینوپلاستی گسترده بیشتر برای بیمارانی که کاهش وزن شدید دارند مناسب تر می باشد. این بیماران علاوه بر اینکه شکم دارند پوست قسمت پهلوها و کمر شان شل و افتاده شده است. به دلیل میزان پوست اضافی که در این عمل خارج می‌.شود بیمار پس از عمل وزن زیادی را از دست خواهد داد.

3. عمل ابدومینوپلاستی جزئی

یکی دیگر از انواع ابدومینوپلاستی عمل جزئی یا محدود می باشد. در این عمل پزشک یک برش کوچک را در زیر شکم می زند. ناف به طور معمول در این عمل در جای خود باقی خواهد ماند. در این روش پزشک پوست اضافی زیادی را بر نمی دارد. عمل ابدومینوپلاستی محدود و جزئی برای آن دسته از بیمارانی که بافت ‌های چربی زیادی را در قسمت ناف دارند مناسب می باشد. در این عمل به طور معمول پزشک از لیپوساکشن جهت خارج کردن چربی هایی که اضافه است استفاده می کند. به دلیل کوچک بودن برش که پزشک روی شکم بیمار ایجاد کرده است دوران نقاهت این عمل بسیار کوتاه است. به دلیل مختصر بودن عمل جزئی این جراحی تا دو ساعت انجام می گردد. البته بسته به وضعیت بیمار مدت زمان متفاوت خواهد بود.

4. روش معکوس

 یکی دیگر از انواع ابدومینوپلاستی عمل معکوس می باشد. در این عمل هدف بیشتر بیمارانی هستند که چربی های زیادی را در قسمت بالای شکم خود دارند. برش هایی که برای جراحی ابدومینوپلاستی معکوس انجام می شود در قسمت چین سینه یا زیر سینه انجام خواهد گشت. البته که برخی از پزشکان در قسمت خط وسط سینه  برش را ایجاد می‌ کنند. در این روش جراحی برای برش افقی که در قسمت پایین شکم زده می شود باید برش افقی در قسمت زیر سینه ها زده می شود. پس از آن پوست و چربی اضافی که در قسمت بالای شکم وجود دارد به طور کامل برداشته خواهد شد.

5. جراحی ابدومینوپلاستی فلور د لیس

 یکی دیگر از روش‌ های جراحی ابدومینوپلاستی عمل فلور د لیس می باشد. در این عمل علاوه بر اینکه پزشک برش افقی در قسمت زیر شکم ایجاد می کند برش عمودی را نیز از قسمت زیر جناغ سینه می زند. این برش از وسط شکم عبور پیدا خواهد کرد. برش به شکل حرف T انگلیسی به صورت برعکس انجام خواهد شد. این عمل برای بیماران بیشتر انجام می شود که وزن زیادی را از دست داده اند. بیماران علاوه بر اینکه در قسمت پایین شکم خود چربی اضافه دارند در قسمت پهلو هایشان هم نیز پوست اضافه زیادی دارند. به همین دلیل بعد از برش باید پوست به سمت پایین کشیده شود. پس از آن از دو طرف پوست به سمت مرکز کشیده خواهد شد. انجام این جراحی تاحدودی دشوار می باشد. به همین دلیل برای اینکه این روش جراحی برای بیمار انجام شود پزشک تحقیقات زیادی انجام می دهد.

چرا شکم بدفرم می شود؟

علل مختلفی در ایجاد برفرمی ها و آویزان شدن پوست شکم دخیل هستند. از میان این علل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شکم بدفرم
 • افزایش سن
 • بارداری و زایمان های متعدد
 • عوامل ژنتیکی
 • جراحی های ناحیه شکم
 • افزایش وزن ناگهانی
 • کاهش وزن ناگهانی
 • نوسان وزن مکرر

چه زمانی باید برای ابدومینوپلاستی اقدام کرد؟

آیا من به ابدومینوپلاستی نیاز دارم؟ این پرسش رایج ترین سوالی است که افراد با مراجعه به مطب فوق تخصص جراحی پلاستیک می پرسند. در پاسخ باید گفت که مهم ترین موارد کاربرد تامی تاک یا جراحی زیبایی شکم موارد زیر هستند:

آویزان بودن و شل شدگی پوست شکم

زمانی که اضافه وزن زیادی دارید و با رژیم غذایی و ورزش به صورت ناگهانی وزنتان کاهش می یابد و یا زمانی که باردار هستید و زایمان می کنید، پوست از حالت کشیدگی ناگهان رها می شود و دیگر به جای ابتدایی خود برنمی گردد. به همین دلیل آویزان و شل خواهد شد. این مشکل معمولاً با ورزش و دراز و نشست حل نخواهد شد. تنها راه حل رهایی از پوست شل و آویزان شکم ابدومینوپلاستی است.

بسیاری به اشتباه فکر می کنند که عمل لیپوماتیک و لیپوساکشن به رفع این پوست های شل شکم کمک می کند و با مراجعه به بهترین جراح ابدومینوپلاستی درخواست این جراحی را دارند. اما باید گفت که عمل لیپوماتیک و لیپوساکشن تنها برای رفع چربی های اضافه قسمت های مختلف بدن است و به رفع شل شدن پوست کمک نمی کند.

چین و چروک های شکمی

چین خوردگی و تاخوردگی پوست شکم یکی دیگر از مواردی است که با عمل ابدومینوپلاستی به خوبی برطرف خواهد شد.

شکل غیرطبیعی ناف

ناف در حالت طبیعی شکل گرد و بیضی شکا دارد. اگر حالت اخم ناف به وجود بیاید و دور ناف پوست اضافه پیدا کند یا شل شود، شکل آن غیرطبیعی و نازیبا خواهد شد. عمل تامی تاک در رفع اخم ناف موثر و مفید است.

دو تکه شدن شکم

دو تکه شدن شکم و پدید آمدن یک لایه اضافه در بالای ناف نشان دهنده شل شدن پوست شکم است. به کمک جراحی زیبایی شکم می توان این قسمت اضافه را حذف کرد.

چه کسانی می توانند عمل ابدومینوپلاستی انجام دهند؟

جراحی زیبایی شکم برای افراد زیر قابل انجام است:

 • کسانی که از نظر فیزیکی سلامت جسمی کامل دارند؛
 • کسانی که وزن ثابتی دارند و تصمیم به کاهش وزن ندارند؛
 • افراد غیر سیگاری؛
 • افراد سالخورده ای که به دلیل ضعف عضلات، دچار افتادگی پوست شکم شده اند؛
 • افرادی که به دلیل فرم نامناسب شکم خود، اعتماد به نفس خود را از دست داده اند.

در ادامه صحبت های دکتر کامبیز ایزدپناه، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران، را در خصوص کاندیدای مناسب عمل ابدومینوپلاستی می شنویم:

چه کسانی نمی توانند عمل تامی تاک انجام دهند؟

این عمل برای افراد زیر توصیه نمی شود:

 • کسانی که هدفشان از این جراحی کاهش وزن است؛
 • زنانی که قصد دارند تا در چند ماه آینده باردار شوند؛
 • کسانی که قصد کاهش وزن زیاد دارند؛
 • افراد سیگاری؛
 • افرادی که از وضعیت سلامتی مناسبی برخوردار نیستند.

نکته: اگرچه ابدومینوپلاستی تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی اندام شما دارد، اما راهی برای کاهش وزن محسوب نمی شود و نمی تواند جایگزین ورزش شود. علاوه بر این، بعد از این عمل، باید برنامه غذایی و ورزشی مناسبی داشته باشید تا نتایج این جراحی ماندگار شود.

مزایای جراحی زیبایی شکم چیست؟

این جراحی به زیبایی بیشتر اندام، افزایش اعتماد به نفس، رفع ظاهر نازیبای شکم کمک می کند. طبق گزارش هایی که بین سال های 2000 تا 2014 میلادی توسط انجمن جراحان پلاستیک آمریکا منتشر شده، این جراحی حدود 87 درصد افزایش داشته است زیرا این عمل هم نوعی جراحی زیبایی و هم نوعی جراحی درمانی محسوب می شود. از دیگر مزایای ابدومینوپلاستی که شامل مزایای درمانی آن نیز می شود باید به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش مشکل بی اختیاری ادرار

این جراحی به کاهش مشکل بی اختیاری ادرار زنانی کمک می کند که زایمان طبیعی انجام داده اند. طی جراحی ابدومینوپلاستی، بافت نرمی نزدیک به ناحیه لگن استفاده می شود که این بافت باعث انسداد جزئی مثانه می شود.

اصلاح فرم شکم و زیبایی بیشتر آن

ابدومینوپلاستی به بهبود ظاهر شکم و رفع مشکلاتی که در پی کاهش وزن شدید، حاملگی های متعدد و ضعف عضلانی به وجود آمده کمک می کند.

تقویت عضلات شکم

جراحی ابدومینوپلاستی به افزایش قدرت عضلات شکم کمک می کند.

خطرات و معایب ابدومینوپلاستی

اگر از نظر سلامت جسمی مشکلی نداشته باشید و برای انجام این جراحی به بهترین جراح ابدومینوپلاستی مراجعه کنید، خطر جدی شما را تهدید نخواهد کرد. اما اگر این عمل به دست جراح غیرمتخصص و بی تجربه انجام شود، می تواند مشکلات جبران ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد. از مهم ترین عوارض ابدومینوپلاستی توسط جراحان غیرمتخصص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت؛
 • خونریزی های داخلی؛
 • آمبولی؛
 • باقی ماندن جای اسکار و زخم؛
 • ترمیم کند زخم ها؛
 • از بین بردن بیش از حد پوست؛
 • بی حس شدن ناحیه برای همیشه؛
 • بدرنگ شدن یا عوض شدن رنگ پوست شکم؛
 • ورم طولانی مدت شکم؛
 • نکروز (فرورفتگی های روی پوست)
 • ترومبوز و لخته شدن خون
 • دردهای شدید و مکرر

تفاوت جراحی لاغری و ابدومینوپلاستی چیست؟

ممکن است بسیاری افراد جراحی ابدومینوپلاستی را با جراحی لاغری اشتباه بگیرند. باید بدانید که جراحی ابدومینوپلاستی نوعی جراحی پلاستیک است و با هدف زیبایی انجام می شود و باعث کاهش وزن نخواهد شد اما جراحی لاغری جزو عمل های درمانی محسوب می شود. این دو جراحی روندی کاملا متفاوت را طی خواهند کرد و روش جراحی کامل متفاوت است. جراحی لاغری شامل روش هایی مانند حلقه معده، اسلیو معده، بای پس معده و …. خواهد بود. در جراحی ابدومینوپلاستی فرد باید به کمترین وزن ایده آل خود برسد.

جراحی ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

این عمل جراحی با توجه به وضعیت شما بین 1 تا 5 ساعت طول می کشد. این عمل طی مراحل زیر انجام خواهد شد:

 1. در مرحله اول جراح ابدومینوپلاستی بیمار را تحت بیهوشی عمومی قرار می دهد. انتخاب روش بیهوشی بر عهده پزشک متخصص است؛
 2. سپس، جراح به کمک ابزارهای مخصوص برشی افقی و جهت دارد در فاصله میان خط رویش موی شرمگاه و ناف ایجاد می کند. میزان برش و نحوه آن بستگی به میزان تجمع چربی زیر پوست دارد.
 3. برش دومی در اطراف ناف زده می شود تا جراح دسترسی کامل به چربی های زیر پوست داشته باشد.
 4. چربی ها به طور کامل از شکم خارج می شوند و بافت این ناحیه بخیه زده می شود؛
 5. در نهایت جراح با توجه به وضعیت شکم شما و مهارت خود، موقعیت مکانی ناف را مشخص می کند؛
 6. در نهایت تمامی برش ها بخیه زده می شود.

لوله های تخلیه درین

در پایان عمل، با توجه به نظر جراح، دو لوله باریک به نام درین (لوله تخلیه مایعات) در زیر پوست قرار داده می شود تا خونابه و مایعاتی که بین بافت شکم قرار دارند، دفع شوند. انتخای درین ها بیرون از بدن قرار دارد و به دو مخزن پلاستیکی کوچک متصل می شود. مایعات و خونابه بعد از عمل در این مخزن ها تخلیه می شوند. زمانی که مخزن پر شود، باید این لوله ها را تخلیه کنید. تخلیه این لوله های درین یکی از کارهایی است که باید بعد از عمل مرتب انجام دهید.

اقدامات و مراقبت های قبل از جراحی ابدومینوپلاستی

مهم ترین و اصلی ترین اقدام پیش از انجام این جراحی، انتخاب یک جراح پلاستیک خوب برای ابدومینوپلاستی است. قبل از عمل به خوبی تحقیق و بررسی نمایید تا نتیجه جراحی بسیار خوبی داشته باشید. بعد از انتخاب بهترین جراح ابدومینوپلاستی و مراجعه حضوری باید موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 • در جلسه حضوری تمامی انتظارات خود از این جراحی را بیان کنید و از پزشک در مورد ابهامات ذهنی سوال کنید؛
 • اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید، حتماً به پزشک اطلاع دهید؛
 • جراح بعد از معاینه شما، آزمایش های روتین مانند آزمایش CBC، قند خون، اوره و سایر آزمایش ها و عکس برداری ها را تجویز می کند؛
 • از حداقل 1 ماه پیش از جراحی الکل، سیگار و محصولات حاوی نیکوتین را ترک کنید؛
 • از 2 هفته پیش از جراحی، مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی که باعث رقیق شدن خون می شوند را قطع کنید. این مورد شامل مصرف ویتامین E، اسیدهای چرب امگا 3 و چای سبز و داروهای گیاهی رقیق کننده خون نیز می شود؛
 • از حداقل 6 هفته پیش از جراحی، مصرف قرص های ضدبارداری را متوقف کنید و از روش جایگزین استفاده کنید؛
 • روز جراحی از یکی از آشنایتان بخواهید تا شما را همراهی کند.

قبل از جراحی زیبایی شکم از پزشک چه سوالاتی بپرسیم؟

در جلسه مشاوره با پزشک قبل از جراحی شما باید تمام سوالات و ابهاماتتان را برطرف کنید تا بتوانید با خاطری آسوده برای این جراحی اقدام کنید. در زیر به تعدادی از این سوالات اشاره شده است:

 • آیا تمامی انتظارات من پس از جراحی برطرف می شود؟
 • آیا انتظارات من از جراحی واقع بینانه است؟
 • آیا محل برش و جای زخم ها پس از جراحی باقی میماند؟
 • برای جراحی مرا بیهوش می کنید و یا بی حس؟
 • هزینه جراحی چه قدر خواهد شد؟
 • دوره نقاهت ابدومینوپلاستی چه قدر خواهد بود؟
 • آیا این عمل زیبایی شکم برای من خطرناک است؟ چه عوارضی دارد؟
 • جراحی در کدام بیمارستان و یا کلینیک انجام خواهد شد؟
 • ابدومینوپلاستی چند ساعت طول میکشد؟

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

بعد از جراحی زیبایی شکم مراقبت هایی لازم است که در نتیجه جراحی تاثیر مستقیم دارد. مهم ترین مراقبت های بعد ابدومینوپلاستی عبارتند از:

 • هفته اول بعد از عمل بهتر است در خانه باشید و استراحت کنید. قدم زدن بعد از عمل مانعی ندارد؛
 • در هنگام استراحت، زانوها را به حالت خمیده نگه دارید و سر را کمی بالاتر از بدن قرار دهید تا خون جریان بهتری داشته باشد. بدن باید به حالت نیمه نشسته باشد تا فشاری به شکم وارد نشود.
 • تا 3 روز بعد از جراحی شکم ممکن است کمی احساس درد داشته باشید که طبیعی است. به کمک مسکن هایی که پزشک تجویز می کند این دردها کاهش می یابد؛
 • ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی طبیعی است و به مرور کاهش می یابد. مصرف آب و مایعات بیشتر، به کاهش ورم ها کمک خواهد کرد؛
 • ترشح خونابه و کبودی در ناحیه شکم تا چند روز بعد از عمل طبیعی است. در صورت خونریزی باید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید؛
 • برای کاهش ورم و دفع خونابه ها، به آرامی قدم بزنید و هرگز استراحت مطلق نداشته باشید؛
 • رژیم غذایی بعد از عمل باید سالم، سبک و کم نمک باشد؛
 • برای جلوگیری از بروز یبوست، سبزیجات و میوه های بیشتری مصرف کنید. غذاهای نرم و آبکی هم مفید خواهد بود؛
 • برای تقویت خود از مکمل های ویتامین A و C استفاده کنید؛
 • تا حداقل 3 ماه بعد از عمل از سیگار و الکل استفاده نکنید؛
 • بعد از جدا کردن لوله های درین می توانید برای حمام رفتن اقدام کنید و پانسمان روی زخم را جدا کنید. پانسمان های زیرین باید در محل خود باقی بمانند زیرا این پانسمان ها نوارهای استری ضد آب هستند. در نتیجه مشکلی ایجاد نخواهد شد؛
 • فعالیت و ورزش های سنگین بعد از عمل توصیه نمی شود.

بازگشت به فعالیت های روزانه بعد از ابدومینوپلاستی

دوره نقاهت جراحی زیبایی شکم بستگی به وضعیت فرد دارد. اما معمولاً بعد از 2 ماه به طور کامل به کارهای روزمره خود بازخواهید گشت. اگر شاغل هستید، با نظر پزشک دو هفته بعد از عمل می توانید به محل کار خود بازگردید.

هزینه جراحی ابدومینوپلاستی

هزینه نهایی جراحی ابدومینوپلاستی به عوامل مختلفی بستگی دارد. همه مواردی که در زیر به آن اشاره شده است در هزینه تاثیر گذار خواهند بود.

دستمزد جراح: جراحان با توجه به مهارت و سابقه کاریشان هزینه های متفاوت با یکدیگر دریافت خواهند کرد.

موقعیت جغرافیایی: هزینه جراحی ابدومینوپلاستی در هر شهر از ایران و حتی هر منطقه متفاوت است. اما لازم است بدانید به دلیل پرداخت هزینه کمتر به دنبال پزشکان کم سابقه نباشید.

هزینه بیهوشی و دستمزد متخصص بیهوشی: با توجه به روش بیهوشی یعنی بیهوشی کامل و یا بی حسی موضعی هزینه متفاوت خواهد بود.

بیمارستان یا کلینیک: این مساله که جراحی شما قرار است در بیمارستان و یا کلینیک انجام شود بسیار اهمیت دارد. معمولا بیمارستان ها به دلیل تجهیزات بیشتر و بهتر هزینه بالاتری را دریافت میکنند.

دارو های پس از جراحی: پس از جراحی ابدومینوپلاستی لازم است دارو هایی را مصرف کنید همچنین استفاده از گن توصیه می شود که همه این موارد به هزینه نهایی اضافه خواهد کرد.

نوع جراحی ابدومینوپلاستی: همان طور که گفتیم جراحی زیبایی شکم انواع مختلفی دارد که پزشک با توجه به معاینه بدن شما بهترین روش را انتخاب میکند.

ویژگی های بهترین جراح ابدومینوپلاستی

اگر شما بهترین جراح ابدومینوپلاستی را انتخاب کنید می توانید نتیجه بهتری از عمل خود دریافت نمایید. جراح با  انواع ابدومینوپلاستی باید آشنا باشد. او علاوه بر اینکه چربی شکم را جدا می کند به عضلات شکم نزدیک ‌تر می ‌شود و باید عضلات را سفت نماید. بعد از عمل ابدومینوپلاستی شکم باید ظاهری سفت به خود بگیرد و پوست شکم کشیده شود. ابدومینوپلاستی یک عمل پیچیده و تهاجمی می باشد. به همین دلیل این عمل باید به وسیله یک جراح ماهر و حرفه ای انجام گردد.

تعداد جراحان ابدومینوپلاستی روز به روز افزایش پیدا می کند. اما شما باید به تخصص و تجربه پزشک دقت داشته باشید و سپس برای عمل ابدومینوپلاستی او را انتخاب کنید. بهترین پزشک مشاوره مناسبی را به بیمار خود ارائه می دهد. در صورتی که بیمار مناسب انجام این عمل نباشد پزشک بیمار را عمل نمی کند. بهترین پزشک باید با تمامی روش های ابدومینوپلاستی آشنا باشد. بعد از انجام عمل پزشک باید بیمار را تا چندین جلسه معاینه کند. رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل را باید به بیمار بگوید تا نتیجه مناسبی را بیمار از عمل خود دریافت کند.

نحوه انتخاب بهترین جراح ابدومینوپلاستی

1- شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی جز ابزار های در دسترسی هستند که هر فردی از انواع آن استفاده میکند. محبوب ترین شبکه اجتماعی که مخاطبان زیادی دارد اینستاگرام هست. بسیاری از پزشکان در این شبکه های اجتماعی عضو هستند و نمونه کارهایشان را قرار میدهند.

2- موتور های جست و جو

معروف ترین و همچنین پر استفاده ترین موتور جستو جو گوگل است که میتواند اطلاعاتی وسیع را در اختیار همه افراد قرار دهد. شما میتوانید با سرچ کلماتی مانند “ابدومینوپلاستی” و “بهترین جراح ابدومینوپلاستی” سایت بسیاری از جراحان را ببینید.

3- انجمن ها

انجمن ها محلی مناسب را برای افراد فراهم کرده تا بتوانند گفت و گویی داشته باشند. شما میتوانید تایپیک های مختلف را در مورد جراحی ابدومینوپلاستی بررسی کنید و نظرات بیماران را در مورد جراحی و همچنین جراحشان بدانید.

4- دوستان و آشنایان

احتمالا افرادی در بین همکاران، دوستان، همسایگان و …. وجود دارند که یک جراح پلاستیک خوب بشناسند. شما میتواند در مورد این پزشکان تحقیق کنید و تجربیاتشان را بپرسید.

5- مراجعه حضوری به مطب

پس از تهیه لیستی از پزشکان مورد نظرتان به مطبشان مراجعه کنید و با پزشک مورد نظر یک جلسه حضوری داشته باشید و تمامی سوالات خود را از ایشان بپرسید. همچنین میتوانید

نتیجه گیری

در این مطلب به طور کامل به بررسی عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک (جراحی زیبایی شکم) پرداختیم و از مزایا و معایب و همچنین مراقبت های این جراحی پرطرفدار در دنیا صحبت کردیم. این جراحی باید به دست بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شود تا نتایج آن مثبت و موثر باشد.

سوالات متداول

دکتر کامبیز ایزدپناه

دکترکامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی و دارای بورد فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان 15 خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)

4 پاسخ

  1. سلام این جراحی تحت بیهوشی انجام میشه و شما در طی عمل هیچ دردی را احساس نخواهید کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.