آیکن تماس
ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی، همه چیز درباره عمل زیبایی شکم

یکی از روش های ایمن و موثر جهت فرم دهی و کوچک کردن شکم، عمل زیبایی شکم است. با کمک این عمل، افرادی که به علت بارداری یا افزایش سن شکم آنها افتاده و شل شده است، می توانند شکمی صاف و مسطح داشته باشند. یکی از عمل های زیبایی که در آن، با برداشتن بخش های اضافی شکم، فرد تناسب اندام خود را بدست میاورد، عمل ابدومینوپلاستی است.

ابدومینوپلاستی چیست


عوارض جانبی ابدومینوپلاستی

عمل تامی تاک یا ابدومینوپلاستی نوعی عمل جراحی پلاستیک است که به منظور بهبود ظاهر شکم و تقویت عضلات دیواره آن انجام می‌ گردد. در این عمل جراحی، پزشک چربی و پوست اضافه شکم را که خاصیت ارتجاعی و کشسانی خود را از دست داده است، جدا کرده و ظاهری سفت و صاف به شکم می‌ دهد و این ناحیه زیباتر و باریک تر می شود.

دلایل انجام ابدومینوپلاستی


معمولا جراحی ابدومینوپلاستی را افرادی انتخاب می کنند که از پوست شکم شل، افتاده و همراه با چین و چروک خود رنج می برند و عضلات شکم آن ها ضعیف شده است. برخی از دلایل شایع جهت انجام ابدومینوپلاستی به شرح زیر است:

 • بارداری

 بانوانی که بارداری به خصوص بارداری چند قلویی را تجربه کرده اند، معمولا به کشیدگی عضلات شکم و پوست اضافی دچار می شوند. این پوست اضافی با رژیم و ورزش به راحتی از بین نرفته و نیاز به جراحی دارد. 

 • کاهش وزن قابل توجه

 گاهی افراد میزان کاهش وزن بسیاری داشته اند و قصد دارند که با این جراحی، پوست شل و آویزان شکم را از بین ببرند. 

 • افزایش سن

با افزایش سن، عضلات شکم ضعیف شده و پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و در نتیجه برای رفع افتادگی شکم، فقط عمل ابدومینوپلاستی کارساز است.

 • جراحی قبلی شکم

 افرادی که در گذشته عمل جراحی شکم نظیر سزارین و … انجام داده اند، این عمل را جهت رفع اثر بخیه و زخم انجام می دهند. 

 • عوامل ژنتیکی

 برخی افراد ممکن است استعداد ژنتیکی جهت شل شدن پوست و ایجاد چربی اضافی شکم داشته باشند و به این دلیل ابدومینوپلاستی را انتخاب می کنند.

ابدومینوپلاستی دکتر ایزدپناه

ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟


عمل ابدومینوپلاستی مانند سایر اعمال جراحی، از پروسه ویژه ای برخوردار است که جراحان از آن جهت انجام موثر عمل استفاده می کنند. این پروسه به شرح زیر است:

 1. بیهوشی

لازم است که برای شروع جراحی، بیمار وارد بیهوشی کامل شود. به این دلیل داروهای آرامبخش و بی حس کننده های موضعی به او تزریق می شود. بعد از دقایقی بیمار به تدریج بیهوش می شود. معمولا در این جراحی از بیهوشی کامل استفاده می شود، ولی اگر سن بیمار بالا بوده و یا به بیهوشی حساسیت داشته باشد، پزشک جراح تصمیم به کاهش کنترل سطح هوشیاری یا بیهوشی موضعی می گیرد.

 1. ایجاد برش

پس از بیهوشی بیمار، برش هایی در برخی نواحی شکم ایجاد می شود تا جراح به بافت عضلانی و چربی های شکم دسترسی پیدا کند. برش ایجاد شده به نوع روش ابدومینوپلاستی بستگی دارد و گاهی به شکل سراسری از یک پهلو تا پهلوی دیگر است و گاهی نیز برش تا پشت کمر و باسن ادامه دارد. در روش استاندارد، برش از بالای خط شرمگاهی تا طرفین پهلو ادامه دارد.  

 1. برداشتن چربی ها

در این مرحله، پزشک توسط لیپوساکشن، چربی های اضافی را از ناحیه اطراف ناف و شکم برداشته و بافت چربی شکم به میزان صلاحدید پزشک، اصلاح می گردد. 

بهترین جراح زیبایی شکم تهران
 1. جمع کردن عضلات رکتوس

حال نوبت این است که جراح توسط پلیسه یا بخیه زدن، عضلات دیواره شکم را به هم نزدیک نماید. این مرحله از اصلی ترین مراحل ابدومینوپلاستی است، زیرا که نتیجه آن کشیده و سفت شدن عضلات رکتوس شکم است و در این مرحله، شل شدگی و افتادگی بافت عضلانی شکم اصلاح شده و فرم ایده آل بیمار بدست می آید. 

 1. برداشتن پوست اضافی

اگر متقاضی جراحی به دلیل افتادگی پوست شکم، این عمل را انجام می دهد، جراح، پوست های اضافی بخش تحتانی شکم را برش داده و بر میدارد. پس از آن پوست باقیمانده را به طرف پایین می کشد تا چروک های ناحیه بین قسمت شرمگاهی و ناف از بین برود.

 1. بستن پوست

پس از انجام این مراحل، با عملیات بستن پوست، جراحی تمام می شود. پزشک جراح به وسیله گیره، بخیه یا چسب پوستی، برش ها را می بندد. 

 1. مدت زمان جراحی زیبایی شکم

مدت زمان عمل ابدومینوپلاستی بین ۱ تا ۵ ساعت به طول می انجامد. بیمار از شب عمل در بیمارستان بستری شده و براساس شرایط عمومی او، مدت زمان بستری تعیین می شود.

 1. دوران نقاهت پس از عمل

پس از جراحی لازم است که باند ها و پانسمان هایی که برای جلوگیری از عفونت زخم، روی بخیه قرار داده شده، صورت مرتب تعویض شده و ناحیه زخم ضد عفونی شود.

روش های عمل ابدومینوپلاستی


جراحی شکم یا عمل ابدومینوپلاستی با سه روش رایج انجام می پذیرد. مبنای تقسیم بندی این روش ها بر اساس برش ایجاد شده بر روی شکم می باشد. این روش ها عبارتند از:

 1. ابدومینوپلاستی کامل یا تامی تاک کلاسیک 
 2. ابدومینوپلاستی محیطی یا سوپر تامی تاک
 3. ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی تامی تاک 
گیف هزینه ابدومینوپلاستی

مراحل و نکاتی که روز عمل ابدومینوپلاستی باید بدانید


توصیه می شود که در روز عمل ابدومینوپلاستی و پیش از آن نکات زیر را به دقت رعایت کنید: 

 • لازم است که جواب سونوگرافی، آزمایشات و همه مدارک پزشکی مورد نیاز به علاوه کارت شناسایی و کارت ملی و یک نفر همراه با بیمار باشد.
 • اگر ناخن های دست بیمار، لاک دارد باید پاک شود و اقلامی نظیر لنز، پیرسینگ، گوشواره و.. به همراه نداشته باشد.
 • بیمار گن بعد از عمل را تهیه کرده و با خود به بیمارستان بیاورد. 
 • قبل از عمل هیچ گونه دخانیات یا الکل و یا انواع داروهای گیاهی و قرص آسپرین مصرف نکرده باشد و مشاوره ها و آزمایشات لازم پیش از جراحی انجام شود.
 • پیش از عمل، بیمار باید استحمام کند، زیرا تا چند روز بعد از عمل نمی تواند حمام برود و محل عمل را باید در حمام شیو کند. 
 • فرد بیمار باید ناشتا بوده و مدت ۸ ساعت پیش از عمل، مواد غذایی و حتی آب و مایعات دیگر نخورد. بهتر است بیماران پیش از عمل جراحی از خوردن آدامس نیکوتین دار، اجتناب نماید.
 • بیمار باید شب قبل از جراحی، غذای پروتئین دار کم چرب به همراه مواد غذایی با فیبر بالا مصرف کند. پرخوری و مصرف مواد غذایی پر ادویه و چرب ممنوع است. وعده غذایی باید کم حجم و مقوی باشد.
 • بیمار باید شب قبل جراحی به خوبی استراحت کرده و در روز جراحی لباسی راحت بپوشد.  

نکات مهم در جراحی ابدومینوپلاستی


از موارد مهم و اصلی عمل جراحی ابدومینوپلاستی، انتخاب یک متخصص جراح پلاستیک متبحر و ماهر در این حوزه می باشد. شما پس از اینکه پزشک مورد نظر خود را انتخاب کردید، لازم است که در جلسات مشاوره با او شرکت کنید. در این جلسات، پزشک جراح به بررسی سلامت روانی و جسمانی شما پرداخته و پس از معاینه شما به بررسی الاستیسیته پوست شکم و میزان چربی آن می پردازد.

از نکات مهم دیگر، سابقه انجام هرگونه عمل جراحی در قسمت شکم است که باید به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر سابقه پزشکی دیگر یا ابتلا به نوعی حساسیت از جمله حساسیت دارویی دارید و درمان خاصی انجام می دهید، بهتر است پزشک را در جریان بگذارید. در زیر به برخی نکات مهم دیگر در جراحی ابدومینوپلاستی اشاره می شود: 

 • اگر به بیماری دیابت مبتلا هستید لازم است قبل از انجام جراحی زیبایی به پزشک خود اطلاع دهید تا قند خون شما را کنترل کند.
 • در صورت ابتلا به بیماری قلبی، به پزشک قلب خود مراجعه و توصیه ها و  مشاوره های لازم را از او دریافت نمایید.
 • مشروبات الکلی و دخانیات، عمل اکسیژن رسانی را در خون با مشکل مواجه می کند. بنابراین بهتر است که پیش از انجام جراحی به مدت زمان ۲ هفته در از مصرف این موارد اجتناب کنید.
 • در صورتی که رژیم غذایی خاصی دارید، لازم است که از ده روز قبل، آن را کنار بگذارید. 

فاکتورهای تعیین کننده موفقیت ابدومینوپلاستی


میزان موفقیت در جراحی عمل ابدومینوپلاستی و کسب رضایت بیمار از این عمل جراحی زیبایی شکم به شرط رعایت برخی اصول و نکات مراقبتی و بهداشتی می باشد. با بررسی این فاکتورها، تعیین می شود که این جراحی به چه میزان موفقیت آمیز بوده است. رعایت دقیق نکات زیر تاثیر مستقیم و بسیار مهمی در روند این جراحی و نتایج حاصل از آن دارند.

 • انتخاب بهترین جراح ابدومینوپلاستی تهران
 • ارزیابی صلاحیت خود برای انجام این عمل جراحی
 • آگاهی از مزایا و معایب این عمل جراحی
 • آگاهی از مراحل جراحی زیبایی شکم
 • کسب اطلاعات لازم در مورد نکات مراقبتی و بهداشتی پس از عمل
 • عدم کاهش وزن شدید بعد از عمل
 • برخورداری از سلامت جسمانی
 • عدم استعمال هرگونه دخانیات 
 • عدم بارداری بانوان پس از عمل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط